Pytania do świadka na rozprawie, gdy jest przemoc w rodzinie

by ADWOKAT MARTA WNUK
Pytania do świadka, gdy jest przemoc w rodzinie

Jako świadek biorący udział w rozprawie warto się przygotować i wiedzieć o co sąd może zapytać. Pytania uzależnione są od tego na jaką okoliczność zostali powołani. Oto przykładowe pytania jakie mogą się pojawić, gdy jest podejrzenie, że jest przemoc w rodzinie.  Ważne jest również, by wiedzieć jak zachować się w Sądzie.

Pytania do świadka na rozprawie, gdy jest przemoc w rodzinie

Mamy kilka rodzajów świadków przy sprawie rozwodowej. Zawsze – nawet przy rozwodzie za porozumieniem stron, konieczne jest powołanie świadka na okoliczność małoletnich dzieci. Wówczas świadek odpowiada na pytanie czy dzieci są zadbane, kto opiekuje się dziećmi czy dzieci zaakceptowały fakt rozstania rodziców. Oczywiście musimy też pamiętać jak zwracać się do wysokiego sądu. Do wysokiego sądu mówimy Wysoki Sądzie. Nie mówimy do pani sędzi – sędzina, bo jest to niepoprawne. Więcej o tym jak mówić do sądów i zachowywać się w sądzie znajdziesz pod poniższym linkiem: Czego nie lubią sądy? Jak się ubrać i co mówić w sądzie?

Świadek na okoliczność małoletniego dziecka – o co będą pytać ?

Jeżeli chodzi o świadków w zakresie małoletniego dziecka to tutaj jest to wymóg formalny, którego po prostu nie da się ominąć. Sądy bardzo rzadko mogą pominąć dowód z przesłuchania świadka, nawet gdy jest pełne porozumienie stron oraz podpisana ugoda w tym zakresie. Są sędziowie w Warszawie, którzy uważają, że przy porozumieniu możemy pominąć dowód ze świadka, czasem jednak może nawet dojść do odroczenia rozprawy celem doprowadzenia świadka. Tak właśnie może być w przypadku pytań dotyczących dziecka. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja kiedy świadek jest powoływany nie tylko na okoliczność związaną z dzieckiem, ale także na okoliczność przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego. Wtedy pytania są liczne i zaawansowane.

Zapraszam na konsultację. Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Przykłady. Pytania do świadka na rozprawie, gdy jest przemoc w rodzinie

 • Jak często świadek obserwował zachowania agresywne lub znaki nadużyć ze strony jednego z małżonków?
 • Czy stosowana była przemoc w rodzinie?
 • Jak objawiała się przemoc?
 • Czy według świadka były znamiona znęcania się?
 • Czy któraś ze stron była agresywna?
 • Kto zajmował się dziećmi w rodzinie?
 • Czy świadek wie na jakim standardzie strony żyły?
 • Czy w rodzinie był problem alkoholowy? Czy były imprezy u stron? Czy ktoś prowadził samochód po alkoholu?
 • Czy świadek wie jaka jest faktyczna przyczyna rozpadu?
 • Czy doszło w rodzinie do zdrady?
 • Kto wykonywał czynności przy dzieciach?
 • Czy świadek zauważył niepokojące sygnały w rodzinie?
 • Kto utrzymywał rodzinę? Czy świadek wie jakimi pieniędzmi dysponują strony?
 • Czy w rodzinie były awantury? Kto te awantury wszczynał?
 • Czy świadek ma wiedzę o tym, żeby któryś z małżonków nie wracał do domu na noc? 
 • Czy kiedykolwiek świadek widział ofiarę z obrażeniami ciała lub innymi widocznymi dowodami przemocy?
 • Czy świadek był obecny przy kłótniach w rodzinie?
 • Czy świadek ma wiedzę jak obecnie wygląda sytuacja finansowa stron?
 • Czy dzieci skarżyły się świadkowi, że są źle traktowane?
 • Czy kiedykolwiek świadek był zaangażowany jako postronny obserwator przy próbie zgłoszenia incydentu policyjnemu bądź innej instytucji?

Lista nie jest wyczerpująca, ale wskazuje na ważne obszary, o które może pytać sąd.

Jak definiuje się przemoc w rodzinie?

Przemoc to nie tylko działania naruszające fizyczną nietykalność drugiej osoby. Jeśli chodzi o dzieci może być to również brak działania czyli na przykład zaniedbywanie dziecka, którego konsekwencją jest cierpienie i brak spełnionych często podstawowych potrzeb: bezpieczeństwa, opieki, stabilności. Wyróżnia się różne rodzaje przemocy. Istnieje przemoc fizyczna, tak nazywamy bicie, szturchanie, popychanie itp. Jeżeli ktoś kogoś obraża i poniża, nieustannie krytykuje oraz kontroluje, ogranicza kontakt z innymi bliskimi – jest to przemoc psychiczna. Molestowanie, zmuszanie do współżycia lub innych czynności seksualnych jest przemocą seksualną. Trzeba pamiętać również, że namawianie do spożywania substancji nielegalnych czy alkoholu – również kwalifikuje się jako przemoc i jest niedopuszczalne. Narcyz według biegłych sądowych

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT

Masz podejrzenia lub jesteś świadkiem przemocy w rodzinie?

Jeśli jesteś świadkiem przemocy nigdy nie krępuj się powiadomić odpowiednich służb np. policji.  Jeśli chcesz się dowiedzieć jak pomóc ofierze przemocy możesz zadzwonić na „Niebieską Linię”. To również procedura, którą może rozpocząć policja po przybycie na miejsce przestępstwa. Jeżeli z uwagi na przemoc zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka najlepiej zgłoś ten przypadek do sądu rodzinnego. Możesz samodzielnie napisać zawiadomienie – opisać sytuację dziecka oraz podać jego dane. Masz możliwość złożenia zawiadomienia osobiście, pocztą lub mailowo.

Więcej:
Pierwsze kroki przy rozwodzie
Psychologia a rozwód

 

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]