Jak narcyz manipuluje dziećmi?

by ADWOKAT MARTA WNUK
jak narcyz manipuluje dziećmi

Jak narcyz manipuluje dziećmi? Niestety bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy to osoba narcystyczna manipuluje nie tylko dorosłymi, ale również dziećmi. Niestety !!! Osobiście mocno nad tym ubolewam, albowiem dziecko jest nieświadome pewnych ruchów rodzica i w konsekwencji jest podatne na wszelkie manipulacje.

Jak narcyz manipuluje dziećmi?

Poniżej przestawiam kilka przykładów technik i manipulacji stosowanych przez narcyza. Jeżeli dotknęła Cię taka sytuacja, albo po prostu wiesz, o czym mówię, napisz w komentarzu, jakie techniki są Tobie znane i jak „Twój” narcyz zachowywał się względem dziecka. We wpisie posługuje się sytuacją mąż – narcyz, bo statystycznie to częściej mężczyźni cierpią na to zaburzenie, ale sytuacja może być oczywiście odwrotna. Najczęściej pytanie jest – czy ustalać kontakty ojca narcyza z dzieckiem ? Poniżej wyjaśnię krok po kroku

Zapraszam na konsultację. Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Techniki narcyza

 • Przez „Mamę się rozstaliśmy”
 • Mówi do dzieci, że „mama ma kochanka” – będzie chciał Cię zdyskredytować
 • Przy dzieciach obraża matkę i podważa jej autorytet
 • Podważa kompetencje opiekuńczo- wychowawcze matki i dziadków bądź rodzinę matki
 • Narcyz stawia siebie na piedestale, ma przekonanie o swojej wyższości
 • Narcyz kieruje pytania do ofiary za pośrednictwem dzieci, wprowadza dzieci w problemy dorosłych.
 • Wmawia dzieciom nieprawdziwe rzeczy, („mama Was bije”)
 • Narcyz wypytuje dzieci o problemy dorosłych, np. „Czy ktoś był w domu? Z kim mama rozmawia?”
 • Tłamsi i krytykuje ofiary
 • Dąży do tego, żeby ofiara zwątpiła w swoją poczytalność
 • Chce za wszelką cenę przerzucić winę na drugą osobę
 • Przy sprawach rozwodowych zawsze będzie mówił, że on jest niewinny, zaś wszelką winę ponosi druga strona
 • „Chamstwo ukryte” – w oczach osób trzecich będzie elokwentny i miły
 • Wykazuje brak szacunku względem swojej ofiary
 • Podważa czynności, które wykonuje ofiara
 • Nie słucha i kieruje się własnym interesem – dobro się nie liczy

A najważniejsze: On jest najważniejszy i najlepszy

Jaka jest różnica – kiedy ma się dziecko z narcyzem a z osobą bez tego zaburzenia ? Osoba bez zaburzenia – potrafi docenić dobre rzeczy, być szczerym ze światem i ze sobą. Tutaj to Cie nie spotka.

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:

Zatem musimy wiedzieć, że skoro osoba z zaburzeniem narcystycznym stosuje różne techniki wobec osób trzecich, to z pewnością będzie również stosowała je wobec dzieci. Niestety musimy być w tym obszarze bardzo ostrożni, albowiem w pewnym momencie narcyz może wpaść na pomysł „przejmę dziecko, będzie ze mną”.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅

Zacznijmy od początku – Narcyzm to zaburzenie

Narcystyczne zaburzenie osobowości objawia się różnymi cechami. Są to między innymi – skłonność do rywalizacji i przekonanie o swojej wyjątkowości. Jeśli w dzieciństwie był poniżany, teraz chce udowodnić, że ma władzę. Uważa, że należy mu się specjalne traktowanie i przywileje. Lepiej nie wchodzić z nim w konflikt i dyskusję, ponieważ umie być przekonujący dla swojego otoczenia, walka z nim będzie nas kosztować dużo energii. Żyje wyobrażeniami o swojej wielkości i osiąganiu sukcesów. I w to wierzy

Kontakty z dzieckiem

Wskazuję, iż w mojej ocenie niekiedy ustalenie kontaktów – jest najlepszym rozwiązaniem aby zminimalizować kontakt bezpośredni z narcyzem. Kontakty z małoletnimi dziećmi

Może się zmieni narcyz ? Nie

Narcyz nie zmieni się. Dlatego nie należy wierzyć w to. Są to osoby charyzmatyczne, które oczarowują otoczenie (jak i sąd). Po „miesiącu miodowym” i byciu idealnym partnerem (tzw. bombardowaniu miłością) umiejętnie dyskredytuje partnerkę często obrażając czy stosując gaslighting. Musimy pamiętać, że osoby takie mają deficyt empatii, nie potrafią wczuć się w sytuację drugiej strony. Potrafią działać zadaniowo i być odporni na stres. Sprawnie używają poczucia wina, by wprawić drugą osobę w przykry stan i wykorzystać ją do swoich celów.

Walka o dziecko z narcyzem – Jak narcyz manipuluje dziećmi?

Manipulacja bez wątpienia jest ogromnym zagrożeniem. Obawiasz się, że narcyz może walczyć o prawa do dziecka? I słusznie. Osoba narcystyczna często tak naprawdę nie chce wychowywać dziecka. Będzie walczyć wyłącznie z uwagi na fakt, iż dzieci przedłużają jego ego. Gdy dzieci są grzeczne i osiągają sukcesy, wówczas narcyz staje jeszcze wyżej na piedestale.

Jako kobieta pamiętaj o jednym – musisz zabezpieczyć miejsce zamieszkania dzieci, dlatego złóż wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania przy sobie. Warto złożyć w tym zakresie wniosek o udzielenie zabezpieczenia.

Jakie są cechy osoby z rysem narcystycznym według biegłych? Tu możesz przeczytać: Narcyz według biegłych sądowych

Strategia w walce o dziecko z narcyzem

Należy wskazać, iż najlepszym rozwiązaniem w takich sprawach jest nieprzeciwstawianie się kontaktom ojca z dziećmi, o ile nie ma większych zastrzeżeń co do naruszenia dobra dzieci. Jeżeli dobre dzieci ma cierpieć na kontakt na kontaktach z drugim rodzicem to trzeba zahamować. Jednak dla swojego zdrowia psychicznego, jeżeli narcyz chce mieć kontakt to trzeba ustalić jasno i konkretnie jak mają przebiegać te kontakty. Można to zrobić przez sąd dzięki temu uniknie się wielu konfliktów dotyczących kontaktów. I będzie to ściśle określone i kontakty będą miały ustalony przebieg.

Jeżeli natomiast będzie konflikt w tym zakresie czyli rodzice nie będą mogli ustalić kontaktu wówczas sąd skieruje państwa do Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów czyli OZSS. Jest to grupa ekspertów w swoich dziedzinach, którzy przeprowadzą wywiad oraz zrobią odpowiednie testy. Jedną z ich metod jest obserwacja, na tej podstawie są w stanie wyciągnąć dużo wniosków, ale również wychwycić zachowania charakteryzujące narcyzów.

Tu możesz sprawdzić jakiej pomocy udzielam.

JAK POMAGAM ❓

Więcej:

Sprawa rozwodowa z narcyzem
Jak wygląda sprawa rozwodowa. Jakie pytania zadaje Sąd?
Czego nie lubią sądy? Jak się ubrać i co mówić w sądzie?

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]