Home rozwód Szybki rozwód! Rozwód na pierwszej rozprawie

Szybki rozwód! Rozwód na pierwszej rozprawie

by ADWOKAT MARTA WNUK
rozwód

Rozwód – Co zrobić, żeby szybko się rozwieść?

„Chcę szybko się rozwieść w Warszawie. Jak najszybciej. Ile mam czekać na termin? Co zrobić, aby żona się zgodziła na rozwód?”.

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

Zależy to od konkretnego sądu. Generalnie terminy wahają się od 3 miesięcy do roku. Jednakże czasem są inne możliwości, które pozwalają przyspieszyć termin.

 

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE  – ZOBACZ FILMIK –  CO ZROBIŁA ŻONA ???  – FILMIK

 

1. Strategia rozwodowa – Pozew braki formalne – Bardzo dobry pozew

Od tego się zaczyna, dlatego ważne jest, aby pozew nie zawierał braków formalnych i tym samym nie spowodował zwłoki w rozpoczęciu rozwodu.

Co to znaczy „poprawnie sformułowany pozew”?

To taki, który zawiera wszystkie niezbędne cechy pisma procesowego i załączniki. Jest podstawą szybkiego i sprawnego postępowania.

Osobiście nie polecam „wzorów z internetu”, gdzie nie znamy źródła pochodzenia.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki wzór, to koniecznie sprawdźmy źródło. Informację, jak napisać pozew rozwodowy, znajdziesz tutaj: Wzór pozwu o rozwód; Błędy w pozwie.

rozwód

2. Opłata sądowa

Do pozwu należy dołączyć opłatę sądową w wysokości 600 zł. 

W przeciwnym razie sąd wezwie nas do uiszczenia opłaty, co oczywiście znacznie wydłuży postępowanie rozwodowe.

Chcąc wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych, powód musi dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym (formularz urzędowy). Jednakże musimy pamiętać, iż wniesienie wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych wydłuża postępowanie rozwodowe.

Koszty, jakie mogą wystąpić w trakcie rozwodu, uzależnione są od stopnia skomplikowania sprawy i czasu trwania postępowania rozwodowego. Sąd może orzec o rozwodzie na pierwszej rozprawie lub dopiero po kilku kolejnych.

Reasumując, ostateczny koszt rozwodu uzależniony jest od uzgodnień małżonków oraz charakteru sprawy.

3. Rozwód bez orzekania o winie

O możliwościach rozwiązania małżeństwa pisałam już wcześniej: Rozwód bez orzekania o winie. Czy warto bez orzekania o winie ? Rozwód bez winy.

Zgodność małżonków co do woli rozwiązania małżeństwa. W celu nieprzedłużania postępowania rozwodowego małżonkowie powinni, w miarę możliwości, zrezygnować z dochodzenia winy.

Jeżeli wasz pełnomocnik przygotuje pozew rozwodowy i zajmie się wszelkimi formalnościami, a wy będziecie zgodni, to wasze małżeństwo może skończyć się na pierwszej rozprawie.

Ale uwaga! Rozwód może ciągnąć się latami. Dzieje się tak, gdy chcemy udowadniać winę drugiej strony.

Podział majątku można przeprowadzić w osobnym postępowaniu przed sądem lub u notariusza – w przypadku zgody między stronami. Jeżeli małżonkowie są zgodni co do podziału, to nie ma problemu. W przeciwnym razie należy to włączyć do innego postępowania.   

 

Więcej:

Jak odejść? Jak się rozwieść?

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]