Wniosek i sprawa o ustalenie kontaktów z dzieckiem

by ADWOKAT MARTA WNUK
Dziecko po rozstaniu wniosek o ustalenie kontaktów

Wniosek i sprawa o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Jak przebiega sprawa o kontakty? Czeka Cię sprawa o uregulowanie kontaktów? Jak wygląda wniosek o ustalenie kontaktów?

Dlaczego ustala się kontakty z dzieckiem?

Przede wszystkim ustala się je nie po to, by komuś ograniczyć kontakty, ale przede wszystkim dlatego, żeby od początku były jasne zasady i regularny kontakt. Są dwie sytuacje w których najczęściej ustala się kontakt

 1. rodzice nie umieją się porozumieć i wówczas jeden z rodziców jest zmuszony ustalać kontakty z dzieckiem
 2.  rodzice chcą mieć ramy czasowe i uporządkowane życie tak, aby wiedzieć kiedy i gdzie spotykać się z dzieckiem

Jako adwokat rekomenduję tę formą, można bowiem ustalić ramy czasowe kiedy i gdzie drugi rodzic się spotyka. Pamiętajmy również, iż warto od początku określić kontakty tak, aby dziecko stymulować do kontaktów.

Wniosek o ustalenie kontaktów

Co jest ważne składając wniosek o ustalenie kontaktów? Ważne jest przede wszystkim, by kontakty były precyzyjne i wykonalne. Jeśli chcemy kontakt co drugi weekend i raz w tygodniu albo dwa razy w tygodniu to musimy wskazać godzinę kiedy chcemy się kontaktować z dzieckiem.

Czy można napisać wniosek o ustalenie kontaktów bez pełnomocnika? Nie ma wymogu, aby reprezentował Cię w sprawie pełnomocnik profesjonalny może rano to zrobić samemu ale najważniejsze żeby wpisać konkretnej godziny bądź też miejsce odbioru dziecka i oddania dziecka.

Potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Co zawrzeć we wniosku?

 • Wykazać, że dziecko z chęcią spędza czas z drugim rodzicem
 • Warto sprecyzować swój cel tj. dokładny przebieg kontaktów
 • W uzasadnieniu wskazujemy, dlaczego żądamy ustalania kontaktów (mamy prawo ułożyć sobie życie i mieć stabilizację)

Jak mają wyglądać kontakty?

Odpowiadamy sobie na pytanie, jak ma wyglądać kontakt ojca/matki z dzieckiem. Na tym etapie kierujemy się dobrem dziecka i patrzymy na naszą sytuację. Na przykład trzeci tydzień w każdym miesiącu od niedzieli do niedzieli, przy czym rodzic odbierze dziecko z miejsca zamieszkania matki o godzinie 17:00 i odwiezie dziecko do miejsca zamieszkania o godzinie 17:00.

Jak mają wyglądać Święta?

Następnie należy przejść do kwestii świąt. W każde święta Bożego Narodzenia – w drugi dzień świąt od 10 do 19. W każde święta Wielkanocne – Poniedziałek Wielkanocny od godziny 10 do 19:00, przy czym rodzic odbierze dziecko z miejsca pobytu dziecka i odwiezie do miejsca zamieszkania dziecka.

Jak mają wyglądać ferie i wakacje?

Rekomenduję pierwszy tydzień ferii i w wakacje

 • 2 pierwsze tygodnie lipca od 1 – 15, przy czym rodzic odwiezie dziecko do miejsca zamieszkania dziecka o godzinie 18:00.
 • 2 pierwsze tygodnie sierpnia – od 1- 15 –  przy czym rodzic odwiezie dziecko do miejsca zamieszkania dziecka o godzinie 18:00.

Kiedy przeprowadzić negocjacje?

Jeżeli druga strona wykaże chęć rozmowy i ustalenia planu wychowania, wówczas należy podjąć rozmowy i zrobić wszystko, aby ustalić warunki. Trzeba pamiętać, że chodzi tu o dobro dziecka, dla którego ważny może być kontakt z dwojgiem swoich rodziców.

Co w sytuacji pracy nieregularnej?

Nawet w sytuacji, gdy strona ma pracę nieregularną, można ustalić kontakty. Będą one ostatecznie potwierdzane z odpowiednim wyprzedzeniem, np. miesiąc wcześniej. Rekomenduję, aby komunikacja odbywała się w formie pisemnej (mail, sms).

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT

Jak określić wysokość alimentów?

Kiedy mamy nieregularny kontakt ojca lub matki z dzieckiem, należy patrzeć na procenty i odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu spędza matka z dzieckiem, a ile ojciec. W ciągu roku, w skali miesiąca ojciec/matka spędza z dzieckiem [liczba] godzin. Warto to podkreślić przed sądem.

W zakresie utrzymania dziecka nieprawdą jest, że koszty ponosi się po połowie – tak może być, gdy faktycznie rodzice po połowie opiekują się dzieckiem.

 • Udział dziecka w kosztach utrzymania: 400 zł.
 • Szkoła [ubezpieczenie, komitet] – 100 zł.
 • Wycieczki / Kolonie – 100 zł.
 • Odzież i obuwie – 300 zł.
 • Wyżywienie w szkole – 120 zł.
 • Wyżywienie –  600 zł
 • Leki – 100 zł.
 • Stomatolog – 100 zł.
 • Chemia, kosmetyki – 100 zł.
 • Zajęcia basen  – ok.100 zł.
 • Sprzęt sportowy, komputer, telefon – 100 zł.
 • Rozrywka – 100 zł.
 • Organizacja urodzin -100 zł.

W tym przykładzie łącznie wychodzi 2320 zł. Rekomenduję przejrzenie wyciągów z kont, aby ustalić, jakie koszty Pan/Pani ponosi. Tu możesz spróbować samemu obliczyć alimenty – kalkulator alimentów.

Jak wygląda sprawa o kontakty?

Nie wiesz, czego można się spodziewać? A zatem zaczynajmy. W każdym momencie rodzicom przysługuje prawo wszczęcia sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem. W każdej chwili również można to zmienić. Stronami są wnioskodawca i uczestnik postępowania.

Wymiana pism

Najpierw jeszcze przed sprawą sądową należy zająć stanowisko na piśmie. Tak, to bardzo ważne.

Sprawa o ustalenie kontaktów. Rozprawa w sądzie

Przed pierwszą rozprawą jest stres. Przeprowadzę Cię zatem przez kolejne etapy. Sąd na pierwszej rozprawie pyta czy chcecie podjąć mediację. W sprawach o ustalenie kontaktów sąd będzie dążył do wyznaczenia mediacji tak, aby strony znalazły porozumienie. W protokole mediacji można wszystkie niniejsze warunki sprecyzować. Jeśli nie chcecie, to przechodzi dalej. Najpierw sąd chce Was poznać i następuje informacyjne słuchanie stron. Sąd zadaje wam pytania, a wy odpowiadacie. Pytania są głównie skonstruowane na podstawie wniosku o kontakty i odpowiedzi.

Sąd również rozstrzyga w zakresie powołania świadków w sprawie. Kto może być świadkiem? Prawie każdy, kto coś wie o sprawie. O kolejności przesłuchiwania świadków decyduje sąd. Najpierw zadaje pytania sąd, a później strony.

Na czym sąd opiera postanowienie?

Kiedy strony nie mogą dojść do porozumienia i jest między nimi poważny konflikt, to sprawa jest ciężka. Sąd będzie szukał pomocy w opiniach specjalistów. W sprawach rodzinnych zwróci się do OZSS. Wiesz, co to?

OZSS to Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych, który musi wydać opinię. I właśnie ta opinia będzie najważniejsza w sprawie. 

Badania psychologiczne trwają kilka godzin, podczas których uczestnicy poddani są różnym testom. Badania dzieci odbywają się także bez obecności rodziców.

Mamy również możliwość wysłuchania dziecka przez sędziego prowadzącego sprawę. Wszystko również zależy od tego, ile dziecko ma lat. Najnowsze dyrektywy UE również są takie, aby sąd w pierwszej kolejności rozważył rozmowę z dzieckiem. W praktyce wygląda tak, iż sędziowie rzadko chcą wysłuchać dziecka.

Jak wygląda sprawa o kontakty? Jakie dowody są ważne w sprawie?

Dowodem w sprawie jest przesłuchanie stron! Zaczynamy od przesłuchania wnioskodawcy, a następnie przechodzimy do uczestnika. Ustalenie kontaktów wiąże się z koniecznością poznania rozkładu dnia/tygodnia dziecka oraz rodziców.

Sprawy wygrywa się dowodami!

Dowodami są:

 1. Przesłuchanie Stron
 2. Opinia OZSS
 3. Zeznania świadków  
 4. Dokumenty takie jak:
 • wyrok/ postanowienie w innej sprawie
 • dokumenty ze szkoły – opinia wychowawcy
 • prywatne opinie
 • nagrania
 • sms
 • e-mail

Co zrobić kiedy chcemy uzyskać szybko kontakt z dzieckiem?

Przede wszystkim musimy wówczas liczyć się z tym, że procedura w sądzie jest najczęściej długa. Jeśli złożymy wniosek o udzielenie zabezpieczenia sąd winien niezwłocznie – najczęściej w ciągu miesiąca – wyznaczyć rozprawę albo wydać decyzję na posiedzeniu niejawnym na temat tego jak masz wiedzieć się dzieckiem. Jeżeli sąd ma wątpliwości wówczas najczęściej w tym zakresie wyznacza rozprawę na którą wzywa rodziców, aby ci wskazali w jaki sposób chcą aby dziecko kontaktowała się z rodzicami.

Zgodnie z przepisami postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia kontaktów jest wykonalne z chwilą ogłoszenia.

W życiu bywa równie. Czasem może się zdarzyć, iż nie będziesz mógł wykonywać kontaktów. Dlatego pamiętaj  – masz możliwość wprowadzenia kontaktów zastępczych.

Rodzic odmawiał prawa do kontaktów drugiemu z rodziców?

Dziecko bardzo często odrzuca jednego rodzica na rzecz drugiego. Przeczytasz o tym więcej tutaj: Rodzic nastawia dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi – czyli  syndrom Gardnera

Na onet.pl można przeczytać mój artykuł, w którym opowiadam o zjawisku alienacji rodzicielskiej. Zachęcam do lektury!

Stop Alienacji Rodzicielskiej. W kilkunastu miastach Polski zawisły billboardy

Podsumowanie

Ustalenie kontaktów zapewnia jasne zasady i regularne spotkania rodzica z dzieckiem. Wniosek możesz złożyć sam bez pełnomocnika. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy to umów się na konsultację. Podczas rozprawy sąd na pewno zaproponuje mediację. Jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia, a konflikt jest duży, sąd może wysłać na badania i poprosić o zdanie Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych. W większość przypadków orzeknie zgodnie z decyzją tegoż zespołu. 

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]