Toksyczne relacje małżeńskie – Egocentryk a rozwód – TEST

by ADWOKAT MARTA WNUK
toksyczne relacje

Toksyczne relacje. Kim jest egocentryk? Przede wszystkim egocentryk to osoba, która zawsze wybiera siebie.

A może Twój małżonek to klasyczny narcyz? Dowiedz się, oglądając mój filmik na YouTubie – NARCYZ.

Wracając jednakże do egocentryka – w literaturze anglojęzycznej można znaleźć badania naukowe, które odróżniają egocentryzm od narcystycznego zaburzenia. Dlatego też w moich sprawach rozwodowych szukałam różnic w zachowaniu osób z zaburzeniami narcystycznymi i egocentryków.

Test na egocentryzm małżonka

Test na egocentryzm małżonka może pomóc zrozumieć, czy zachowania partnera/partnerki mogą mieć wpływ na decyzję o rozwodzie. Pamiętaj, że egocentryzm to skłonność do postrzegania świata głównie z własnej perspektywy, przy jednoczesnym zaniedbywaniu potrzeb, uczuć i opinii innych. Odpowiedz na poniższe pytania, aby ocenić, czy Twoja druga połówka może wykazywać cechy egocentryczne. Każde pytanie odpowiedz „Tak” lub „Nie”.

 1. Czy Twój małżonek/małżonka często mówi o sobie, ignorując Twoje uczucia i doświadczenia?
 2. Czy ma trudności z rozpoznaniem i zrozumieniem Twoich emocji i potrzeb?
 3. Czy Twoja druga połówka często domaga się uwagi i podziwu od Ciebie i innych?
 4. Czy Twój partner/partnerka rzadko przyznaje się do błędów lub nie przejmuje się skutkami swoich działań dla innych?
 5. Czy często czujesz, że Twoje zdanie i potrzeby są pomijane lub lekceważone?
 6. Czy Twój małżonek/małżonka ma problemy z wyrażaniem wdzięczności lub docenianiem Twoich starań?
 7. Czy zauważyłaś/zauważyłeś, że Twoja druga połówka często manipuluje, aby osiągnąć swoje cele?
 8. Czy w waszej relacji dominuje „jego/jej” sposób lub nie ma miejsca na kompromis?
 9. Czy Twój partner/partnerka unika odpowiedzialności za wspólne decyzje lub problemy, zrzucając winę na Ciebie lub innych?
 10. Czy często czujesz się osamotniona/osamotniony w związku, nawet będąc razem z partnerem/partnerką?

Wyniki:

 • Większość odpowiedzi „Tak”: Może to wskazywać na egocentryczne zachowania Twojego małżonka/małżonki. Ważne jest, aby rozważyć rozmowę z partnerem/partnerką o Twoich obserwacjach i uczuciach, a także zastanowić się nad wsparciem profesjonalnym, np. terapią par.
 • Większość odpowiedzi „Nie”: Wygląda na to, że egocentryzm nie dominuje w zachowaniu Twojego partnera/partnerki. Jeśli jednak masz inne obawy dotyczące Waszego związku, rozmowa lub wsparcie terapeutyczne mogą pomóc w rozwiązaniu problemów.

Pamiętaj, że ten test nie zastępuje profesjonalnej diagnozy i jeśli masz poważne obawy dotyczące Twojego małżeństwa, warto skonsultować się ze specjalistą.

Rozwód Walka o dziecko

Podstawową różnicą jest fakt, iż osoby narcystyczne najczęściej nie walczą o dzieci, gdyż chcą wieść wygodne życie – a dziecko to ogromny obowiązek. Egocentrykowi zależy, aby przed sądem wypaść jak najlepiej – dziecko zaś stanowi dla niego przedłużenie bytu. Nagle staje się dla niego ważne.  Osoby, które znają profil psychologiczny narcyza wiedzą, że tacy ludzie bardzo często ignorują postanowienia sądu, nie zależy im tak bardzo na dziecku – jedyne, co się dla nich liczy, to dobra zabawa i wygodne życie. Na pewno osoba narcystyczna będzie chciała płacić niskie alimenty i mieć ograniczone kontakty – tak aby się nie przemęczać. Egocentryk to osoba, która bardzo często walczy o dziecko. Z różnym efektem. Ważne jest, aby ułożyć dla Ciebie odpowiednią strategię.  

Należy pamiętać, że egocentryzm to również zaburzenie psychiatryczne. Kolokwialnie mówiąc, taka osoba jest psychopatą. Każda matka, która związała się z psychopatą, wie, że niekiedy dzieci wychowujące się przy psychopacie uważają ich za wzór. Często jest tak, że dziecko nawet wycofuje się z relacji z matką, gdyż bardziej ciągnie go do ojca. Wszelkimi czynnościami ważnymi dla dziecka, takimi jak opieka stomatologiczna, szkoła i odrabianie lekcji, zajmuje się matka. Ojciec jest od zabawy, lekceważy wiele zasad. Mimo takiej postawy ojca dziecko często właśnie wybiera właśnie jego.

Toksyczne relacje Egocentryk a rozwód – Kontakty z dzieckiem

Kobietom, które chcą uwolnić się od egocentrycznych mężczyzn, należy powiedzieć jedno – określcie krótko granicę. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że ojciec ma prawo do dziecka – chyba że wykazuje znamiona przestępczości. Nawet jeżeli podczas badań biegli powezmą wątpliwości, że mąż ma jakiekolwiek zaburzenie – borderline czy narcystyczne – to nie wyklucza go to z jego roli jako ojca. Sądy i tak zasądzają kontakty – ewentualne będą odbywać się w obecności kuratora albo osób trzecich. Jeżeli biegli stwierdzą, że nie może opiekować się w dziećmi w porze nocnej, wówczas kontakty będą bez nocowania.

Jeśli jednak ojciec weźmie najlepszego prawnika do spraw rodzinnych  Dobry prawnik rozwodowy, to z pewnością trudno będzie uchylić jego kontakty z dzieckiem. Dodatkowo przesłanką ku temu, żeby dziecko miało kontakt z ojcem, jest fakt, iż dziecko potrzebuje obojga rodziców. Często uświadamiam kobiety, że kiedy dziecko będzie pod opieką ojca, one będą miały chwilę dla siebie. Kontakty z małoletnimi dziećmi. Każda matka wie, że dzieci są najukochańsze, jednak każda chwila ciszy jest na wagę złota (na przykład można w spokoju wypić herbatę). Dlatego też jako matka wiem, że mimo bólu i żalu w stosunku do ojca dziecka musimy znaleźć dystans i uwolnić złą energię.

Dobry prawnik to podstawa

Należy również pogodzić się z tym, że jeżeli ojciec jest normalny, nie zachowuje się źle, np. nie jeździ po alkoholu samochodem, nie jest bandytą i nie zagraża życiu i zdrowiu dziecka, to z pewnością kontakty zostaną mu przyznane – zwłaszcza gdy będzie miał wsparcie dobrego prawnika. Sprawy mogą trwać kilka lat, jednakże mając na uwadze duże doświadczenie w sprawach rodzinnych wiem jedno – przy dobrym prawniku można naprawdę dużo zdziałać. Dlatego już na początku musisz mieć świadomość, że pewnych rzeczy nie ominiesz.

Często jednak okazuje się, że ustalenia nie są w ogóle realizowane, gdyż ojcu znudziło się wychowywanie dziecka. Walka przed sądem była tylko teatrem, aby jego „ego” znów stało na piedestale. Z pewnością przed sądem zrobi z siebie ofiarę i stwierdzi, że alienujesz go od dzieci. Naprawdę musi mieć podstawy, aby posunąć się do tak dalekich wniosków.

Dziecko nie chce być z ojcem?

Pani Mecenas, nie wiem co mam zrobić – moje dziecko po prostu nie chce iść do ojca. Zawsze miało z nim nieprawidłowe relacje, ponieważ ojciec się nim nie interesował. Kiedy wpadał do domu, krzyczał albo twierdził, że jest zmęczony. Niestety przez sześć lat nie budował z dzieckiem więzi, a teraz odszedł z domu i kiedy dziecko nie chce iść do niego, ojciec zrzuca winę na mnie. Co mam zrobić?

Toksyczne relacje 

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że kontakty ojca z dzieckiem powinny być sztywno uregulowane, tak aby nie było konfliktów w zakresie widzenia. Jak określić kontakty z dzieckiem? Historia lekarza z Warszawy. Jako matka możesz oczywiście poprosić dziecko, żeby spotkało się z tatą, jednakże jeżeli płacze, to nie jest twoim obowiązkiem wynoszenie dziecka na siłę. Jeżeli ojciec ma trudności z realizacją kontaktów, wówczas może złożyć wniosek do sądu o ustalenie kontaktów. Koszty przeprowadzenia takiej sprawy nie są wysokie, wobec tego droga wolna. Jeżeli natomiast uznasz, że kontakty powinny odbywać się w obecności innych osób, to zaproponuj mu, aby odbywały się albo w Twoim domu, pod obecność osób trzecich, albo niech złoży sprawę do sądu, gdzie zostanie wyznaczony kurator.

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]