Home rozwód Separacja czy rozwód? Co robić?

Separacja czy rozwód? Co robić?

by ADWOKAT MARTA WNUK
separacja

„Separacja czy rozwód? Od ponad dwóch lat pomiędzy mną a małżonką nie układa się najlepiej, żyjemy oddzielnie, mąż śpi w salonie, często wyjeżdża. Wielokrotnie mówił, że chce rozwodu. Ja wciąż go kocham i zastanawiam się nad separacją. Co zrobić? Jaka jest różnica między rozwodem a separacją?”. Wielu małżonków zastanawia się co zrobić, gdy małżeństwo się nie układa i trudno liczyć na jakąkolwiek poprawę. Co jest lepsze: rozwód czy separacja?

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

separacja

ROZWÓD to definitywne zakończenie związku małżeńskiego. Od tej decyzji nie ma odwrotu. Po prostu małżeństwo rozwiązane przez rozwód przestaje istnieć. 

W konsekwencji rozwodu między byłymi małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. To co ważne również małżonkowie nie będą oni po sobie też dziedziczyć z mocy ustawy.

✅  Separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa, a jedynie wprowadza w stan zawieszenia pewne prawa i obowiązki pomiędzy małżonkami.

Kiedy sąd orzeka rozwód, a kiedy separację?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stwierdza, iż o separację można wystąpić do Sądu w przypadku zupełnego rozkładu pożycia. Przesłanką rozwodu jest z kolei zupełny i trwały rozkład pożycia. 

Sąd orzeka rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, a separację wtedy, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia. 

Przy orzeczeniu separacji nie musi występować przesłanka trwałego rozkładu pożycia.

Wcześniej już pisałam, iż rozwód co do zasady nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny. 

Na szczęście takie ograniczenie nie występuje przy orzeczeniu separacji. Oznacza to, że sąd orzeka separację nawet jeżeli występuje o nią małżonek wyłącznie winny.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rozwód co do zasady nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek WYŁĄCZNIE winny.

Na szczęście przy separacji takie ograniczenie nie występuje. Sąd orzeknie separację nawet jeżeli występuje o nią małżonek wyłącznie winny, o ile oczywiście nie sprzeciwia się to dobru wspólnych małoletnich dzieci, ani nie stoją na przeszkodzie zasady współżycia społecznego.

Separacja. Czy zawsze Sąd musi orzec winę?

Nie, sąd może odstąpić od orzekania o winie na zgodne żądanie małżonków.

Zdarzają się również sytuacje, w których jeden z małżonków nie chce dać rozwodu. Więcej przeczytasz tu: https://adwokatodrozwodow.pl/nie-chce-rozwodu/

Czy Sąd może nie orzec separacji?

Orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne jedynie wtedy, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków, albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jeden z małżonków chce rozwód, a drugi separacji?

Należy podkreślić, że jeśli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, to sąd orzeka rozwód. 

Jednakże jeśli orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie separacji jest uzasadnione, to sąd orzeka separację.

Jakie są korzyści?

Zarówno orzeczenie rozwodu, jak i separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej i nie może być ona zmieniona w drodze umowy. Nie ma małżeńskiego majątku wspólnego – każdy z małżonków ma swój majątek osobisty.

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

Czy będąc w separacji mogę dokonać podziału majątku?

Tak, oczywiście że tak. Zarówno w sprawie o rozwód, jak i w sprawie o separację – można dokonać podziału majątku wspólnego.

W przypadku separacji sądowej nie dochodzi do rozwiązania węzła małżeńskiego. Małżeństwo formalnie nadal istnieje i np. nie można zawrzeć nowego związku małżeńskiego.

Osoby decydujące się na separację sądową z jakichś powodów (kwestie religijne, dobro dzieci) nie podejmują jeszcze ostatecznej decyzji co do losów małżeństwa.

✅  Postępowanie sądowe

Pozew o separację podlega opłacie w wysokości 600,00 zł – tak jak w przypadku rozwodu. 

Jeżeli jednak separacja ma być orzeczona na zgodny wniosek małżonków – opłata wynosi 100,00 zł. (warunek: gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci).

Proszę pamiętać, żeby do pozwu lub wniosku dołączyć odpis aktu małżeństwa oraz odpisy aktów urodzenia wspólnych dzieci. 

W przypadku, gdy opłata nie zostanie wniesiona, osoba składająca pozew/wniosek zostanie wezwana do jej uiszczenia.

Pamiętajmy również, iż orzeczenie separacji nie wyklucza orzeczenia w przyszłości rozwodu.

Warto skonsultować swój przypadek z profesjonalnym adwokatem/radcą prawnym. W razie pytań zapraszam do kontaktu!

 

Czytaj także: Wzór pozwu o rozwód

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]