Postawy prawne regulujące Art. 56. [Rozwód]
1. Kiedy rozwód?
Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
2. Niedopuszczalność rozwodu
Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków [ dzieci do lat 18.] albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego [ np. ciężka choroba].
3. Czy małżonek może nie zgodzić się na rozwód
Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:
Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥
Co oznacza trwałość rozkładu pożycia małżeńskiego?
O trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego można mówić, gdy na podstawie okoliczności sprawy zasadny jest wniosek, że pomiędzy małżonkami nie jest możliwy powrót do wspólnoty małżeńskiej.
Stąd też pytanie Sądu na rozprawie – Czy widzi Pan/i szanse na powrót?
Sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, żeby ustalić, czy między stronami ustały więzi łączące małżonków.
Więzi małżeńskie:
- duchowa
- fizyczna
- gospodarcza
„Czy możliwy jest rozwód kiedy mieszkamy ze sobą?”
Ustalenie, czy nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, nie zależy od tego, czy małżonkowie mieszkają ze sobą czy nie.
Istotne jest jak małżonkowie żyją i czy łączą ich więzi małżeńskie.
Stąd też pytania sądu:
- Kiedy ostatni raz Państwo współżyliście?
- Czy prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe?
- Czy wspólnie Państwo spożywacie posiłki?
Długotrwałość rozłąki również jest istotna – albowiem w sytuacji, gdy sąd poweźmie wątpliwość co do trwałości rozpadu, być może oddali powództwo w całości.
Najistotniejsze jest postępowanie dowodowe w celu ustalenia, czy między stronami wygasły więzi.
Jeżeli sąd ustali, iż nastąpił zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego, zaś przyczyny rozkładu są znane na podstawie przesłuchania stron – sad nie ma obowiązku przeprowadzenia innych dowodów.
W praktyce sąd najczęściej wstrzymuje się z decyzją o rozwiązaniu małżeństwa w sytuacji, gdy małoletnie dzieci nie są przygotowane na rozstanie rodziców.
Sad przede wszystkim kieruje się dobrem małoletnich dzieci.
W teorii można przeczytać dużo artykułów pt.: „Dziecko dla pełnego i harmonijnego rozwoju powinno wychowywać się w środowisku rodzinnym, w „atmosferze szczęścia. Należy sprawdzić czy rozwód nie spowoduje osłabienia więzi z dziećmi tego z małżonków, przy którym dzieci nie pozostaną, oraz czy nie wpłynie to ujemnie na wykonywanie przez niego obowiązków rodzicielskich”.
W praktyce mniej teorii, więcej „życia”!
Sąd kieruje się dobrem dziecka, jednakże jeżeli dziecko jest przygotowane do rozstania rodziców, wówczas nastąpi rozwiązanie małżeństwa.
Dziecko szczęśliwe to dziecko widzące szczęśliwych rodziców. Kiedy rodzice się kłócą, a w domu są awantury, to z pewnością dla dziecka lepszy będzie spokój… Niekiedy okaże się, że rozstanie rodziców jest największym szczęściem dzieci, gdyż w końcu skończyły się kłótnie.
Sprzeczność z zasadami współżycia społecznego
W jakich sytuacjach sąd może powołać się na zasady współżycia społecznego?
- Orzeczeniem rozwodu nie dałoby się pogodzić rażącej krzywdy,
- Przeciw rozwodowi przemawiają poważne względy natury społeczno-wychowawczej,
- Gdy jej motywem są pobudki zasługujące na dezaprobatę,
- Nieuleczalna choroba małżonka np. po 40 latach pożycia małżeńskiego.
Należy zauważyć, iż każdą sytuację należy badać indywidualnie. Nie ma konkretnego zamkniętego katalogu okoliczności wskazujących, kiedy sąd nie orzeknie rozwodu powołując się na zasady współżycia społecznego. Każdy przypadek jest inny.
Kilka faktów
Kiedy żądamy rozwiązania małżeństwa, zaś posiadamy małoletnie dzieci, wówczas sąd również zajmuje się sprawami związanymi z dziećmi.
Elementy związane z dziećmi
- Miejsce pobytu dziecka
- Świadczenie alimentacyjne
- Władza rodzicielska
- Fakultatywnie: kontakty
W wyroku rozwodowym niezbędne jest, aby sąd zajął się sprawami związanymi z dzieckiem. Stąd też winien ustalić miejsce pobytu dziecka i jak rodzice będą partycypować w kosztach utrzymania dziecka.
Jeżeli natomiast rodzice są zgodni co do wychowania w systemie opieki naprzemiennej – nie ma konieczności określenia świadczenia kwotowo. Wtedy sąd może zapisać, iż rodzice zobowiązują się łożyć na dziecko po połowie.
Więcej: