Podział Majątku,  rozwód

Jak wygląda sprawa rozwodowa. Jakie pytania zadaje Sąd ?

Jak wygląda sprawa rozwodowa. Sąd – bać się czy nie ? Kiedy przychodzi list z sądu wzywający nas do osobistego stawiennictwa nogi nam się najczęściej uginają.
Postanowiłam ten wpis napisać bo wiem jak dużo osób stresuje się przed wizytą w sądzie. Ten wpis jest głównie dla osób które są pierwszy raz w Sądzie. Chociaż mam klientów którzy byli z 30 razy i dalej przed salą rozpraw pytają mnie „Pani Mecenas gdzie siadamy, co mówić. Sąd jest straszny. itp

 Jak wygląda sprawa rozwodowa

Czekanie

Czekanie na korytarzu sądowym nie działa relaksująco.
Nie namawiam cię żebyś przyjeżdżał na ostatnią chwile, gdyż może się zdarzyć że będziesz miał problem z znalezieniem Sali. Dlatego dobrze jak jesteś wcześniej, dowiedz się gdzie jest sala i najlepiej idź na kawę do bufetu.

Jak wygląda sprawa rozwodowa
Sprawdź przed wejściem na salę czy masz dowód osobisty i wyłączony telefon.

Gdzie jest moja sprawa ?
Gdyby zdażyło się tak, że nie masz przy sobie zawiadomienia o rozprawie z numerem sali możesz podejść do biura obsługi i tam z pewnością powinieneś otrzymać informację o numerze sali.
Będąc pod salą upewnij się czy twoja sprawa jest napewno na wokandzie. Wokanda może być elektroniczna bądź w zwykłej formie pisemnej wywieszona na drzwiach sali.

I uwaga.

Zdarzają się sytuację, że sprawa została przeniesiona na inna salę i wtedy pod wokandą może być informacją o przeniesieniu sali.
Oczywiste?
Proszę mi uwierzyć, iż zdarzają się sytuację gdyż ktoś wbiega na salę sądową po 20 min spóźniony i twierdzi że stał pod pierwotną salą gdyż niezauważył informacji.

Wchodzimy po wywołaniu sprawy

Będąc pod salą usłyszymy wywołanie rozprawy.
Sprawa z powództwa Kowalski przeciwko Nowak
I wtedy możemy wszyscy wejść na sala. Na sale również wtedy wchodzą świadkowie, gdyż muszą się zameldować że stawili się na rozprawę.

Gdzie siadamy

Wchodząc na sale zazwyczaj mamy skład orzekający na wprost. Jeżeli nawet mamy drzwi boczne. Wyobraźmy sobie sytuacje wchodzimy i na przeciwko nas jest 3 sędziów.
Po stronie lewej (patrząc na Sąd) siada powód. Czyli jeżeli jesteś powodem kieruj się na lewo. Jeżeli jesteśmy stroną pozwaną idziemy na prawo. A świadkowie siadają tam gdzie publiczność.
Sprawę poprowadzi trzech sędziów: ten pośrodku to sędzia przewodniczący (zawodowy), a dwaj po bokach to sędziowie ławnicy.

Sprawa rozwodowa odbywają się bez udziału publiczności.
Uwaga wyjątek: możesz zgłosić udział w sprawie tzw. męża zaufania (a nawet dwóch). W tym charakterze może wystąpić mama, kolega, ciocia, obcy lub krewny – wybór zależy wyłącznie od Ciebie.

Zaczynamy

Jak wygląda rozprawa rozwodowa ?

Sąd w pierwszej kolejności sprawdzi listę obecności, kto się stawił a kto się nie stawił, czy zawiadomienie o rozprawie zostało prawidłowo doręczone czy też nie.

KONSULTACJA TELEFONICZNA – JAK WYGLĄDA SPRAWA ROZWODOWA W PRAKTYCE

Świadkowie

Po sprawdzeniu listy obecności świadków, sąd prosi aby świadkowie opuścili sali i zostaną wezwani. A zatem udajemy się na korytarz i tam czekamy na wywowałanie. Po zeznaniu sąd najcześciej informuje nas że dziękuje nam i można już opuścić sad. Nie ma konieczności żebyśmy czekali aż cała rozprawa się skończy.
Jako świadek pamiętaj, że przysługuje ci prawo do zwrotu wydatków związanych ze stawiennictwem do sądu (transport ), a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku.

Regułą jest przesłuchiwanie w pierwszej kolejności świadków strony powodowej, a w drugiej – strony pozwanej. Liczba świadków przesądza o tym ilu rozpraw potrzeba na ich przesłuchanie. Oczywiście strony mają prawo brać udział w przesłuchiwaniu świadków, w szczególności zadawać im pytania.

Boisz się ?

Kilka pytań – Pierwsza rozprawa rozpoczyna się od kilku pytań, których celem jest ustalenie czy i od kiedy małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa, jaka jest sytuacja dzieci, czy toczyły się inne sprawy rodzinne (których akta należy dołączyć do sprawy rozwodowej) i przede wszystkim: czy istnieje szansa na uratowanie małżeństwa.

Następnym etapem jest przesłuchiwanie świadków.

Dopiero po wyczerpaniu listy świadków nadchodzi czas na przesłuchanie stron.

W pierwszej kolejności przesłuchiwany jest powód a następnie pozwany. Podczas przesłuchania będziesz mógł odnieść się do zeznań świadków i przedstawić swój punkt widzenia.

Sąd, przesłuchując w pierwszej kolejności powoda w charakterze strony, najpierw będzie chciał potwierdzić informacje zawarte w pozwie. Zapyta więc o początki waszego związku, gdzie zamieszkiwaliście, kiedy zawarliście małżeństwo, ile macie dzieci i w jakim wieku. Takie pytania na rozgrzewkę nie powinny sprawić Ci kłopotu.

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Tak, o to najczęściej pytacie.

W związku z tym wprowadziłam do oferty konsultację telefoniczną dzięki której przez godzinę tłumaczę Ci co może Cię spotkać w sądzie. Jeżeli boisz się jak wygląda rozprawa i co Cię tam może spotkać to możesz się ze mną umówić na konsultację podczas której wszystko Ci wytłumaczę.

KONSULTACJA TELEFONICZNA   – kliknij i zapisz się na konsultację 

Każda sytuacja jest inna, muszę poznać twoją historię wtedy jestem w stanie pomóc.

 

Oczywiście każdy rozwód jest inny, jednak istnieje pewien zestaw pytań, które sąd zadaje
podczas Twojego przesłuchania. Poznaj je, by poczuć się pewniej.

Jakie pytania może zadać stronom sąd?

Sąd zainteresuje się tym, kiedy przestało układać się w waszym małżeństwie. Na sądzie ciąży obowiązek umiejscowienia w czasie okoliczności będących początkiem końca łączącego was związku. Sąd będzie zadawał tak pytania żeby dowiedzieć się przyczyny kryzysu. Ma to duże znaczenie dla kierunku dalszego postępowania dowodowego  i przesłuchań świadków.

Miedzy małżonkam występują 3 rodzaje więzów tj. gospodarcza, fizyczna i duchowa.
Sąd zatem będzie chciał wiedzieć, od kiedy nie prowadzicie gospodarstwa domowego. Sąd zapyta, kiedy po raz ostatni współżyliście. Spokojnie…. Nie musisz tutaj wchodzić w szczegóły, najważniejsza jest przybliżona data.
W kwestii więzi duchowej Sąd zapyta czy jeszcze kochasz współmałżonka i czy widzisz szanse na ratowanie związku.
Na takie pytanie przygotuj się wcześniej gdyż w Sądzie są ogromne emocje i kiedy widzisz małżonka na przeciwko siebie zdarzają się sytuację że małżonkom “odbiera mowę”.

I żyli długo i szczęśliwie

Nieraz zdarzało się, że postępowanie po pierwszej rozprawie było zawieszane na zgodny wniosek stron, które zdecydowały się podjąć ostatnią próbę ratowania związku. 

Pytania sądu, jeżeli macie dzieci.

Pytania jakie zada Sąd napewno będą związane z ich utrzymaniem koszty i o twoją sytuację majątkową. Nawet jeżeli wcześniej porozumieliście się co do kwestii alimentów, to sąd i tak ma obowiązek dokonania choćby ogólnikowych ustaleń w tym zakresie.

-koniecznie przeczytaj mój wpis o pytaniach jakie zadaje Sąd. Musisz być przygotowana/y.

To co ważne 

Przygotuj się na pytania i przygotuj również odpowiedzi dotyczące wydatków. Twoje zeznania mogą mieć również znaczenie za kilka lat w toku ewentualnej sprawy o podwyższenie alimentów.

Pytania  w przypadku orzekania o winie 

Należy pamietać, iż pytania na rozprawie rozwodowej z orzekaniem o winie będą bardziej szczegółowe i mogą dotyczyć wielu ubocznych kwestii. 

Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się ze swoim pełnomocnikiem na ewentualne pytania. Solidne przygotowanie zdecydowanie redukuje stres. 

Wydanie wyroku może odbyć się na ostatniej rozprawie, czyli po przesłuchaniu stron, ale może też być odroczone na okres do dwóch tygodni (tzw. publikacja wyroku). Twoja obecność na ogłoszeniu wyroku nie jest oczywiście obowiązkowa, pamiętaj jednak, że nikt nie przyśle Ci wyroku do domu! Jeżeli ustanawiasz pełnomocnika on z pewnością powinien cię poinformować o wyroku. Jeżeli nie, musisz sam ustalić jego treść lub napisać wniosek o doręczenie wyroku.

 

Czytaj także:

Pytania jakie zadaje Sąd 

Wzór pozwu o rozwód

 

Ps.  Masz problem ? Zapraszam do kontaktu.  Napisz albo zadzwoń +48691512933

Nie odbieram ? Spokojnie, ZAWSZE oddzwaniam chyba, że jestem w Sądzie bądź mam klientów w kancelarii 😉

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

 

 

 

Zadzwoń