Negocjacje rozwodowe
Mediacje czy też negocjacje rozwodowe są niezmiernie ważne. Uważam, że są one niekiedy niezbędne. Najczęściej chodzi o to, że strony nie umieją znaleźć porozumienia z uwagi na fakt, iż odczuwają ból. Często sprawy rozwodowe związane są z szeroko pojętym bólem, poczuciem żalu i niesprawiedliwości. Ludzie czują się skrzywdzeni przez drugą osobę, wobec czego mają potrzebę walki.
Jaki jest wasz cel?
Zawsze trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto walczyć w sądzie i jaki możemy osiągnąć skutek? Czyli mówiąc wprost, co możemy uzyskać tym, że będziemy walczyć w sądzie? Zawsze mówię małżonkom – w szczególności tym, posiadają dzieci – że sąd to nie jest miejsce do walki. Jeżeli jesteście rodzicami, to pozostaniecie nimi już do końca życia. Zmuszeni będziecie się spotykać i ze sobą rozmawiać.
Jeżeli nie wiemy o co chodzi, to najczęściej chodzi właśnie o pieniądze. To dlatego ludzie walczą – chcą po prostu uzyskać dla siebie jak najlepsze rozstrzygnięcie. Często jest też tak, że nie korzystają z profesjonalnej pomocy pełnomocnika. Przeczytają wpisy w Internecie i myślą, że w ich sytuacji ma to zastosowanie.
Podam Państwu przykład. Przychodzi do mnie pani Iwona z Warszawy i mówi: „Pani Mecenas, dzień dobry, przyszłam do pani, ponieważ nie chcę rozwodu bez orzekania o winie, albowiem boję się, że mąż będzie chciał ode mnie alimenty. Ja od niego nie chcę żadnych alimentów, ale nie dam mu rozwodu bez orzekania o winie, ponieważ przeczytałam w Internecie, że wtedy będzie właśnie żądał ode mnie alimentów. Co robić?”
Negocjacje rozwodowe – Poradź się specjalisty
Odpowiadając na takie sformułowanie muszę przyznać, że w sprawach rozwodowych zawsze proponuję skorzystanie z konsultacji prawnej, aby móc krok po kroku przez godzinę przeanalizować sytuację stron. Wtedy dopiero można powiedzieć coś więcej i ustalić, czy faktycznie są podstawy do tego, żeby żądać od małżonka alimentów czy też nie. Pamiętajmy, iż wpisy w Internecie są najczęściej ogólne i nie są dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Zawsze mówię do swoich klientów: „spróbujmy porozmawiać”, gdyż dzięki takiej rozmowie możemy zyskać więcej niż walczyć. Często okazuje się, że po kilku latach walki ludzie są tak zmęczeni, że jednak chcą rozmawiać. Każde negocjacje należy rozpocząć przede wszystkim od celu. Przedmiotem negocjacji rozwodowych powinny być pewne kluczowe dla rozwodu elementy – w pierwszej kolejności należy się zastanowić czy przeprowadzić rozwód bez orzekania o winie czy też jedna ze stron chce orzekać o winie.
Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:
Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥
Negocjacje rozwodowe – co z dziećmi?
Etapem nr dwa powinno być rozstrzygnięcie w zakresie dziecka. W pierwszej kolejności należy ustalić jakie będzie miejsce pobytu małoletnich dzieci. Istotną okolicznością jest również władza rodzicielska. Ja zawsze proponuję, aby strony zrobiły wszystko, żeby dojść do porozumienia w zakresie współpracy. Wówczas należy określić władzę rodzicielską dla obojga rodziców. Niestety w niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie ograniczenia władzy rodzicielskiej, albowiem strony nie mają porozumienia. Osobiście uważam, że powinno być to zastosowane tylko i w sytuacji, gdy nie ma żadnych szans na to, żeby strony się porozumiewały w sposób swobodny w zakresie spraw dotyczących dziecka.
Jak określić kontakty z dzieckiem?
Co do zasady sąd może odstąpić na zgodny wniosek stron od tego, aby w wyroku rozwodowym nie orzekać o kontaktach. Niemniej jednak uważam, że właściwe jest podpisanie porozumienia wychowawczego w zakresie dzieci. Dzięki temu jest szansa, że będziecie mieli ramy czasowe i pod te ramy czasowe ułożycie sobie życie. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy strony zakłócają sobie wzajemnie czas – czyli tatuś albo mamusia odbierze dziecko, kiedy będzie chciał/a. Tak to nie działa i trzeba się nawzajem szanować.
Negocjacje rozwodowe. Co jest najważniejsze? Szacunek i rozmowa!
Dlatego zacznijmy negocjacje do szacunku do drugiego człowieka, a nie od wytykania mu błędów, które popełnił. Ja swoim klientom najczęściej polecam określenie kontaktów. Z mojego doświadczenia wynika, że często, kiedy kontakty nie są ściśle określone, pojawiają się problemy w zakresie realizacji widzeń z dzieckiem. Pamiętajmy również, że dzięki tym kontaktom zastępczym jest możliwość określenia w porozumieniu co będzie, jeżeli w danym terminie jeden z rodziców nie może z przyczyn niezależnych od niego spotkać się z dzieckiem. Warto wtedy zaproponować, że kontakt będzie odrobiony w innym terminie. Wobec tego należy zawsze porozmawiać i ustalić, jaki jest nasz cel. Pamiętajmy, że mając dzieci zawsze będziemy pewną formą rodziny. Nawet po zakończeniu związku małżeńskiego wciąż będziecie rodziną, gdyż łączą was dzieci.
Wszystko zaczyna się na rozmowie. Rozmowa jest kluczowa. Wobec tego proponuję, abyście w pierwszej kolejności rozpisali na kartce plan działania, cele i żądania.
Więcej: