Spis treści
Separacja
Czym jest separacja? Zastanawiasz się, czy jest lepszym rozwiązaniem od rozwodu?
Podstawa prawna
KODEKS RODZINNY I OPIEKUŃCZY
ART. 61
- 1. [ZUPEŁNY, ALE NIE TRWAŁY ] Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, [ MĄŻ I ŻONA] każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację.
- 2. [KIEDY SEPARACJA NIEDOPUSZCZALNA?] Jednakże mimo zupełnego rozkładu pożycia orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne, [DZIECI] jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo [ZASADY WSPÓŁŻYCIA SPOŁECZNEGO] jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
- 3. [SEPARACJA A BRAK DZIECI ] Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.
Separacja – kiedy warto rozważyć?
Teorie teoriami, jednakże w praktyce jest to najistotniejsze zagadnienie w mojej kancelarii. Chciałabym państwu zwrócić uwagę na jedną rzecz – dzięki zapoznaniu się z różnymi badaniami, jak i na podstawie mojego doświadczenia wiem, że słowo „rozwód” przysparza dużo zmartwień. W społeczeństwie panuje pogląd, że separacja to taki półśrodek na rozwód. Wobec tego zawsze mówię w swojej kancelarii, że trzeba działać zgodnie z preferencją klienta. Jeżeli nie czujesz tego, że jesteś gotowy na rozwód, albowiem gdzieś jeszcze widzisz szanse na powrót do życia w Waszym małżeństwie, to wówczas w takich sytuacjach warto rozważyć separację.
Kolejnym plusem tego rozwiązania w mojej ocenie jest fakt, że dajemy sobie czas, który w niektórych sytuacjach jest niezbędny. Dajemy sobie czas, aby przemyśleć wszystko, aby emocje opadły – wówczas możemy podjąć końcową decyzję. Należy zauważyć, iż możemy zmienić stanowisko w trakcie trwania sprawy o separację i zmienić powództwo o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód.
Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:
Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥
Separacja – Słuchaj się intuicji
Dodatkowo często jest tak, że składamy pozew o separację, jeśli druga strona wnosi o orzeczenie rozwodu. Wówczas my również mamy wtedy czas na ustosunkowanie się do tych twierdzeń i zajęcia stanowiska w sprawie. Z pewnością przedłużamy ten proces, niemniej jednak uważam, że człowiek, który staje przed decyzją pt. „zakończenie małżeństwa”, musi kierować się intuicją i dokonywać wyboru na podstawie swoich odczuć. W mojej ocenie niedozwolona jest praktyka, w której przychodzi klient do kancelarii i mówi, że chce separacji, zaś prawnik namawia go do rozwiązania małżeństwa przez rozwód, bo będzie szybciej.
Z pewnością dla kancelarii będzie szybciej, niemniej jednak uważam, że zawsze trzeba słuchać się serca i kierować się tym, co podpowiada intuicja. Czy faktycznie będzie szybciej? Często jest tak, że kiedy składamy pozew o separację, to małżonkowie mają wówczas czas na przemyślenia.
W związku z tym ważna jest gotowość do rozwiązania małżeństwa. Jeżeli tej gotowości nie ma, to niekiedy orzeczenie separacji jest lepszą formą. Z mojego doświadczenia jako adwokata, który specjalizuje się w sprawach rodzinnych, wiem, że niekiedy pozew o orzeczenie separacji jest formą łagodniejszą i nie wzbudza aż tylu emocji jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód. Dzięki temu między małżonkami może dojść do negocjacji rozwodowych i do jakiegoś porozumienia.
Działaj wolniej, ale skuteczniej
W tym miejscu zawsze warto pamiętać również o tym, iż pozew o rozwód tudzież pozew o separację otrzymany prosto od listonosza do rąk własnych powoduje niesamowitą dawkę stresu i reakcje ludzi są różne. Spotkałam się z takimi reakcjami, że strony zgodnie chciały rozwiązać małżeństwo i wspólnie wychowywały dzieci, jednakże kiedy kobieta otrzymała pozew o rozwód, wpadła w szał. Zaczęła obwiniać męża, że to wszystko jego wina i że na pewno nie da mu rozwodu bez orzekania o winie.
Dlatego w takich w takich sytuacjach czasem warto działać wolniej, a skuteczniej. Niekiedy niezbędne jest spotkanie małżonków, aby spróbować dojść do porozumienia.
Przeczytaj więcej: