Pierwsze kroki przy rozwodzie

by ADWOKAT MARTA WNUK
Pierwsze kroki przy rozwodzie

Pierwsze kroki przy rozwodzie. Każda strata boli – nie możemy jednak pozwolić, aby ból przesłaniał nam rzeczywistość i hamował przed podjęciem odpowiednich działań.

Przede wszystkim – myśl strategicznie. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić, poproś o pomoc prawnika bądź szukaj doradców niezależnych, którzy będą mogli racjonalnie spojrzeć na Twoją sytuację i wskazać Ci na ten moment właściwą drogę. Najważniejsze, aby Twoje interesy prawne były zabezpieczone. Niekiedy dajemy się ponieść emocjom, a w konsekwencji piszemy niewłaściwe SMS-y, jeździmy, błagamy, zgadzamy się na rzeczy, na które nie powinniśmy. Dlatego w pierwszej kolejności pamiętaj o strategii. Dzięki niej będziesz mógł małymi krokami zacząć proces rozwodowy.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅

Plan działania Pierwsze kroki przy rozwodzie

 1. Myśl strategicznie i rób rzeczy, których nie chcesz robić – musisz patrzeć w przyszłość
 2. Porzuć nadzieję. Nadzieja ma swoje granice – jeżeli ktoś nie chce z Tobą być, składa pozew o rozwód albo to komunikuje i idzie do prawnika. To, że nie możemy się uwolnić, jest kwestią naszej nadziei, że związek jeszcze da się naprawić.
 3. Mediacja jest formą ugodowego porozumienia stron. Wówczas można dobrowolnie przystąpić do rozmów, aby poznać swoje prawa i roszczenia względem drugiej osoby. Dzięki mediacji zwiększamy szanse na porozumienie stron.
 4. Brak podpisania umowy mediacyjnej oznacza podjęcie decyzji dotyczącą wytoczenia powództwa. Brak porozumienia na pierwszym etapie mediacyjnym nie znaczy, że później nie będziecie mieli szans na porozumienie. Zawsze w toku postępowania jeszcze można spróbować poprzez mediacje tudzież porozumienie między stronami wynegocjować warunki rozstania.
 5. Jeżeli natomiast na ten moment nie ma szans na porozumienie należy wybrać dobrego prawnika do rozwodu. A zatem to czas wyboru pełnomocnika, który pomoże ci przejść przez przez proces rozwodowy.
 6. Po złożeniu pozwu warto zalogować się do Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych, by mieć wgląd do swojej sprawy. Portal informacyjny dla Warszawy
 7. Następny krok to odpowiedź na pozew drugiej strony i ewentualna replika
 8. Proces rozwodowy przez który przeprowadzi Cię Twój pełnomocnik

O mnie 🏛

Czy zawsze musi być pełnomocnik do rozwodu?

Nie, nie zawsze. Jednak że jeżeli nie udało się państwu dojść do porozumienia w formie mediacji to trzeba liczyć się z tym, że sprawa może być skomplikowana. Wiesz jakie błędy można popełnić bez pełnomocnika?

 • Zgodzić się na wyłączną winę za rozpad pożycia . Nie przeprowadzić postępowanie prawidłowo, nie załączyć odpowiednich dowodów i w zakresie winy będzie rozstrzygnięcie na naszą niekorzyść.

Sam możesz zaniedbać swoją sprawę

Kilkukrotnie zdarzało mi się że ktoś przychodził do mnie konsultację, gdyż sąd uznał, że jest wyłącznie winny. Co się okazało? Osoba była tak pewna, że nie może zostać uznać za jedyną winną osobę, że zbagatelizowała i zaniedbała postępowanie dowodowe. Nie wniosła żadnych dowodów udowadniających winę drugiej stronie, a w konsekwencji bez dowodów sąd nie mógł inaczej rozstrzygnąć. A zatem jest to jeden z obszarów na których trzeba uważać i może dojść do popełnienia błędu w tym obszarze.

 • Dwa najważniejszy obszar który jest najczęściej problematyczne są to pieniądze. Mówimy tutaj i o alimentach, i podziale majątku. Jakie błędy można popełnić bez pomocy dobrego pełnomocnika do rozwodu.

Przede wszystkim, może się zdarzyć, że ustalimy wysokość alimentów, o których nie będziemy wiedzieć na co są przeznaczane. A zatem hipotetycznie przyjmując że strony ustaliły 2000 alimentów. Ale co w chodzi w skład tych alimentów? Czy kolonie i zajęcia dodatkowe wchodzą w skład tych alimentów? To jeden z najczęstszych błędów jakie popełnia się przy sprawie rozwodowej, że przy ustaleniu wysokości świadczenia alimentacyjnego nie analizujemy co wchodzi w skład alimentów.

 • Kolejny błąd który można popełnić bez pełnomocnika to brak ustalenia kontaktów.

Po co ustalać kontakty z dzieckiem?

Tylko w nielicznych sytuacjach brak ustalenie kontaktów ma swój sens. Najczęściej ma to miejsce wtedy kiedy dzieci są starsze – powyżej piętnastego roku życia. Kiedy dzieci są młodsze rekomenduje się ustalać kontakty, aby zachęcać dzieci do regularnego i częstego kontaktu z drugim rodzicem. Tak aby dzieci wiedziały że np. co drugi weekend jest dla drugiego rodzica, dzięki temu uniknie się sytuacji, że dziecko nie będzie chciało się spotykać z rodzicem. A zatem ustala się kontakty po to żeby:
A – dzieci miały pewność kiedy spotykają się z drugim rodzicem
B – żeby rodzice mogli planować swoje życie zgodnie z harmonogramem kontaktów
C – by uniknąć konfliktów między rodzicami co do realizacji kontaktów

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:


Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez?

Kiedy wybraliśmy już pełnomocnika do sprawy rozwodowej wówczas musimy zacząć od określenia swojego celu – rozwód bez orzekania czy z orzeczeniem o winie. Niekiedy odmawiam swoim klientom dochodzenia winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego albowiem wystarczy tylko 1% zawinienia, aby druga strona została również uznana za winna. Wówczas rozstrzygnięcie sądu kończy się z winą obu stron. Jakie ma to skutki w zakresie świadczenia alimentacyjnego?

Mamy dwa rodzaje alimentów

 • Alimenty na dzieci
 • Alimenty na małżonkę/męża

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, małżonek może ubiegać się o alimenty tylko jeżeli popadnie w niedostatek. Jest to skrajnie trudna sytuacja materialna, zaś okres w którym może drugi małżonek ubiegać się o świadczenie alimentacyjny jest ograniczone w czasie i wynosi maksymalnie pięć lat. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda kiedy rozwód kończy się wyłączną winą, wówczas małżonek niewinny ma prawo ubiegać się o alimenty w każdej sytuacji:
wystarczy pogorszenie się sytuacji majątkowej czyli dla przykładu kiedy wy budżecie domowym było do dyspozycji 30 000 a teraz małżonek niewinny ma do dyspozycji tylko 3000 zł.

Wiele osób nawet prawników ma problem jak wyglądają alimenty w przypadku, gdy sprawa skończy się z winy obu stron. A zatem w tej sytuacji przepisy dotyczą sytuacji jak bez orzekania o winie. Czyli kiedy rozwód zakończył się i sąd uznał że za rozpad pożycia małżeńskiego ponoszą winę dwie strony, wówczas nie należy bać się alimentów. Drugi małżonek może się o nie ubiegać tylko w sytuacji kiedy popadnie w skrajny niedostatek i maksymalnie przez pięć lat.

Potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Co z dziećmi?

Kiedy określiliśmy czy chcemy orzekać o winie czy nie przychodzimy do analizy dotyczącej dzieci. Niekiedy słyszę od klientów: mamy porozumienie stron, będzie rozwód bez orzekania o winie, a okazuje się że walka dotyczy dzieci. niejednokrotnie prowadziłam kilka lat postępowanie rozwodowe, które miało być proste. Przechodząc do określenia celu musimy zastanowić się jak chcemy, aby nasze kontakty z dziećmi przebiegały. W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować czy mamy szansę w niniejszej sytuacji jeszcze na pieczę naprzemienną. Analizując sytuację czy piecza naprzemienna w naszej sytuacji jest odpowiednia czy nie należy wziąć kilkanaście czynników pod uwagę. A przede wszystkim kierować się dobrem małoletniego dziecka. Czy życie dziecka tydzień na tydzień albo dwa tygodnie na dwa tygodnie to jest forma która będzie dla dziecka najlepszą formą na jego życie. Jeżeli wybieramy jednego pierwszoplanowego rodzica a drugiego dochodzącego i określamy kontakty wówczas należałoby określić alimenty.

Alimenty na dziecko

Zupełnie inaczej wygląda zasądzenie alimentów w Polsce inaczej w krajach zachodnich a jeszcze inaczej np. w Turcji. W Polsce najważniejsze jest ile tak naprawdę dziecko nas kosztuje. Tutaj załączam kalkulator alimentów, dzięki któremu można przeliczyć jaki jest koszt utrzymania dziecka. Dopiero kiedy wiemy że dziecko nas kosztuje X kwotę przyjmijmy 2000 zł, wówczas możemy przejść do kolejnej analizy jakie są możliwości zarobkowe rodziców i w jakiej proporcji należy ustalić podział między rodzicami. Nie zawsze musi to być podział 50 na 50. oczywiście są przepisy które mówią że w różnym stopniu rodzice powinni partycypować, ale wyobraźmy sobie sytuację, gdzie ojciec jest dobrze prosperującym biznesmenem w Warszawie, mama jest księgową opiekuje się dziesięcioletnim chłopcem zarabia 10 000 zł i możliwości są wysokie, jednakże rata kredytu za mieszkanie oraz czynsz wynosi 6000 zł. Dodatkowo oprócz tego dziecka pani księgowa ma na utrzymaniu jeszcze starsze dziecko piętnastoletnie z innego związku.

Podział kosztów

Chłopczyk dziesięcioletni, o którym mowa jest w prywatnej szkole gdzie koszt wynosi 3000 zł oraz są są inne dodatkowe zajęcia takie jak: piłka nożna, angielski, hiszpański i logopeda. Sąd ustalił że koszt utrzymania dziecka wynosi 5000 zł. Można byłoby uznać, że każdy z rodziców powinien partycypować po połowie 2 500 zł, ale sąd kiedy ustali jaki jest koszt utrzymania dziecka, przechodzi do analizy jak opiekują się dzieckiem rodzice. W tej sytuacji okazało się, że ojciec raz w miesiącu na dwa dni przyjeżdża do dziecka, zabiera dziecko do własnego mieszkania, a większość czasu przebywa za granicą. Tam posiada firmy domy w Hiszpanii, jego życie jest bujne towarzyskie i nie bierze odpowiedzialności za codzienny wychowanie dziecka. Kiedy mama chciała ustalić kontakty ojca z dzieckiem, nie zgodził się na to powołując się na swoje obowiązki służbowe.

Udowodniła jednakże przed sądem, że obowiązki służbowe polegają głównie na spędzaniu wakacji na Malediwach. Jego sytuacja majątkowa jest bardzo dobra. Ojciec zarabia powyżej 100 1000 zł w tej sytuacji sąd uznał, że niesprawiedliwe by było, gdyby podzielił koszty utrzymania dziecka 50 na 50 i uznał w tej sytuacji proporcje 70% do 30%. A zatem panią księgową obciążył kosztami 30% kosztów utrzymania syna zaś ojca, który nie uczestniczy czynnie wychowaniu dziecka 70%.

Czytaj więcej tutaj: Jakie alimenty na dziecko?

Czas na pozew

Mamy decyzję o podjęciu rozwodu wybraliśmy pełnomocnika i określiliśmy cel spisaliśmy go to pełnomocnik powinien przejść do działania pt. sporządzenie dokumentów. Kiedy mamy już pozew i założyliśmy sprawę w sądzie to bardzo zalogować się do Portalu informacyjnego sądów powszechnych. Jest to baza sądowa, w której będziemy mieli wgląd do własnej sprawie. Moment kluczowy to będzie moment kiedy odpisze druga strona i wtedy należałoby zawsze przeprowadzić kolejną konsultacje z prawnikiem w celu analizy czy nasze cele pokrywają się z celami drugiej strony. Życzę tego Państwu, aby te cele się pokryły i żeby była spójność wtedy rozprawa będzie szybka.

Jeśli potrzebujesz pomocy – zapraszam – umów się w kalendarzu.

Harmonogram – przybliżony czas cyrkulacji pism

 1. Złożenie pozwu o rozwód.
 2. Sąd powinien w ciągu 7 dni nadać sygnaturę – w praktyce bywa różnie.
 3. Sąd niezwłocznie powinien wydać postanowienie dot. zabezpieczenia.
 4. Może się zdarzyć, że przed wydaniem postanowienia od razu skieruje pozew do strony pozwanej, aby ustosunkowała się do twierdzeń w zakresie zabezpieczenia.
 5. Niekiedy sąd wydaje postanowienie i przesyła je wraz z pozwem
 6. Jeżeli postanowienie nie jest satysfakcjonujące, wówczas w ciągu 7 dni można złożyć wniosek o uzasadnienie, a następnie po otrzymaniu uzasadnienia w ciągu 7 dni złożyć zażalenie do sądu wyższej instancji.
 7. Po otrzymaniu pozwu pozwany ma 14 dni na odpowiedź, przy czym w zakresie wniosku o udzielenie zabezpieczenia odpowiedź powinna zostać udzielona w ciągu 7 dni. Sąd może wydłużyć termin na odpowiedź z uwagi na skomplikowany charakter sprawy.
 8. Kluczowy moment – otrzymanie odpowiedzi pozwanego, zapoznanie się z jego stanowiskiem w sprawie.
 9. Jeżeli sąd dopuści możliwość składania kolejnych pism, można wnieść replikę i odnieść się do zarzutów.
 10. Przed rozprawą rekomenduję przygotować dowody na okoliczność kosztów utrzymania dzieci.
 11. Kiedy spodziewać się terminu rozprawy? Wszystko zależy od tego, do którego sędziego trafi sprawa i jak wygląda jego referat (zbiór spraw przydzielonych do rozpoznania).

Odpowiedź na pozew

Kiedy otrzymamy odpowiedź na pozew o rozwód może okazać się że są tam okoliczności, z którymi się nie zgadzam. Wtedy następuje sporządzenie repliki czyli odpowiedź na odpowiedź drugiej strony. Jest to pismo procesowe, które zawiera naszą argumentację względem argumentacji drugiej strony. Jeżeli są tam twierdzenia krzywdzące dla nas oraz okoliczności, które mogą spowodować niekorzystne rozstrzygnięcie wówczas musimy w tym zakresie precyzyjnie odpowiedzieć.

Jeżeli osiągniemy porozumienie wówczas rozprawa powinna być szybka i przyjemna. Tu możesz sprawdzić jak wygląda sprawa rozwodowa i jak zachować się w sądzie.

Może się zdarzyć że w każdym obszarze nie będzie porozumienia – co do rozwiązania małżeństwa za porozumieniem stron, nie będzie porozumienia co do wysokości alimentów i nie będzie porozumienia co do sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka. Wtedy najważniejsze, aby Twój prawnik był zaangażowany, a Ty żeby się miał/miała pewność, że Twoje interesy są zabezpieczone. Krok po kroku należy wykazywać inicjatywę porozumienia, walczyć o swoje i wiedzieć że w pewnym momencie i tak sąd roztrzygnie na podstawie dokumentów jaka ma być ostateczna decyzja.

Kto pierwszy, ten lepszy?

Oczywiście to zależy, czy jesteś mężczyzną czy kobietą. Jeżeli jesteś kobietą i np. masz małe dziecko, niemowlę, to jest duża szansa, że na posiedzeniu niejawnym sąd wyda już na tym etapie postanowienie w trybie zabezpieczenia. Niezwłocznie po wpłynięciu akt oznacza teczkę ze sprawą paskiem czerwonym tytułem „zabezpieczenie”. Oznacza to, że musi wydać postanowienie dotyczące alimentów już z pozwem o rozwód.

Jeżeli jesteś mężczyzną i chcesz uniknąć takiej sytuacji, wówczas czekanie, aż żona złoży pozew, nie jest dobrą strategią. W miarę możliwości należy rozważyć złożenie pozwu, w którym przedstawimy naszą sytuację.

Więcej: Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

Czy kobietom jest łatwiej w sądzie?

Często słyszę głównie od mężczyzn, że kobietom jest łatwiej w sądzie. Z czego to wynika? Przede wszystkim w 80% przypadków to kobiety składają pozew, co oznacza, że jako pierwsze mają szansę przedstawić swoje argumenty i to one często otrzymują postanowienie dotyczące zabezpieczenia miejsca zamieszkania i alimentów dziecka. Dostarczają dużo dowodów, przekonując sąd o tym, że to one są pierwszoplanowymi rodzicami.

Emocjonalny aspekt rozwodu

Każda sytuacja jest inna, niemniej jednak musimy wiedzieć, że każdy rozwód to również emocjonalne przeżycie. Nie zawsze uświadamiamy sobie, że coś się zakończyło i czeka na nas coś nowego. Oczywiście znajdujemy mnóstwo stałych argumentów, żeby nie wziąć tego rozwodu – wierzymy, że może jeszcze się to poskleja. W kancelarii często mamy taki rollercoaster – zawieszamy, umarzamy, hamujemy postępowania, nie składamy pozwu… W większości sytuacji jednak te osoby wracały. Musimy być świadomi, że jeżeli ktoś mówi „Nie, nie chcę Cię”, to tak jest. Jeżeli jesteśmy tzw. minusem związkowym, ciężko nam taki komunikat przyjąć.

Nikogo nie zmusimy do miłości. Nie wiemy, co czeka nas po rozwodzie. Większość spraw w kancelarii, które zostały zawieszone i umorzone, prędzej czy później wraca do biegu. Wobec tego musimy wiedzieć, że czas jest niezbędnym, najcenniejszym elementem w naszym życiu i czasem po prostu nie warto go tracić zarówno w zakresie tego, kto ma jako pierwszy złożyć pozew o rozwód, jak i tego, czy walczyć o małżeństwo, którego już nie ma. Rozwód jest niewątpliwie bardzo ciężkim procesem, ponieważ oprócz aspektów prawnych do gry wchodzą również trudne emocje.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT

Więcej:

Narcyz według biegłych sądowych
Ile kosztuje rozwód?

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]