Home Kontakty z dzieckiem Zastrzeżenia do opinii OZSS

Zastrzeżenia do opinii OZSS

by ADWOKAT MARTA WNUK
zastrzeżenia do opinii OZSS

Zastrzeżenia do opinii OZSS

Zastrzeżenia do opinii OZSS. W sprawach rodzinnych, gdzie problem dotyka dzieci, sąd bardzo często powołuje Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów. Celem biegłych jest ustalenie czy dobro dziecka nie cierpi, jakie kompetencje rodzicielskie mają rodzice i kto da najlepszą gwarancję opieki nad dzieckiem.

Co w przypadku, gdy opinia jest dla nas niekorzystna?

Zdarzają się sytuacje, że wydana opinia jest negatywna. Co wtedy zrobić? Należy złożyć zastrzeżenie do opinii.

Przygotowując się do sporządzenia pisma, należy wnikliwie przeczytać opinię, którą wydali biegli. Spisz zdania, z którym się nie zgadzasz i opatrz je stosownym komentarzem. Zawsze powtarzam, że do badań należy się przygotować. Niewątpliwie w przypadku braku przygotowania opinia może być dla nas niekorzystna. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet w przypadku negatywnego wyniku jest szansa, że opinia uzupełniająca przedstawi nas w korzystniejszym świetle.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅

Należy przede wszystkim pytać biegłych o konkrety – wówczas będą musieli się do tego ustosunkować. W mojej praktyce niejednokrotnie zdarzyło się, że po wniesieniu zastrzeżeń druga opinia uzupełniająca była bardzo korzystna.

Musimy pamiętać również, że na wniesienie zastrzeżenia mamy siedem dni (chyba że sąd zakreślił inny termin).

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:

Pozew o rozwód  🎥

Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥

Rozwód z Manipulantem 🎥

Co należy wskazać w zarzutach do opinii? Zastrzeżenia do opinii OZSS

Przede wszystkim nieprawidłowości, z którymi się nie zgadzasz, nieprawidłową metodologię, podstawy teoretyczne oraz nieprawidłowe standardy.

Zwrócimy również uwagę jaka została zastosowana metodologia badania. Niejednokrotnie zdarza się, że biegli nie dobierają właściwej metody badawczej.

Pisząc zastrzeżenia do opinii masz możliwość zajęcia swojego stanowiska w sprawie. Biegli będą mogli wówczas zapoznać się z Twoimi argumentami i również się do nich odnieść.

JAK POMAGAM ❓

Opinia OSS jest niezwykle ważna, gdyż ma duży wpływ na Twoją sytuację procesową. Bardzo często sądy wydają wyroki na podstawie opinii, powołując się na wyrażone w niej stanowisko.

Poniżej przykład zastrzeżenia do opinii

[Zastrzeżenia do opinii]

Musisz jednak pamiętać, że nie ma jednego dobrego wzoru. Najważniejsze jest indywidualne podejście i wnikliwa analiza sytuacji.

Ważne są zarzuty prawne i psychologiczne . W zarzutach należy poruszyć kwestie odnoszące się przede wszystkim do akt sprawy. Z mojego doświadczenia wynika, iż biegli nie zawsze wnikliwie je analizują. Jeżeli masz wątpliwości co do opinii – zgłoś się po pomoc JAK POMAGAM?

 

Więcej:

Jak wygląda sprawa o kontakty?

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]