Podział majątku

 

W małżeństwie jeżeli nie podpisaliście intercyzy, powstaje wspólność majątkowa.

Dobra materialne w postaci: zarobków, oszczędności, nabytych ruchomości i nieruchomości  stają się własnością obojga małżonków.[sa wyjątki ]

Z doświadczenia wiem, że rozwód czasem jest mniej emocjonalny niż sam podział majątku.

Fakt, iż w małżeństwie się nie udało – można z tym się pogodzić. Z dziećmi – można wszystko sądownie określić.

Jednakże jeżeli w grę wchodzą pieniądze.  I dodatkowo jest “wojna” sprawa się komplikuje.

 

Zdarzają się sytuację

Dla przykładu

żona posiadała przed małżeństwem mieszkanie[ wartość szacunkowa 350.000]. W trakcie małżeństwa sprzedała i wraz z mężem pobudowali dom [ wartość szacunkowa 600.000 zł.]

Jak dokonać podziału ?

W powyższym przykładzie mieszkanie stanowi majątek osobisty żony. I między małżonkami należy podzielić różnicę. Mąż powinien otrzymać tylko 125.000 zł.

Oczywiście sprawa o podział majątku jest bardzo skomplikowana. I jest wiele czynników które spowodują że sytuacja będzie przedstawiała się zupełnie inaczej.

Najlepiej zadzwoń do mnie i zamów konsultację albo odwiedź mnie w kancelarii i wtedy przy kawie omówimy Twoją sytuację na konkretnym przykładzie. 

Czym jest majątek osobisty?  Wszelkie dobra zakupione przed zawarciem małżeństwa, otrzymane w wyniku dziedziczenia lub darowizny, odszkodowania za utratę zdrowia lub z tytułu zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę.

 

Najważniejsze nie czekaj podczas rozwodu na podział przed sądem. Tak są inne sposoby.  np. szybki akt notarialny.

Intercyza

Tego rodzaju porozumienie można podpisać również w czasie trwania małżeństwa i w większości wypadków oznacza ono wprowadzenie pełnej rozdzielności majątkowej.

Pamiętaj o tym, że dzięki takiemu porozumieniu możliwa jest ochrona majątku przed ewentualną egzekucją[długi, komornik].

Rozdzielność majątkową można przeprowadzić drogą postępowania sądowego. Istnieje możliwość zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.

Jest to rozwiązanie szybsze i mniej kosztowne.

Jeżeli małżeństwo postanawia wziąć rozwód lub separację, a do tej pory obowiązywała ich wspólnota majątkowa, można zdecydować się na specjalne porozumienie i polubownie dokonać odpowiednich podziałów majątku.

Podział majątku po rozwodzie dokonywany jest zawsze przez złożenie wniosku, w którym wskazuje się podstawę prawną ustania wspólnoty małżeńskiej i opisuje majątek podlegający podziałowi.

Podział majątku za porozumieniem stron jest najbardziej zalecany.

 

Podwyższenie alimentów

Podwyższenie alimentów Ten wpis jest wyjątkowy i konkretny. Ten kto mnie zna i jest moim klientem wie że jestem bardzo…
CZYTAJ WIĘCEJ

Kredyt . Co z kredytem podczas rozwodu ?

Kredyt . Co z kredytem podczas rozwodu? „Aż spłacę kredyt -  wtedy Cię opuszczę”.  Nie zostawię.... Bo dzieci, dom, mieszkanie,…
CZYTAJ WIĘCEJ

Znęcanie się ! Uważaj – nie można cofnąć !

Znęcanie się.  Zawiadomienie a póżniej problem ! Jak to cofnąć..... Teraz ze sobą mieszkamy... Kochamy się.   Pani Mecenas... proszę…
CZYTAJ WIĘCEJ

Odmowa sexu a rozwód

Odmowa sexu a rozwód Odmowa sexu - Jesteśmy dorośli…. Mówmy otwarcie ! Sąd to człowiek.  Adwokat to człowiek. Mamy swoje słabsze…
CZYTAJ WIĘCEJ

Podział majątku w Sądzie ?

Podział majątku w Sądzie . W przypadku gdy małżonkowie są w konflikcie i nie umieją porozumieć się co do majątku.…
KONTYNUUJ CZYTANIE

Szybki rozwód ! Rozwód na 1 rozprawie.

Co zrobić, żeby szybko się rozwieść ?? Pozew braki formalne- Bardzo dobry pozew Od tego się zaczyna, i ważne jest…
KONTYNUUJ CZYTANIE

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

"Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną - czy jest taka możliwość ? Już jakiś czas nie żyje wraz z mężem, ale…
KONTYNUUJ CZYTANIE