Chcę rozwodu, ale boję się męża
„Pani Mecenas, bardzo obawiam się rozwodu, ponieważ boję się reakcji męża. Mąż wielokrotnie stosował wobec mnie przemoc i nadużywał swoich praw. Nie pomagał w domu, wszelkie czynności związane z prowadzeniem domu i dziećmi spoczywały na mnie. Traktował mnie bezwzględnie i wielokrotnie mnie wyzywał”.
Rozwód i nowe życie
Często zastanawiamy się, jakie konsekwencje niesie ze sobą rozwód. Musimy przede wszystkim wiedzieć, że zaczniemy nowe życie… Pamiętaj, że przy rozwodzie możesz popełnić błędy, które będą Cię bardzo dużo kosztować.
A może Twój małżonek cierpi na narcyzm?
Rozwód składa się z kilku etapów. Przede wszystkim należy podjąć bardzo dobrą decyzję o rozwodzie, uwzględniając swoje potrzeby. Następnie należy skupić się na tym, żeby wybrać dobrego prawnika do spraw rozwodowych – takiego, który ma doświadczenie w tym zakresie i będzie mógł Ci pomóc.
W przypadku, gdy macie dzieci, istotne jest, aby zabezpieczyć obszar finansowy. Oczywiste jest, że z utrzymaniem małoletnich dzieci wiążą się koszty. Wobec tego musisz dokładnie wyliczyć, jakie są koszty utrzymania dziecka, a następnie przejść do etapu – jakie koszty od ojca i jakie alimenty?
Czytaj więcej: Sprawa o alimenty -10 rzeczy. Możesz się zaskoczyć, ile będzie płacił!
Znęcanie się w rodzinie – co robić?
Jeżeli natomiast w rodzinie dochodzi do przestępstwa, a zatem ktoś z rodziny znęca się psychicznie i fizycznie nad rodziną, wówczas należy zawiadomić o tym właściwe organy.
Zgodnie z artykułem 207 §1 KK , kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostająca w stałym lub przemijającym stosunku albo nad małoletnimi lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczne, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu. Zatem nie możemy zapominać o tym, że nikt nie ma prawa znęcać się nad rodziną. Dodatkowo pamiętajmy również, że może dojść jeszcze do innego przestępstwa z artykułu 217, jakim jest naruszenie cielesności.
Naruszenie nietykalności
Zgodnie z artykułem 217 §1 ten, kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega karze. Jakiej? Grzywnie, karze ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do roku. Pamiętajmy również, iż w tym przepisie został zawarty artykuł 2., który mówi o tym, że jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiadał naruszeniem nietykalności, sąd może od odstąpić od wymierzenia kary. Zatem sąd może, ale nie musi. Należy również pamiętać, iż ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.
W sprawach z oskarżenia prywatnego postępowanie wszczyna się z chwilą złożenia przez pokrzywdzonego prywatnego aktu oskarżenia. A zatem pokrzywdzony staje się oskarżycielem prywatnym. Znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem, wobec czego należy również o tym pamiętać.
Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:
Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥
Chcę rozwodu Od czego zacząć rozwód?
Wracając zatem do spraw rozwodowych – przede wszystkim planując rozwód, trzeba się zastanowić i zadać sobie kilka pytań: Jak chcę dalej żyć? Gdzie będę mieszkać? Z kim będą mieszkać dzieci? Jakie uzyskam alimenty? Dobry adwokat rozwodowy zawsze Ci wyjaśni krok po kroku co robić.
Jeżeli chcesz rozwodu i jesteś na to zdecydowana, trzeba przejść do działania. Należy zacząć od porady prawnej. Przede wszystkim na rozwód zawsze proponuję spojrzeć szerzej. Zastanów się, jaka jest Twoja sytuacja materialna. Pamiętaj, że w takich sprawach trzeba wszystko krok po kroku ściśle określić. Ustal wysokie alimenty, ustal kontakty, zabezpiecz finanse, a przede wszystkim zadbaj o kwestię jakości Twojego życia. Wszystko ma być ściśle określone – w przeciwnym razie możesz mieć później problemy.
Czytaj więcej: