Spis treści
Art. 57. Rozwód z winy
Rozwód z winy. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.
Na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym przypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.
Kilka faktów
- Nie ma rozróżnienia stopnia winy małżonków.
- Podstawą przyjęcia winy małżonka jest ustalenie, że jego zachowanie przyczyniło się do powstania lub pogłębienia rozkładu.
- Jeśli niewłaściwe zachowanie małżonków miało miejsce już po powstaniu i utrwaleniu rozkładu pożycia i nie może być uznane za jego przyczynę.
- Nieprawidłowe zachowania jednego małżonka – jako dające się usprawiedliwić winą drugiego z małżonków, nie dają podstawy do uznania ich za ważny powód rozkładu pożycia.
- Reakcja jednego z małżonków na niezgodne z obowiązkami małżeńskimi postępowanie drugiego małżonka nie może przekraczać pewnych dopuszczalnych granic przyzwoitości.
- Zgłoszenie przez obie strony wniosku o nieorzekanie o winie uzasadnia pominięcie kwestii winy w sentencji, nie zwalnia jednak sądu od rozważenia jej w motywach wyroku.
- Można zmienić powództwo – art. 193 KPC.
Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:
Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥
Rozwód z winy – Pytanie klientki
„Czy wygram sprawę o rozwód z wyłącznej winy męża w sytuacji, gdy kilka lat temu to ja go zdradziłam? Przy czym obecnie główną przyczyną jest jego odejście od rodziny”.
Analizując przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego należy spojrzeć na sytuację szerzej. Sąd Okręgowy będzie z pewnością przeprowadzał postępowanie dowodowe w celu ustalenia przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego. Sąd może odstąpić od szukania winnego. Może tak się stać tylko wtedy, gdy dwie strony wniosą o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie. Zatem konieczny jest zgodny wniosek stron w tym zakresie. W innej sytuacji sąd ustala przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego.
Należy również zauważyć, iż najczęściej osoby, które otrzymują pozew o rozwód z wyłącznej winy, gdzie wskazane jest, aby rozwiązać małżeństwo z wyłącznej winy jednej ze stron, nie chcą się z tym absolutnie zgodzić. Przyznanie do winy niesie ze sobą dalsze konsekwencje prawne, a w szczególności w zakresie świadczenia alimentacyjnego.
Dobra analiza sytuacji
Odpowiadając zatem na powyższe zapytanie – należy zawsze szeroko patrzeć na sytuację . Trzeba przeanalizować całą sytuację stron, w szczególności jakie były realne przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego. W sytuacji, w której będziemy dochodzić, kto poniósł winę, myślę, że sąd zakwalifikuje wcześniejszą zdradę jako element i przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego. Jednakże może też uznać, iż zdrada została wybaczona i nie niosła ze sobą żadnych konsekwencji w późniejszym życiu małżeńskim. Jeżeli strony będą reprezentowane przez dobrych prawników specjalizujących się w prawie rodzinnym, to z pewnością tak ułożą strategię procesową, aby rozstrzygnięcie dla klienta było jak najlepsze.
Więcej: