Ile czeka się na alimenty w Warszawie?

by ADWOKAT MARTA WNUK
ile czeka się na alimenty w warszawie

Alimenty w Warszawie – Wszystko co musisz wiedzieć

Ile czeka się na alimenty w Warszawie? Jak długo trwa wydanie postanowienia w zakresie alimentów? Wszystko zależy czy będziemy żądać alimentów przy sprawie rozwodowej, czy po rozstaniu od swojego byłego partnera. Jeżeli nigdy nie byliśmy małżeństwem, wówczas składamy pozew o ustalenie alimentów do sądu rejonowego.

Ile czeka się na alimenty w Warszawie?

Chcąc odpowiedzieć na to, ile się czeka, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentów. z przepisami sąd powinien niezwłocznie w terminie około siedmiu dni wydać postanowienie w tym zakresie. Niewątpliwie trzeba złożyć w tym obszarze odpowiedni materiał dowodowy, który przekona sąd o tym, że faktycznie w niniejszej sprawie wydanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia na daną kwotę jest dobrym rozwiązaniem.

Co to jest udzielenie zabezpieczenia? Ile czeka się na alimenty w Warszawie?

Sprawy sądowe trwają długo, zatem wystąpienie z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia niewątpliwie jest bardzo ważne. Udzielenie zabezpieczenia jest dobrym sposobem na szybkie uzyskanie alimentów. Sąd po prostu wydaje postanowienie na czas trwania procesu. Mamy gwarancję, że sąd wyda takie postanowienie dużo szybciej.

Zobacz też: Alimenty wstecz – Czy są możliwe?

Ważne jest również, aby nasz pozew był jasny i klarowny. Nie znaczy to, że ma być długi. Chodzi o to, żeby sąd nie miał żadnych wątpliwości co do słuszności naszego stanowiska. Dlatego należy skupić się na sednie sprawy, precyzyjnie przedstawiając fakty i argumenty popierające nasze roszczenia. Unikaj zbędnych ozdobników czy opisywania zawiłych szczegółów, które mogłyby zagubić czy utrudnić zrozumienie treści naszego pozwu.

Jakie alimenty najczęściej zasądza się w Warszawie?

Wszystko zależy od tego, jaki jest koszt utrzymania dziecka. Jest to istotne, gdyż w pierwszej kolejności sąd patrzy na koszty utrzymania dziecka, a dopiero w drugiej na możliwości zobowiązanego. Typowe alimenty mieszczą się w przedziale 800-1 500 złotych. Pisząc „typowe”, mam na myśli sytuacje, w których rodzice nie płacą za dużą liczbę zajęć dodatkowych, drogie badania i leczenie czy też hobby wymagające specjalnego sprzętu.

Dowody w sprawie alimentacyjnej

W sprawie alimentacyjnej bardzo ważne są dowody. Dla przykładu – jeżeli twierdzimy, że dziecko uczęszcza do szkoły prywatnej i w związku z tym ponosimy czesne w wysokości 3000 zł, trzeba pokazać przed sądem umowę albo ostatnie potwierdzenia płatności.

Sprawdź również: Sprawa o alimenty na dziecko: Przykładowa rozprawa i pytania

Dziecko chodzi na drogie zajęcia dodatkowe? Również to opisz. Dokumentacja obejmująca wszelkie rachunki, faktury, umowy związane z utrzymaniem dziecka, ogrywa kluczową rolę w procesie o alimenty. Bez potwierdzenia sąd uzna koszt wpisany do pozwu jako nieistniejący.

Jeśli wolisz posłuchać o alimentach, zapraszam Cię na mój kanał na Youtube:

Oczywiście zdarza się, że nie na wszystko mamy dowody. Rozwiązaniem może być jednak np. oświadczenie korepetytora. Jeżeli natomiast masz jakieś dowody płatności, oczywiście warto je załączyć.

Co zrobić gdy ojciec nie spędza czasu i nie opiekuje się dzieckiem?

Jeśli zobowiązany – najczęściej ojciec – nie uczestniczy czynnie w życiu dziecka i spędza z nim mało czasu, również warto podkreślić ten fakt i przedstawić sądowi sytuację. Ojciec spędza tylko 20% czasu z dzieckiem? Niech opłaca 80% wszelkich kosztów utrzymania dziecka.

Wracając do pierwotnego pytania, czyli ile czeka się na alimenty – w najlepszym przypadku odpowiedź i postanowienie otrzymamy już w ciągu siedmiu dni. Jeżeli natomiast będą trudności w uzyskaniu postanowienia, wówczas zawsze można zwrócić się z prośbą o przyspieszenie rozpatrzenia sprawy, przedstawiając swoją sytuację.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące alimentów

Jak długo trwa proces o alimenty w Warszawie?

W przypadku złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia alimentów, sąd zazwyczaj wydaje postanowienie w ciągu około siedmiu dni. Jednakże cały proces może potrwać dłużej, w zależności od indywidualnej sytuacji.

Jak przyspieszyć proces uzyskania alimentów, jeśli występują trudności?

W przypadku trudności w uzyskaniu postanowienia w sprawie alimentów, można zwrócić się do sądu z prośbą o przyspieszenie rozpatrzenia sprawy, przedstawiając swoją sytuację.

Czy podczas zasądzania alimentów ma znaczenie kto zajmuje się więcej dzieckiem?

Tak, ważne jest ile każdy z rodziców spędza czasu z dzieckiem. Jeśli to matka jest głównym rodzicem i ona przede wszystkim sprawuje opiekę nad dzieckiem to wtedy ojciec będzie płacił alimenty oraz opłacał większość kosztów utrzymania dziecka. Jest to pewnego rodzaju rekompensata nierównowagi w zaangażowaniu i poświęceniu czasu oraz uwagi dziecku.

Czy postanowienie w sprawie o zasądzenie alimentów da się zmienić?

Przede wszystkim przysługuje zażalenie na zasądzone alimenty, w tym na postanowienie o zabezpieczenie alimentów. Można również wnioskować o zmianę kwoty alimentów, gdy zmienią się okoliczność – np. sytuacja finansowa jednej ze stron lub zmiana potrzeb dziecka.

You may also like

Leave a Comment

Umów się na Konsultacje [Płatną]