rozwód

Jak odejść ? Jak się rozwieść ?

JAK ROZWIEŚĆ  SIĘ ? JAK PODJĄC DECYZJĘ O ROZSTANIU  Wątpliwości to rzecz naturalna. Dlaczego tak jest? Jak odejść od żony ? Jak odejść od męża ? Codziennie  takie pytania rodzą się w naszych głowach

 

 

. jak odejść

 

Pamietajmy, iż decyzja o tym, by odejść od partnera, nigdy nie przychodzi łatwo. Musimy odpowiedzieć sobie sami na kluczowe pytanie ! Kiedy jesteśmy szczęśliwy ?Czy nasze małżeństwo daje nam szczęście ? Wielu moich klientów, kiedy spotykam się z nimi bardzo emocjonalnie przeżywają rozwód! Opowiadają mi o swoich wątpliwościach, obawach… Dlatego chcę się z wami podzielić  tym, co doświadczyłam w swojej pracy jako Adwokat…..

6 najważniejszych rzeczy dlaczego boimy się rozwodu

1. Gotowość do rozstania

Nie jest fatalnie. Nie bije, z piciem nie przesadza, żadna patologia. A jednak czegoś brak. Brak miłości, szacunku, bliskości, wspólne życie przepełnione jest wzajemną niechęcią. Żyjemy pod jednym dachem, kto jest strasznie obcy dla nas ! Tak jak pasażer z bla bla car ! Dlaczego tak się dzieje? Najprostszym wytłumaczeniem tego, dlaczego kobieta nie potrafi odejść z mało satysfakcjonującego związku jest oczywiście strach. Uczucie to jest naturalnym towarzyszem wszelkiego rodzaju zmian, szczególnie w obliczu nieznanego. „Boje się odejść bo nie wiem jak sobie poradzę”. Głowa pełna myśli: gdzie mieszkać, za co utrzymać siebie i dzieci, czy poradzę sobie sama. Dlaczego są takie myśli bo to czego nie znamy się boimy ! Te myśli są naturalne! Lepsza jest sytuacja, w której istnieje jako taka stabilizacja, a problemy są przynajmniej w miarę znane i przewidywalne, niż pozostawienie tego wszystkiego i wyruszenie w zupełnie nową rzeczywistość. I tu przypomina mi się piosenka  Kortez pt: „Pierwsza” i słowa  „pośpiesz się, ratuj mnie”. Spójrz na zegar i nie bój się żyć, bo odliczane są minuty do twojego szczęścia. Nie szukaj doradców, nie szukaj wróżek  tylko i wyłącznie walcz o życie swoje.

2. Stres

Rozwód, choćbyśmy nie wiem jak chcieli tego uniknąć, wiąże się ze stresem. Bez względu na to, co jest przyczyną rozstania, zawsze towarzyszy mu napięcie, poczucie straty i skrajne emocje – z nienawiścią włącznie. „Czasami to nawet nienawiść w wersji hard. A trzeba pamiętać, że nienawiść jest taką samą więzią jak miłość. Pierwszy konieczny krok to wyzbycie się emocji. „Potrzebujemy na to czasu, który nazywam czasem żałoby. W tym okresie musimy pozwolić sobie czuć. To naturalny proces odchodzenia i nie da się go przeskoczyć”. To mija….

3. Nie było tak żle

Zauważyłam jedna zależność

Kiedy konkretnie nie podejmiemy decyzje o złożeniu pozwu zastanawiamy się

„Wczoraj otrzymałam telefon „Pani Mecenas… proszę jeszcze pozwu rozwodowego nie wysyłać. Proszę mi dać czas, proszę o 7 dni, musze się jeszcze zastanowić czy nie ratować małżeństwa”

Chcemy wierzyć w to, że nie było tak żle.

Szukamy pozytywnych rzeczy naszego małżeństwa. Chcemy walczyć. Tylko za czasem zapominamy, że nie mamy o co walczyć.

Jedyne o co powinniśmy walczyć to właśnie swoje szczęście.

Nikt nie przeżyje za nas życia.

A wyobrażam sobie że został nam 1 rok życia?

4. Dzieci

Relacja ma dawać szczęście, a nie generować piętrzących się problemów czy cierpień. To są kobiety, które potrafią postawić granicę.

Dużo jest takich kobiet?

W szczególności często kobiety „ Zostają dla dzieci”

Za kilka lat dzieci dorosną i raz w tygodniu zadzwonią „ Co słychać Mamo”

Gdzie ty wtedy będziesz?Gdzie twoje życie?

Rozwód rodziców przeżywany w dzieciństwie, nie jest czynnikiem determinującym konkretne zaburzenia w życiu dorosłym.

Moim zdaniem można rozstać się bez większych negatywnych skutków dla dziecka, pod warunkiem, że są przestrzegane powyższe zasady: stworzenie poczucia bezpieczeństwa, tzw. „gruntu pod nogami”, nieobarczanie dziecka odpowiedzialnością, zachowanie pozytywnego obrazu obojga rodziców a przede wszystkim   nie wciąganie  w konflikt okołorozwodowym.

5. Poczucie, że zawiodłam wszystkich

Jesteśmy raczej od dziecka przygotowywane do tego, że może być ciężko, a naszym zadaniem jest to znosić, naprawiać, łagodzić. Pewnie inaczej jest w rodzinach, w których kobiety potrafiły odchodzić.

Odwaga, żeby spakować walizkę i odejść jest odwagą !

Jest wyborem „ swojego życia”.

Są rodziny, osoby które uważają „ iż małżeństwo to świętość „JAK WYBRAŁAŚ TO TAK DO KONCA ŻYCIA „  „ŻADNYCH ROZWODÓW W NASZEJ RODZINIE NIE BYŁO I NIE BEDZIE”

Jeżeli rozejrzymy się wokół siebie, ile widzimy szczęśliwych małżeństw ?

Pamiętaj, związek ma być dobry, jeśli mnie niszczy, to ja go nie  chcę.

6. Boje się samotności i problemów

Lęk przed samotnością może mieć jeszcze inne przyczyny. Bywa, że po latach spędzonych w związku… nie umiemy żyć na własną rękę  “Wszystko robiliśmy razem, pracowaliśmy razem, jedliśmy razem, gotowaliśmy razem, razem spacerowaliśmy, razem spaliśmy 10 lat w jednym łóżku” Walcz o każdą minutę swojego życia…. Miłość istnieje i daj  jej szanse !!!

 

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń