Rozwody Warszawa Rozwód Warszawa – Ile się czeka?

by ADWOKAT MARTA WNUK
rozwody warszawa rozwód warszawa

Rozwody w Warszawie

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się, że rozwody stają się „modne”. Osobiście nie uważam, aby rozwód był pożądanym zjawiskiem, ale muszę przyznać, że czasem jest to po prostu najlepsze rozwiązanie. Kiedy w grę wchodzą dzieci, sytuacja staje się znacznie bardziej skomplikowana. Rozwód i dzieci często oznacza wojnę sądową. Czy istnieje możliwość ugodowego rozwodu? Owszem, istnieją sposoby, które pozwalają na zakończenie sprawy w zaledwie dwóch miesiącach! Natomiast rozwód oparty na konflikcie może się ciągnąć latami. Z drugiej strony też bardzo trudno odpuścić komuś kto Cię skrzywdził i szybko się rozwieść. Każda historia jest inna i Ty najlepiej wiesz co jest dobre dla Ciebie.

Jakie są rodzaje rozwodu i jakie są konsekwencje alimentacyjne?

Rodzaje rozwodów:

 • Rozwód za porozumieniem stron (bez orzekania o winie):
 • Rozwód z orzeczeniem o winie
 • Rozwód z orzeczeniem o rozwodzie z winy obu małżonków: Obie strony są uznane za winne rozpadu małżeństwa.

Alimenty – Rozwody Warszawa

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, gdy jedno z małżonków znajduje się w sytuacji niedostatku finansowego, sąd może zdecydować o przyznaniu alimentów na rzecz tego małżonka, maksymalnie na okres 5 lat.

Alimenty przy rozwodzie z winy

Natomiast w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie, gdzie jedna ze stron jest uznana za winną rozpadu małżeństwa, konsekwencje finansowe dla tej osoby mogą być inne. Jeśli np. zachowanie tej osoby przyczyniło się do pogorszenia sytuacji materialnej drugiej strony, sąd może zdecydować o przyznaniu alimentów na rzecz tej drugiej osoby. W ten sposób, osoba winna może być zobowiązana do wsparcia finansowego swojego byłego małżonka, szczególnie jeśli istnieje znaczna różnica w ich możliwościach finansowych po rozwodzie.

Ile czeka się na rozprawę rozwodową w Warszawie?

Jeżeli został złożony wniosek o zabezpieczenie np. kontaktów – z mojego doświadczenia ok. 2-3 miesiące. Jeśli składamy pozew bez wniosków o zabezpieczenie – obecnie poczekamy około 8 miesięcy.  To stan prawny na rok 2024 r. Szybki rozwód! Rozwód na pierwszej rozprawie

Dowody a rozwody – przykłady

Kategoria dowodów             Przykłady
Dowody na rozwód z winy
 • Akt małżeństwa i akt urodzenia dzieci, jeżeli małżonkowie posiadają
 • A dodatkowo: e-maile, SMS-y lub listy, które mogą świadczyć o niewierności jednego z małżonków
 • Oświadczenia osób trzecich na temat przemocy domowej lub znęcania się nad drugim małżonkiem np. zaświadczenie od lekarza
 • Dokumentacja medyczna potwierdzająca obrażenia lub traumy psychiczne spowodowane przez zachowanie jednego z małżonków
 • Rejestry policyjne dotyczące przypadków przemocy domowej lub interwencji policyjnych w związku z problemami małżeńskimi
Dowody na rozwód bez orzekania o winie
 • Ugoda sporządzona przez obie strony
 • Dokumenty finansowe, takie jak deklaracje podatkowe, które mogą świadczyć o wspólnych finansach lub niezdolności jednego z małżonków do utrzymania się
 • Akt małżeństwa i akty urodzenia dzieci jeżeli małżonkowie posiadają
 • Dowody potwierdzające współpracę

Rozwód z adwokatem czy bez?

W pierwszej kolejności strony zastanawiamy się – do kogo iść? Gdzie szukać adwokata? Pytać znajomych, a może szukać w internecie? Zdecydowanie najlepiej znaleźć adwokata według jego specjalizacji. Nie można być dobrym we wszystkim i nie inaczej jest w przypadku adwokatów.

Jakie dokumenty są potrzebne do sprawy rozwodowej?

Czego potrzebujesz? Przede wszystkim aktu małżeństwa i aktów urodzenia dzieci. Dokumenty to jedno, ale trzeba również ustalić, czy w ogóle jesteś do rozwodu przygotowany. Czy masz dowody? Nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia? Wiesz, co Ci grozi podczas rozwodu? Czy masz ustalony plan A i B? Rozwód to nie żarty.

O najważniejszych elementach rozwodu mówię w filmie poniżej. Zapraszam Cię na mój kanał:

Ponadto trzeba również wziąć pod uwagę relacje małżeńskie po rozwodzie. Ważne pytanie: Macie dzieci? Wobec tego zróbcie wszystko, aby wypracować wspólny plan. Dzieci nie powinny cierpieć kosztem waszego konfliktu. Należy pamiętać, iż rozwód to bardzo stresujące przeżycie. To skomplikowany proces, w szczególności gdy macie wspólne dzieci.

Rozwód w Warszawie – Co jeszcze musisz wiedzieć?

Istotne jest również kiedy składasz pozew. Wiele również zależy od tego, czy chcesz rozwód bez orzekania o winie czy jednak będziesz dochodzić winę. Jeżeli chcesz dochodzić winę, musisz się przygotować na kilka lat walki. Zasada jest taka, że jeżeli jedna strona chce dochodzić winy, druga musi zająć stanowisko w sprawie. Niewątpliwie zawsze należy ustalić plan A i plan B.

Musimy również pamiętać, iż mamy tryb przyspieszony – zabezpieczenie. Możemy wnosić o zabezpieczenie miejsca pobytu przy matce lub ojcu, zabezpieczenie kontaktów oraz o zabezpieczenie alimentów. Co to jest zabezpieczenie alimentów?  Warto pamiętać, iż możliwe jest uzyskanie wyroku już na pierwszej rozprawie. Osobiście uważam, że to najlepsze i najprzyjemniejsze rozwody. Myślę, że eskalacja konfliktu nie jest wskazana, a w szczególności kiedy mamy dzieci.

W Warszawie, w przypadku zgodnych wniosków stron, możliwe jest, iż Sąd wyznaczy termin szybciej, a wszystko zakończy się na jednej rozprawie.

Korzyści rozwodu za porozumieniem oraz korzyści z rozwodu z wyłącznej winy

Korzyści rozwodu za porozumieniem Korzyści rozwodu z wyłącznej winy
Mniej kosztowny proces prawny, ponieważ unika się długotrwałego sporu sądowego Zaspokojenie poczucia sprawiedliwości dla osoby uznanej za niewinną
Mniejszy stres i obciążenie emocjonalne dla obu stron, ponieważ proces jest bardziej współpracujący i pokojowy Możliwość uzyskania alimentów dla osoby dotkniętej działaniami winnej strony
Większa kontrola nad wynikiem procesu, ponieważ małżonkowie mogą negocjować warunki rozwodu bez ingerencji sądu Możliwość uzyskania korzystniejszych warunków finansowych np. wyższych alimentów na dzieci
Szybsze i bardziej elastyczne rozwiązanie, ponieważ czas oczekiwania na orzeczenie sądowe jest zazwyczaj krótszy

Czas ok. 2 tyg. – 1 rok

Oczyszczenie się z zarzutów

 

Czas ok. 6 msc. – 8 lat

Jak skutecznie się rozwieść? Skuteczne i szybkie rozwody w Warszawie

Kiedy nie da się już ratować małżeństwa, zróbmy  wszystko, żeby rozwiązać je ugodowo. Czy jest możliwość, aby szybko się rozwieść? Jest ogromna różnica między rozwodami ugodowymi a rozwodami z orzekaniem o winie. Moim zdaniem najlepszą formą jest rozwód ugodowy.  Dzięki temu uniknięcie wielu stresujących sytuacji. Rozwody nie są łatwe. Albo będziemy walczyć przed sądem kilka lat, albo załatwimy to w 5 minut. Nie zapomnij również, że czeka Cię sprawa o podział majątku.

Jak kształtują się statystyki? W mojej kancelarii tylko w 20% przypadków ludzie chcą orzekać o winie. Reszta ustępuje. Dlatego zachęcam, aby w przypadku wątpliwości zwrócić się do adwokata. Dzięki dobrej poradzie będziemy wiedzieć, na czym stoimy i ustalimy najlepsze możliwe rozwiązanie. Powodzenia!

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rozwodu w Warszawie

Czy istnieje sposób, by szybko się rozwieść?

Najszybsze rozwody to rozwody za porozumieniem stron, bez orzekania o winie. Gdy strony są zgodne, wyrok może zapaść już na pierwsze rozprawie.

Ile czasu oczekuje się na rozprawę rozwodową w Warszawie?

Czas oczekiwania na rozprawę w Warszawie może się różnić w zależności od rodzaju składanego pozwu. Jeżeli zawiera on wnioski o zabezpieczenie czas oczekiwania będzie krótszy i wyniesie od 2 do 3 miesięcy. Natomiast złożenie pozwu bez takich wniosków może oznaczać termin 8 miesięcy.

Kiedy będę płacić alimenty na małżonka po rozwodzie?

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie lub gdy oboje małżonków zostało uznanych winnych rozpadu, to wyłącznie małżonek znajdujący się w niedostatku może domagać się alimentów. Drugi przypadek to sytuacja, w której niewinny małżonek domaga się alimentów od drugiego – wyłącznie winnego. Zasądzenie alimentów następuję w przypadku istotnego pogorszenia się sytuacji niewinnego małżonka.

Ile najdłużej może trwać rozprawa rozwodowa?

Jeśli Twój rozwód będzie z orzekaniem o winie, to sprawa może potrwać kilka lat. Są sprawy, które potrafią się ciągnąć nawet 8 lat, musisz być na to przygotowany.

You may also like

1 comment

Juga 2020-09-05 - 18:33

Mnie w sprawie rozwodowej pomogła mecenas życzę każdemu by miał taką osobę i tak gładko przez rozwód przeszedł

Comments are closed.

Umów się na Konsultacje [Płatną]