„Separacja czy rozwód ? Od ponad dwóch lat  pomiędzy mną a małżonką nie układa się najlepiej,  żyjemy oddzielnie, mąż spi w salonie, wyjeżdża często. Wielokrotnie do mnie mówił że chce rozwodu. Ja wciąż go kocham i zastanawiam się nad separacją. Co zrobić jaka różnica między rozwodem a separacją?” Wielu małżonków stoi przed pytaniem Co zrobić gdy małżeństwo się nie układa i trudno liczyć na jakąkolwiek poprawę ? Rozwód, czy może separacja ?

separacja

 

ROZWÓD to definitywne zakończenie związku małżeńskiego. Od tej decyzji nie ma odwrotu. Po prostu małżeństwo rozwiązane przez rozwód przestaje istnieć. 

W konsekwencji rozwodu między byłymi małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. To co ważne również małżonkowie nie będą oni po sobie też dziedziczyć z mocy ustawy.

Separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa, a jedynie wprowadza w stan zawieszenia pewne prawa i obowiązki pomiędzy małżonkami.

Kiedy sąd orzeka rozwód a kiedy separację ?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stwierdza, iż o separację można wystąpić do Sądu w przypadku zupełnego rozkładu pożycia. Przesłanką rozwodu jest z kolei zupełny i trwały rozkład pożycia. 

Sąd orzeka rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, a separację wtedy, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia. 

By ORZEC  separacje  nie musi występować przesłanka trwałego rozkładu pożycia.

Wcześniej już pisałam, iż  rozwód co do zasady nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny. 

Na szczęście

Takie ograniczenie nie występuje przy orzeczeniu separacji, co oznacza, że sąd orzeka separację nawet, jeżeli występuje o nią małżonek wyłącznie winny.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rozwód co do zasady nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek WYŁĄCZNIE winny.

Na szczęście,  przy separacji takie ograniczenie nie występuje. Sąd orzeknie separację nawet jeżeli występuje o nią małżonek wyłącznie winny, o ile oczywiście nie sprzeciwia się to dobru wspólnych małoletnich dzieci, ani nie stoję na przeszkodzie zasady współżycia społecznego.

Czy zawsze Sąd musi orzec winę ?

Nie, sąd może odstąpić od orzekania o winie na zgodne żądanie małżonków.

Zdarzają się również sytuacje w których jeden z małżonków nie chce dać rozwodu więcej o tym przeczytasz https://adwokatodrozwodow.pl/nie-chce-rozwodu/

Czy sąd może nie orzec separacji?

Orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne jedynie wtedy, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jeden z małżonków chce rozwód a drugi separacji?

Podkreślenia wymaga, że jeśli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione to sąd orzeka rozwód. 

Jednak, jeśli orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie separacji jest uzasadnione to sąd orzeka separację.

Jakie są korzyści ?

Zarówno orzeczenie rozwodu, jak i separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej i nie może być ona zmieniona w drodze umowy. Nie ma małżeńskiego majątku wspólnego – każdy z małżonków ma swój majątek osobisty.

Czy będąc w separacji mogę dokonać podziału majątku ?

Tak, oczywiście że tak, zarówno w sprawie o rozwód, jak i w sprawie o separację – można dokonać podziału majątku wspólnego.

W przypadku separacji sądowej nie dochodzi do rozwiązania węzła małżeńskiego. Małżeństwo formalnie nadal istnieje i np. Nie można zawszeć nowego związku małżeńskiego.

Osoby decydujące się na separację sądową z jakiś powodów (kwestie religijne, dobro dzieci) nie podejmują jeszcze ostatecznej decyzji co do losów małżeństwa.

Postępowanie sądowe

Pozew o separację podlega opłacie w wysokości 600,00 zł – tak jak w przypadku rozwodu. 

Jeżeli jednak separacja ma być orzeczona na zgodny wniosek małżonków – opłata wynosi 100,00 zł. (warunek : gdy małżonkowie nie mają współnych małoletnich dzieci) 

Proszę pamietać, żeby do pozwu lub wniosku dołączyć odpis aktu małżeństwa oraz odpisy aktów urodzenia wspólnych dzieci. 

W przypadku, gdy opłata nie zostanie wniesiona osoba składająca pozew/wniosek zostanie wezwana do jej uiszczenia.

Pamietajmy również , iż orzeczenie separacji nie wyklucza orzeczenia w przyszłości rozwodu.

W razie pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

Czytaj także: Wzór pozwu o rozwód

Facebook Comments

Zdrada – Czy jestem wyłącznie winny ? Rozwód !

"Pani Mecenas,  żona złożyła pozew o rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy mojej w rozkładzie pożycia małżeńskiego, z powodu zdrady" Zdrada, nawet…
CZYTAJ WIĘCEJ

Rozwód i brak kontaktu z dziećmi. Zabezpieczenie kontaktów

Zabezpieczenie kontaktów "Pani Mecenas nie widzę dzieci, jestem w trakcie rozwodu. Chciałbym mieć kontakt z dziećmi co mam zrobić ?…
CZYTAJ WIĘCEJ

Jak rozwód wpływa na życie ?

Rozwód wpływa na życie ... " Pani Mecenas, przyszedłem do Pani ... dowiedzieć się do jest najważniejsze w sprawie rozwodowej…
CZYTAJ WIĘCEJ

Choroba psychiczna przy rozwodzie. Wina przy rozwodzie.

"Pani Mecenas, żona jest chora psychicznie, chce rozwodu z jej winy" "Niech Sąd ją sprawdzi.... Niech Sąd ją przebada" Niestety…
CZYTAJ WIĘCEJ

Choroba psychiczna przy rozwodzie. Wina przy rozwodzie.

"Pani Mecenas, żona jest chora psychicznie, chce rozwodu z jej winy" "Niech Sąd ją sprawdzi.... Niech Sąd ją przebada" Niestety…
KONTYNUUJ CZYTANIE

Rozprawa rozwodowa 5 rzeczy, których nie powinieneś robić

Przychodzi ten moment kiedy Sąd wyznacza nam rozprawę. I wtedy zaczynają targać tobą różne emocje. To normalne, w końcu jesteś…
KONTYNUUJ CZYTANIE

Długi a rozwód ! Rozliczenie długów po rozwodzie ? Co z długami ?

Długi a rozwód - Kiedy pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność majątkowa za zobowiązania zaciągnięte podczas małżeństwa mąż i żona powinni spłacać…
KONTYNUUJ CZYTANIE