Psychologia a rozwód

by ADWOKAT MARTA WNUK
Psychologia a rozwód

Psychologia a rozwód. Kilka lat temu zaczęłam swoją przygodę z psychologią. Dlaczego? Po co prawnikowi wiedza psychologiczna? Próbowałam znaleźć odpowiedzi, które łączą się w całość. Odpowiedzi na pytania, dlaczego dziewczynka, która wychowywała się bez ojca i była od niego alienowana, teraz powtarza schematy i alienuje ojca swojego dziecka. Dlaczego osoby, które wychowały się w domu przepełnionym alkoholem, cierpią na syndrom DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholika), nie umieją budować prawidłowych relacji i często się rozwodzą?

Zapraszam na konsultację. Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Psychologia a rozwód – ważne definicje

Syndrom DDA to zespół cech, a skrót oznacza Dorosłe Dzieci Alkoholików są to dorośli, którzy wyrośli w domach, w których dominował problem alkoholowy. To osoby, które były zajęte przetrwanie, mają poczucie, że nigdy nie miały dzieciństwa. Musiały bardzo wcześnie dorosnąć i przejąć odpowiedzialność, bo nie mogły oczekiwać od rodziców odpowiedniego zadbania o swoje potrzeby. Jako dorośli pragną kontrolować siebie i swoje otocznie, zdarza się jednak, że są też lekkomyślne i nie zwracają uwagi na konsekwencje swoich działań. Z uwagi na swoje dzieciństwo i koniecznością bycia oparciem dla rodziców, czasem też rodzeństwa, często wchodzą w rolę ratownika i podporządkowują swoje życie innym. Mają niezwykle silną potrzebę akceptacji oraz są niezwykle samokrytyczne. Często towarzyszą tym cechom zaburzenia lękowe, depresyjne oraz zaburzenia osobowości.

Narcyzm to formalnie narcystyczne zaburzenie osobowości. W klasyfikacji DSM-5 Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego objawia się przekonaniem o byciu kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Taka osoba ma problem z współodczuwaniem i rozumieniem uczuć oraz potrzeb innych ludzi. Jest pochłonięta wyobrażeniami o sukcesie, władzy i doskonałości. Wyolbrzymia swoje osiągnięcia i talenty oraz oczekuje, że będzie traktowana lepiej niż inni. Pragnie być podziwiany i może zachowywać się arogancko lub wyniośle. Wykorzystuje inne osoby, by osiągnąć swe cele.

Borderline – jest to zaburzenie osobowości, a dokładniej jeden z podtypów osobowości nazywanej osobowością chwiejną emocjonalnie. Osoby takie mają niestabilny obraz siebie, są nadwrażliwe w kontaktach interpersonalnych, odbierają słowa i zachowania bardzo personalne. Cechuje je również skłonność do idealizacji i dewaluacji ludzi, co w praktyczne skutkuje intensywnymi, wręcz burzliwymi relacjami z innymi. Osoby z borderline mogą zachowywać się impulsywnie, a ich złość wydaje się niedostosowana do sytuacji i niekontrolowana. To zaburzenie może być połączone z objawami depresyjnymi: uczuciem beznadziei, poczuciem niższej wartości i myślami samobójczymi. Nie mają zahamowań, podejmują ryzykowne działania bez szacowania ewentualnych konsekwencji i kosztów.

JAK POMAGAM ❓

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:

Psychologia a rozwód

Próbowałam znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest zaburzenie borderline oraz zaburzenie narcystyczne – jakie są ich źródła. Przeczytałam mnóstwo różnych opinii sądowo-psychiatrycznych, przeanalizowałam setki profili psychologicznych moich klientów. Zaczęłam krok po kroku analizować i szukać odpowiedzi. Toksyczne relacje z jednym z rodziców zwiększają ryzyko wejścia w relację z równie toksycznym mężczyzną. Przyzwyczajamy się do życia w toksynie, stąd też niestety w naturalny sposób wpadamy w niezdrowe środowiska.

Jeśli cierpimy na syndrom DDA, musimy liczyć się z tym, że jesteśmy w grupie ryzyka. Musimy przepracować swój system budowania relacji z innymi ludźmi. W przeciwnym razie każdy związek będziemy szybko niszczyć…

Kobiety, które wychowały się bez ojca, z ojcem alkoholikiem bądź też z ojcem, który był nieobecny albo toksyczny, często mają obniżone poczucie własnej wartości. To często osoby, na które patrzymy jak na modelki. To kobiety, które chcą zwrócić na siebie uwagę swoim wyglądem bądź zachowaniem. W głębi duszy są małymi dziewczynkami, które bardzo chcą, żeby ktoś się nimi zaopiekował. Niestety często też u takich osób dochodzi do zaburzenia typu borderline, co w konsekwencji prowadzi do zdrad małżeńskich.

Dlaczego tak się zachowują? Bo czują się odrzucone.

Trzeba rozmawiać

O przeszłości się nie rozmawia? Wręcz przeciwnie. O przeszłości należy rozmawiać – i to dużo. Oczywiście nie jesteśmy „tabula rasa”. Nic złego w tym, że mamy przeszłość i doświadczenia, jednakże każdy z nas powinien odrobić swoją lekcję życia. Rządzą nami pewne schematy. Jeśli będziemy świadomi pewnych działań, zwiększymy nasze szanse na osiągnięcie szczęścia.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅

Teraz, kiedy widzę problemy swoich klientów przy sprawach rodzinnych, łatwiej mi zrozumieć pewne schematy. Dzięki temu mogę ich skuteczniej przeprowadzić przez te niewątpliwie trudne sprawy, w których oprócz przepisów prawa, często rządzą nami emocje.

Więcej:
Pierwsze kroki przy rozwodzie
Dlaczego tak trudno odejść od narcyza?
Narcyz według biegłych sądowych

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]