Dla kogo mieszkanie po rozwodzie – zdrada męża

by ADWOKAT MARTA WNUK
dla kogo mieszkanie po rozwodzie zdrada męża

Dla kogo mieszkanie po rozwodzie – zdrada męża. Wpis dotyczy zapytania nadesłanego mi przez klientkę. „Pani Mecenas, mamy mieszkanie na kredyt z mężem. On mnie zdradził i chce odejść. A co z mieszkaniem? Chcę żeby mi je zostawił.”

W jaki sposób i kiedy robi się podział majątku?

Czy możliwy jest podział majątku przed rozwodem? – Tak, to możliwe.

Czy możliwy jest podział po rozwodzie? – Tak, to również możliwe.

Generalnie podział majątku można zrobić przed rozwodem, jeżeli jest rozdzielność majątkowa albo trzeba złożyć wniosek do sądu o ustanowienie takiej rozdzielności majątkowej. Jeżeli strony są zgodne to można zrobić rozdzielność majątkową u notariusza.

Kiedy podział majątku?

Podział majątku najczęściej robi się po rozwodzie kiedy emocje już opadną. Chyba, że będzie porozumienie co do sposobu podziału majątku, wówczas można to zrobić w formie aktu notarialnego. Podział można zrobić wtedy kiedy mamy rozdzielność.

Zapraszam na konsultację. Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Podziału majątku można dokonać na trzy sposoby

  • Można podpisać akt notarialny czyli umowę małżeńską której dokonujemy podziału majątku. Jest to forma ugodowa. Nie zawsze ten podział majątku musi być równy. Możemy indywidualnie ustalić co dla kogo i jakie składniki majątkowe przypadną dla jednej osoby, a jakie dla drugiej. A zatem w drodze ugody można dokonać u notariusza.
  • Innym sposobem jest dokonanie podziału majątku w Sądzie Rejonowym. Aby w ogóle dokonać podziału majątku niezbędna jest rozdzielność majątkowa. Rozdzielność majątkowa to prosta umowa małżeńską mówiąca o ustanowieniu rozdzielności między stronami. Taką rozdzielność można również uzyskać u notariusza jak i w Sądzie Rejonowym. Koszt rozdzielności majątkowej w u notariusza około 400 zł netto, zaś w przypadku, gdy kierujemy sprawę do Sądu Rejonowego to koszt uzależniony jest od tego czy jest ugoda w tym zakresie czy nie. Jeżeli istnieje spór to musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, natomiast opłata do Sądu Rejonowego o rozdzielność majątkowo wynosi 200 zł.
  • Możemy dokonać dokonać podziału majątku również w Sądzie Okręgowym przy rozwodzie. Od wielu lat zajmuję się prawem rodzinnym i moja praktyka wskazuje, że w przypadku skomplikowanych podziałów nie rekomenduje robić tego przy sobie przy rozwodzie. Jeśli wystąpią przy podziale sytuacje niejasne to może zahamować sam rozwód. Lepiej dokonać już samego rozwodu, a następnie iść i do dokonać czynności związanej z podziałem. To wszystko oczywiście zależy czy mamy w tym zakresie ugodę czy nie. Zawsze też warto skorzystać z pomocy mediacji tak aby ustalić warunki rozwodu jeżeli natomiast nie uda się wy mediować wówczas zawsze można wszystkie kwestie rozstrzygnięć za pomocą sądu przy pomocy profesjonalnych.

Rozdzielność a podział majątku. To coś zupełnie innego

Jeżeli strony nie znajdują porozumienia co do sposobu podziału majątku, wówczas po ustanowieniu rozdzielności składa się wniosek o podział majątku do sądu. Musi istnieć rozdzielność, aby dokonać podziału majątku.

Zacznij od celu. Jak chcesz, aby został dokonany podział majątku?

We wniosku spisuje się wszystkie dane stron oraz składniki majątku. Proponuje się w jaki sposób chcemy, aby majątek wspólny był podzielony.

Trzeba pamiętać że sąd rozwodowy najczęściej nie zajmuje się w ogóle podziałem waszego majątku. Jest to inna zupełnie sprawa, którą można wytoczyć, gdy nie będzie między stronami wspólności majątkowej. Sąd rozwodowy zajmuje się rozwiązanie małżeństwa oraz sprawami związanymi z dziećmi. Dla niego podział majątku jest odrębną kwestią. Podziałem majątku zajmują się sądy rejonowe. Sąd okręgowy może takiego podziału dokonać tylko w przypadku zgodnego stanowiska stron.

Wniosek o podział majątku wspólnego – sprawdź jak wygląda wzór lub pobierz darmowy wzór

Kredyt hipoteczny na mieszkaniu

Generalnie sytuacja jest zawsze bardziej skomplikowana, gdy jest kredyt hipoteczny na wspólnej nieruchomości. Sądy dzielą aktywa. Jeżeli jest mieszkanie i matka z dziećmi chce zostać w tym mieszkaniu to wówczas ojciec ma prawo wystąpić do sądu o podział majątku i zażądać spłaty połowy wartości nieruchomości. Sąd który zajmuje się podziałem majątku nie zajmie się kredytem, ponieważ kredyt jest oddzielnym bytem.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT

Dla kogo mieszkanie po rozwodzie?

Postanowienie Sądu Rejonowego z dn. 21.06.22 ustanowiło podział majątku. Para była rozwodzie. Mieszkanie zostało przekazane żonie, a aktywa znajdujące się na koncie mężowi. Sąd kreślił kwotę wyrównawczą, którą musiała zapłacić żona mężowi. Żona podkreślała, że wielokrotnie podejmowała z uczestnikiem postępowania rozmowy celem uregulowania spraw związanych z podziałem majątku wspólnego, jednakże bezskutecznie. (Sąd Rejonowy w Człuchowie, 21 czerwca 2022r, I Ns 209/20)

Czy wina ma wpływ na podział majątku?

Nie, wina nie ma wpływu na podział majątku. Często dostaje zapytania jak wygląda podział majątku w przypadku, gdy jeden z małżonków zostanie wyłącznie inny. Często kobiety pytają mnie czy w związku z tym, iż doszło do zdrady i jest orzeczona jego wyłączna winę czy dzięki temu zyskają mieszkanie. Odpowiedź brzmi nie, tak to nie wygląda.

Podział majątku a majątek osobisty

Podział majątku można dokonać w różny sposób. Może być to podział 50 na 50, a może być to rozdzielenie z innej konfiguracji. Istotne jest, byśmy pamiętali o tym, że niektóre składniki majątku mogą stanowić Twój majątek osobisty. Dla przykładu – jeżeli uzyskałeś darowiznę albo spadek po babci to pamiętaj, że jest to Twój majątek osobisty. Nie wchodzi on w skład majątku wspólnego, a zatem nic do tego drugiemu małżonkowi. Podobnie jest również rzeczami, które były przed zawarciem związku małżeńskiego. Czy w takim razie mieszkanie, które miałem przed ślubem w chodzi w skład majątku wspólnego? Odpowiedź brzmi: nie, a zatem nie ulega również podziałowi.

Całkowity czy częściowy podział majątku?

To istotna kwestia i proszę zwrócić na to uwagę, aby dokonać podziału majątku w sposób całkowity nie częściowy. Moja praktyka pokazuje, że notariusz często wpisując słowo częściowy podział majątku. To kwestia odpowiedzialności czynności cywilnoprawnych, której dokonuje notariusz niemniej jednak to nam powinno zależeć na tym, aby podział majątku był całkowity a nie częściowy. Jeżeli zatem dzielimy np. nieruchomości to błędem jest, że notariusz wpisuje częściowy podział majątku i nie analizuje również rzeczy ruchomych takich jak samochody albo inne kwestie np. wartość przedsiębiorstwa drugiego małżonka.

O mnie

Jakie błędy popełniają ludzie przy podziale majątku?

Właśnie najczęstszym błędem jest źle sporządzone akt notarialny w zakresie podziału majątku. I nie chodzi stricte tutaj o to, że notariusz źle sporządził akt chodzi o to że wpisał częściowy podział majątku ani całkowity.
Przykład. Zamożne małżeństwo miało kilka nieruchomości, kilka ruchomości (wszystko to, co nie jest nieruchomością), a pan prowadził przedsiębiorstwo warte kilka milionów. Małżonkowie udali się do notariusza celem sporządzenia podziału majątku i rozdzielili nieruchomości. Notariusz wówczas wpisał frazę częściowy podział majątku. Małżonek odbierał aktu jako całkowity, dasz kilka mieszkań, a w konsekwencji będzie już po sprawie. Jak się okazało po dwóch latach żona wystosowała do sądu wniosek o podział majątku. Zażądała spłaty rzeczy ruchomych czyli luksusowych samochodów oraz połowy połowy firmę, którą prowadził mąż. W tej sytuacji sprawa była skomplikowana, jednakże błędne określenie w formie aktu notarialnego dało możliwość drugiej stronie uzyskania dalszych korzyści. A zatem kiedy sporządzamy podział majątku musimy wiedzieć co wchodzi w skład majątku. Zawsze proszę swoich klientów, aby przygotowali zestawienie:

  • jakie posiadają nieruchomości
  • jakie ruchomości czyli np. samochód
  • jak wygląda kwestia funduszy emerytalnych,
  • jak kwestia kont bankowych
  • czy prowadzą firmę i jaka jest wartość przedsiębiorstw które prowadzą

Uwaga! Podział majątku nigdy się nie przedawnia

Otrzymałam pytanie: czy podział majątku się przedawnia? Nie, podział majątku nie przedawnia się i zawsze można rozpocząć procedurę całkowitego podziału majątku, a także zawsze można wszcząć również procedury w zakresie częściowego podział majątku. I nawet zdarzyło mi się w praktyce jako adwokat, iż kobieta, która dokonała częściowego podział majątku wystosowała wniosek o podział majątku. Nastąpiło to po siedmiu latach od rozwodu i aktu notarialnego, który obejmował tylko częściowy podział majątku. Reasumując – podział majątku nigdy się nie przedawnia, stąd też proszę, aby zawsze dokonać należytej staranności przy podziale majątku.

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]