Dlaczego tak trudno odejść od narcyza?

by ADWOKAT MARTA WNUK
 • Podejrzewasz o swojego partnera o narcyzm, a może żyjesz z osobą, która jest zdiagnozowana? Chcesz wykonać test na narcyzm ? W mojej książce znajdziesz test i sprawdź w pierwszej kolejności.
 • Doświadczasz manipulacji, Twoje uczucia są negowane, a liczy się wyłącznie zdanie i wizerunek Twojego męża?
 • Chcesz się rozwieść, ale jesteś uwiązana w toksyczną relacją, z której bardzo trudno Ci wyjść?
 • Potrzebujesz rzetelnej wiedzy o rozwodzie uwzględniając trudną osobowość męża?
 • Liczysz, że ktoś przeprowadzi Cię przez meandry prawnicze, jednocześnie nie zapominając, że rozwód z osobą z zaburzeniem ma swoje specyficzne cechy?
 • Boisz się rozwodu i chciałabyś dobrze się przygotować przed rozpoczęciem całej procedury?
 • Chcesz poznać przykłady manipulacji, które stosują osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości podczas rozwodu?
 • Chcesz umieć się chronić przed trickami stosowanymi przez osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości?
 • Zostałaś zdradzona, ale wydaje Ci się, ze to dlatego, ze za mało się starałaś?
 • A może doświadczyłaś zdrady i gotuje się w Tobie, nie chcesz dłużej czekać i chcesz złożyć jak najszybciej pozew o rozwód?

Dlaczego odejście od narcyza jest trudne?

Dlaczego tak trudno odejść od narcyza? Zauważyłam, że wielu moim klientkom bardzo ciężko jest rozstać się z narcyzem. Zaczęło mnie interesować, jakie jest źródło tego zjawiska. Dlaczego tak trudno im odejść? Nawet kiedy decydują się na odejście, wciąż są wciągane w grę miłosną. Po ostatnich doświadczeniach ze wspaniałą kobietą o wysokiej empatii, która złączyła się z klasycznym narcystycznym człowiekiem, wiem jedno – trzeba stawiać jasne granice.

Tak – jeżeli chcemy rozpocząć nowe życie, określenie granic jest niezwykle istotne. Jeżeli podejmujemy decyzję o odejściu, to musimy być w pełni świadomi, że osoba narcystyczna będzie na nas oddziaływać. Niekiedy oddziaływanie jest bierne, a niekiedy czynne. Jaka jest różnica?

Oddziaływanie bierne osoby narcystycznej

Otóż oddziaływanie bierne to takie, w którym narcyz kompletnie zamyka wszelkie drogi do kontaktu i nawiązanie komunikacji jest po prostu niemożliwe. Albo karze ciszą, albo nie chce rozmawiać. Karanie ciszą jest jedną z najcięższych i niezrozumiałych form przemocy. Kiedy nie możemy do człowieka dotrzeć i z nim normalnie porozmawiać, w naszej głowie budzą się wątpliwości – dlaczego tak jest, dlaczego nie możemy rozmawiać? Przy okazji czujemy się winni, a przypominają się nam same dobre rzeczy. Właśnie wtedy mówimy o biernym oddziaływaniu narcyza – niby nic się nie dzieje, a jednak odczuwamy skutki. Dlaczego?

Zdecydowanie dlatego, że wcześniej życie z narcyzem wyglądało jak rollercoaster, a teraz brakuje nam jego energii… Najczęściej osoby narcystyczne są bardzo energiczne. Ta energia powoduje, że życie jest wesołe i dużo się dzieje. Kiedy osoba narcystyczna odchodzi, dochodzi do emocjonalnego spadku i dysonansu poznawczego. Dlatego wtedy rozwód jest jeszcze bardziej emocjonalny i rozstanie boli.

Lęk przed rozwodem

Lęk jest naturalny. Ja jako Adwokat jako rozwódka tez go przeżywałam – dlaczego ? Bo musimy pamiętać co może narcyz zrobić

Co robi narcyz przy rozwodzie?

 • Narcyz może Cię zniszczyć
 • Zabrać Ci dzieci
 • Zmanipulować Sąd i bliskich
 • Zrzucić na Ciebie winę i żądać od Ciebie alimentów
 • Zabrać Ci pieniądze i oszukać przy podziale majątku

Dlaczego Potrzebujesz Adwokata?

Rozstanie się z narcyzem może być wyjątkowo trudne. Osoby narcystyczne potrafią manipulować, stosować gaslighting i wywoływać poczucie winy, co sprawia, że ich partnerzy często czują się zdezorientowani, winni i niezdolni do podjęcia stanowczych działań. Z naszym doświadczeniem w pracy z ofiarami narcyzów, rozumiemy, jak ważne jest stawianie granic i dlaczego, nawet po podjęciu decyzji o odejściu, może być ciężko uwolnić się od wpływu narcyza. Więcej o tym możesz przeczytać w moim ebook – który możesz kupić – EBOOK ROZWÓD Z NARCYZEM

To tylko kwestia czasu i zrozumiesz, że …

Inne oddziaływanie osoby narcystycznej to oddziaływanie czynne. Wówczas narcyz dąży do tego, aby oddziaływać na nas za pomocą wielu bodźców. Najczęściej jego działania są motywowane chęcią wpędzenia drugiej osoby w poczucie winy. Masz poczucie winy ? Gaslighting przy rozwodzie- rozstanie boli

Poczucie winy powoduje, że drugiej stronie nie chce się walczyć. Nie chce jej się dochodzić winy w procesie rozwodowym, bo cały czas myśli, że narcyz będzie walczył i wywoła u nas poczucie winy. Kiedy mu się to uda, będzie w stanie wiele wynegocjować – chociażby niższe alimenty czy opiekę naprzemienną.

Wpędzanie kobiety w poczucie winy to klasyczny mechanizm działania mężczyzn-narcyzów. Będą czepiać się najmniejszych rzeczy – byle tylko wzbudzić wyrzuty sumienia. Wiedzą, że niszcząc kobietę psychicznie, będą mogli więcej ugrać. Dlatego obrzucanie błotem drugiej strony i wywoływanie poczucia winy jest w takich sprawach klasyką.

Nie wiem, która z form jest gorsza. Każda forma oddziaływania jest niezwykle silna. Często można w literaturze przeczytać, że najlepiej nie mieć kontaktu z osobą narcystyczną. Zdecydowanie jest to prawda w sytuacji, kiedy nie mamy sztywno określonych granic – narcyz wtedy dąży, aby znów nas złapać w sidła. W sidła manipulacji. Jednakże kiedy są dzieci, niełatwo jest całkowicie się odizolować, bo jest coś, co nas łączy. Dlatego też uważam, że jeżeli ten kontakt jest nieunikniony, powinniśmy zadbać o równowagę i określenie granic. Decyzja, jaką podejmiesz, musi być ostateczna.

Historia klientki

W ostatnim czasie była u mnie również klientka, która zastanawiała się, dlaczego jej małżeństwo przechodzi kryzys. Jej mąż nagle zaczął chodzić do psychologa. Zaproponował jej terapię. Kiedy udali się na spotkanie, okazało się, że tak naprawdę zaprowadził ją do mediatora, aby porozmawiać o warunkach rozwodu. Była zaskoczona i zdruzgotana. Oczywiście obwinił ją o wszystko. Uznał, że się nim nie interesowała, nie współżyła z nim, nie obdarzała go miłością.

Wiedziałam wewnętrznie, że coś jest nie tak. Zaczęła mówić, że mąż ostatnio wyjeżdżał na delegację do Poznania. Poprosiłam, żeby to zweryfikowała. Okazało się, że jej mąż ma od dłuższego czasu romans z kobietą z Poznania i przez półtora roku ona również była w związku małżeńskim, wobec czego nie mogli być blisko siebie. Teraz, kiedy odeszła od męża, mogą być ze sobą i planują zacząć życie. Wyjaśniło się, dlaczego to moja klientka została obarczona winą za rozpad. Jak miało się układać, skoro mąż miał podwójne życie?

Jaką taktykę procesową przybrał mąż narcyz? Przerzucić odpowiedzialność na swoją żonę. Zaprosi ją na terapię psychologiczną i uzna, że w ich związku się nie układa i dlatego chce odejść. Taką taktykę przyjął mimo faktu, że to on wszedł w relację pozamałżeńską. Przyjął taką taktykę, żeby się zabezpieczyć. Musimy pamiętać, że osoba narcystyczna zawsze wybierze siebie… W swoim ebook ” Rozwód z narcyzem” piszę o tym co zrobić aby się uchronić !

Zatem całą odpowiedzialność za rozpad małżeństwa zrzucił na żonę. Mediacja, którą zaproponował, również miała sprowokować kobietę do podpisania planów w zakresie dzieci – czyli jak ma wyglądać kontakt z dziećmi, przy kim zostaną, oraz w jakiej wysokości będą alimenty. Oczywiście pod płaszczykiem ugody chciał urobić swoją żonę tak, aby odnieść korzyść. Na mediacji zaproponował jej, że zgodzi się na to, aby dzieci zostały przy niej pod warunkiem, że alimenty wyniosą 500 zł (mąż zarabia 27 tysięcy złotych…).OSZUKAŁ JĄ… NIE POWTARZAJ BŁEDÓW INNYCH KOBIET.

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube: W niektórych filmach opowiadam o takim rozwodzie z osobą narcystyczną np. Rozwód z Manipulantem 🎥

Jak walczyć w sądzie z narcyzem?

Jaka jest taktyka procesowa dla kobiety, która żyje z mężem-narcyzem? Przede wszystkim nie dać się sprowokować i zapędzić w miejsce, w którym ważny jest tylko i wyłącznie narcyz. Jako kobieta na pewno masz przewagę, możesz uzyskać dużo więcej niż Ci się wydaje. Nie pozwól, żeby ktoś regularnie przekraczał Twoje granice. Nie daj sobie wmówić, że to jest Twoja wina, nie daj się zmanipulować i podpisać niekorzystnej dla siebie ugody.

Przy każdej taktyce procesowej przeciwko narcyzowi kluczowa jest rozmowa z doświadczoną w tych sprawach osobą, czyli z prawnikiem.

Prawnik to osoba o niezwykłej mądrości. Nie mówię tego, żeby się przechwalać, jednakże uwierz mi, że jeżeli pracuje się kilkanaście lat w prawie rodzinnym i widzi się codziennie różne dramaty ludzkie, można zebrać bogaty bagaż doświadczeń. Dlatego warto omówić to z dobrym prawnikiem do rozwodu.

Dopiero po kilku latach doświadczeń z narcyzem -jestem w stanie pomóc mojemu klientowi tak, żeby nie zapędzić go w kozi róg. Musimy się wzajemnie szanować, jednakże osoba zaburzona albo chora psychicznie nie zawsze będziesz szanowała drugiego człowieka i nie możemy tego od niej wymagać.

Taktyka dla żony narcyza

1. W pierwszej kolejności należy udać się na konsultację prawną z dobrym prawnikiem do rozwodu, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

2. Zbieraj dowody w sprawie, aby mieć na czym oprzeć twierdzenia przeciwko mężowi

3. Podejmij współpracę z pełnomocnikiem i sztywno określ granice.

4. Jeżeli nie chcesz kontaktu z mężem, rób to przez pełnomocnika, czyli adwokata albo radcę prawnego.

5. Ustal czy chcesz dochodzić winy czy też nie.

6. Nie pozwól zmanipulować się w obszarze dzieci.

Jeżeli chcesz, żeby dzieci mieszkały z Tobą, złóż wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania dzieci przy Tobie albo ewentualnie zabezpiecz tę kwestię w pozwie o rozwód. Nie zapomnij również o wniosku o udzielenie zabezpieczenia

7. Walcz o alimenty. Przede wszystkim alimenty to nie prezent. Nie pozwól, aby ktoś wymachiwał ci stówą i mówił, że zapłaci 500 albo 600. To nie są pieniądze dla Ciebie, tylko na rzecz dzieci. Nikt Ci nie robi łaski. Nie daj się sprowokować. Walcz o wysokie alimenty, aby Twoje dzieci były w tym obszarze zabezpieczone i żeby stać Cię było na ich utrzymanie.

8. Przy sprawie rozwodowej nie zapomnij o podziale majątku. Podziału można dokonać przed rozwodem, w trakcie i po rozwodzie. Moje doświadczenie uczy, że po rozwodzie jest najtrudniej, bo wtedy już stronom nie zależy i ta osoba, która osiągnęła więcej, przedłuża całe postępowanie o podział majątku, żeby zyskać czas oraz więcej korzyści dla siebie.

Myśl egoistycznie, a będzie Ci dane. Odstaw empatię na bok. Ja również jestem osobą wysoce empatyczną, jednakże zawsze przywołuję swoje klientki do porządku i proszę je, żeby walczyły o swoje. Walczmy przede wszystkim o to, żeby mieć godne spokojne życie, w szczególności kiedy mamy dzieci.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

Umów się na spotkanie Kalendarz

tel.: +48691512933

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]