JAK ROZWIEŚĆ  SIĘ ? JAK PODJĄC DECYZJĘ O ROZSTANIU  Wątpliwości to rzecz naturalna. Dlaczego tak jest? Jak odejść od żony ? Jak odejść od męża ? Codziennie  takie pytania rodzą się w naszych głowach. 
jak odejść
jak odejść
    Pamietajmy, iż decyzja o tym, by odejść od partnera, nigdy nie przychodzi łatwo.  Musimy odpowiedzieć sobie sami na kluczowe pytanie !  Kiedy jesteśmy szczęśliwy ?Czy nasze małżeństwo daje nam szczęście ? Wielu moich klientów, kiedy spotykam się z nimi bardzo emocjonalnie przeżywają rozwód! Opowiadają mi o swoich wątpliwościach, obawach… Dlatego chcę się z wami podzielić  tym, co doświadczyłam w swojej pracy jako Adwokat…..

6 najważniejszych rzeczy dlaczego boimy się rozwodu 

1. Gotowość do rozstania

Nie jest fatalnie. Nie bije, z piciem nie przesadza, żadna patologia. A jednak czegoś brak.  Brak miłości, szacunku, bliskości, wspólne życie przepełnione jest wzajemną niechęcią.  Żyjemy pod jednym dachem, kto jest strasznie obcy dla nas ! Tak jak pasażer z bla bla car ! Dlaczego tak się dzieje? Najprostszym wytłumaczeniem tego, dlaczego kobieta nie potrafi odejść z mało satysfakcjonującego związku jest oczywiście strach.  Uczucie to jest naturalnym towarzyszem wszelkiego rodzaju zmian, szczególnie w obliczu nieznanego.  „Boje się odejść bo nie wiem jak sobie poradzę”.  Głowa pełna myśli: gdzie mieszkać, za co utrzymać siebie i dzieci, czy poradzę sobie sama.  Dlaczego są takie myśli bo to czego nie znamy się boimy ! Te myśli są naturalne! Lepsza jest sytuacja, w której istnieje jako taka stabilizacja, a problemy są przynajmniej w miarę znane i przewidywalne, niż pozostawienie tego wszystkiego i wyruszenie w zupełnie nową rzeczywistość. I tu przypomina mi się piosenka  Kortez pt: „Pierwsza” i słowa  „pośpiesz się, ratuj mnie”. Spójrz na zegar i nie bój się żyć, bo odliczane są minuty do twojego szczęścia. Nie szukaj doradców, nie szukaj wróżek  tylko i wyłącznie walcz o życie swoje. 

2. Stres

Rozwód, choćbyśmy nie wiem jak chcieli tego uniknąć, wiąże się ze stresem. Bez względu na to, co jest przyczyną rozstania, zawsze towarzyszy mu napięcie, poczucie straty i skrajne emocje – z nienawiścią włącznie. „Czasami to nawet nienawiść w wersji hard. A trzeba pamiętać, że nienawiść jest taką samą więzią jak miłość. Pierwszy konieczny krok to wyzbycie się emocji. „Potrzebujemy na to czasu, który nazywam czasem żałoby. W tym okresie musimy pozwolić sobie czuć. To naturalny proces odchodzenia i nie da się go przeskoczyć”. To mija….

3. Nie było tak żle

Zauważyłam jedna zależność Kiedy konkretnie nie podejmiemy decyzje o złożeniu pozwu zastanawiamy się „Wczoraj otrzymałam telefon „Pani Mecenas… proszę jeszcze pozwu rozwodowego nie wysyłać. Proszę mi dać czas, proszę o 7 dni, musze się jeszcze zastanowić czy nie ratować małżeństwa” Chcemy wierzyć w to, że nie było tak żle.  Szukamy pozytywnych rzeczy naszego małżeństwa. Chcemy walczyć. Tylko za czasem zapominamy, że nie mamy o co walczyć.  Jedyne o co powinniśmy walczyć to właśnie swoje szczęście. Nikt nie przeżyje za nas życia.  A wyobrażam sobie że został nam 1 rok życia?

4. Dzieci

Relacja ma dawać szczęście, a nie generować piętrzących się problemów czy cierpień. To są kobiety, które potrafią postawić granicę. Dużo jest takich kobiet? W szczególności często kobiety „ Zostają dla dzieci” Za kilka lat dzieci dorosną i raz w tygodniu zadzwonią „ Co słychać Mamo” Gdzie ty wtedy będziesz?Gdzie twoje życie? Rozwód rodziców przeżywany w dzieciństwie, nie jest czynnikiem determinującym konkretne zaburzenia w życiu dorosłym.  Moim zdaniem można rozstać się bez większych negatywnych skutków dla dziecka, pod warunkiem, że są przestrzegane powyższe zasady: stworzenie poczucia bezpieczeństwa, tzw. „gruntu pod nogami”, nieobarczanie dziecka odpowiedzialnością, zachowanie pozytywnego obrazu obojga rodziców a przede wszystkim   nie wciąganie  w konflikt okołorozwodowym.

5. Poczucie, że zawiodłam wszystkich

Jesteśmy raczej od dziecka przygotowywane do tego, że może być ciężko, a naszym zadaniem jest to znosić, naprawiać, łagodzić. Pewnie inaczej jest w rodzinach, w których kobiety potrafiły odchodzić. Odwaga, żeby spakować walizkę i odejść jest odwagą ! Jest wyborem „ swojego życia”.  Są rodziny, osoby które uważają „ iż małżeństwo to świętość „JAK WYBRAŁAŚ TO TAK DO KONCA ŻYCIA „  „ŻADNYCH ROZWODÓW W NASZEJ RODZINIE NIE BYŁO I NIE BEDZIE” Jeżeli rozejrzymy się wokół siebie, ile widzimy szczęśliwych małżeństw ? Pamiętaj, związek ma być dobry, jeśli mnie niszczy, to ja go nie  chcę.

6. Boje się samotności i problemów

Lęk przed samotnością może mieć jeszcze inne przyczyny. Bywa, że po latach spędzonych w związku… nie umiemy żyć na własną rękę  “Wszystko robiliśmy razem, pracowaliśmy razem, jedliśmy razem, gotowaliśmy razem, razem spacerowaliśmy, razem spaliśmy 10 lat w jednym łóżku” Walcz o każdą minutę swojego życia…. Miłość istnieje i daj  jej szanse !!!  
Facebook Comments

Nie dam mu rozwodu.

Nie dam mu rozwodu.  Kocham go  „Pani mecenas kocham swojego męża i nie chce dać mu rozwodu". Co mogę zrobić…
CZYTAJ WIĘCEJ

Szybki rozwód ! Rozwód na 1 rozprawie.

Co zrobić, żeby szybko się rozwieść ?? Pozew braki formalne- Bardzo dobry pozew Od tego się zaczyna, i ważne jest…
CZYTAJ WIĘCEJ

Emocje podczas rozwodu. Rozwód emocje

Rozwój - emocje Jakie emocję podczas rozwodu? Czy wiesz, że siedem na dziesięć rozwodów inicjowanych jest przez kobiety.  Tak właśnie…
CZYTAJ WIĘCEJ

Alimenciara – tak mówią meżczyzni. Kim ona jest ?

Dlaczego mówi się na kobiety Alimenciary ?? Kim jest Alimenciara? Ostatnio mój klient powiedział mi czy wiem kim jest  Alimenciara?…
CZYTAJ WIĘCEJ

Alimenciara – tak mówią meżczyzni. Kim ona jest ?

Dlaczego mówi się na kobiety Alimenciary ?? Kim jest Alimenciara? Ostatnio mój klient powiedział mi czy wiem kim jest  Alimenciara?…
KONTYNUUJ CZYTANIE

Czy możliwy jest rozwód na pierwszej rozprawie? Ile trwa rozwód ?

„Chciałbym zakończyć te małżeństwo na pierwszej rozprawie. Mój kolega rozwodził się kilka lat. Nie chce żeby moje postępowanie trwało kilka…
KONTYNUUJ CZYTANIE

Długi a rozwód ! Rozliczenie długów po rozwodzie ? Co z długami ?

Długi a rozwód - Kiedy pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność majątkowa za zobowiązania zaciągnięte podczas małżeństwa mąż i żona powinni spłacać…
KONTYNUUJ CZYTANIE