Przesłuchanie świadka na piśmie
Przesłuchanie świadka na piśmie. Sąd wysłał zobowiązanie do świadka, w którym wskazał, żeby odpowiedzieć na pytania wskazane w tezie dowodowej w formie pisemnej? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, iż powołując świadka wskazujemy okoliczności, o których świadek ma poświadczyć. Przykładowo wzywamy świadka na okoliczność nieprawidłowości w związku małżeńskim stron, zachowań pozwanego względem powódki, zawinienia pozwanego w rozpadzie pożycia.
Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅
Co powinien zeznać świadek?
Należy zatem odpowiedzieć na takie pytania jak: „Jakie nieprawidłowe zachowania małżonków doprowadziły do rozpadu pożycia małżeńskiego?”, „Na czym polega zawinienie stron?”. Celem jest przede wszystkim uzyskanie od świadka opisu sytuacji stron. Hipotetycznie – mąż nie dbał o żonę, używał wulgaryzmów, zdradzał, strony się kłóciły. A zatem jest to taki trochę list do sądu. Jednocześnie sąd ma obowiązek pouczyć świadka, że za składanie fałszywych zeznań grozi kara pozbawienia wolności.
Obecnie sądy wysyłają kartkę, na której wpisują: „Świadomy znaczenia moich słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co jest mi wiadome”.
W związku z tym należy opisać, co świadek wie, zwracając uwagę na daną okoliczność. Rolą świadka jest złożenie zeznań, które pokryją się z twierdzeniami zawartymi w pozwie.
Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:
Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥
Jak złożyć zeznania w formie pisemnej?
Takie zeznania należy złożyć na piśmie. Własnoręcznie podpisane pismo należy wysłać do sądu listem poleconym lub złożyć osobiście w biurze podawczym w sądzie, wskazując sygnaturę sprawy.
Więcej: