Podział Majątku,  rozwód

Małżonek mnie okradł

„Małżonek mnie okradł. Wyjął wszystkie zaoszczędzone pieniądze z konta, zabrał samochód. W sądzie  powiedział ze nic nie ma. Konta są puste. A samochód rozbity. Mieliśmy na koncie bardzo dużo. Mamy dodatkowo kilka nieruchomości w Warszawie – co zrobić”

 

Klasyk nad klasykami. Czyżby małżonek mojej klientki był  u prawnika magika po cenne porady?

małżonek mnie okradł

Przychodzi czas podziału majątku. A ty nie możesz w to uwierzyć. Na kontach bankowych widnieje komunikat: BRAK ŚRODKÓW. Samochód który wziął sobie bez twojej wiedzy małżonek też znikł. Jak to się dzieje ?

Co zrobić?

Wyciągnij historię rachunku z konta i dokładnie analizuj.

Niestety, są doradcy którzy doradzają małżonkom aby wyciągał regularnie małe kwoty i ukrywał na innym koncie.  To bardzo słaba rada ! Pieniądze przekazuje bliskiej osobie, albo zakłada konto bankowe np. za granicą. W sprawie sądowej twierdzi, że wybierał te środki w celu wydatkowania na bieżące utrzymanie rodziny.

Takiego sposobu na ukrycie pieniędzy nie polecam. Bardzo łatwo namierzyć gdzie są pieniądze. Najlepiej swoje finezyjne pomysły na ukrycie pieniędzy przedyskutujcie z mądrym pełnomocnikiem aby unikną przykrych konsekwencji. Takie zachowanie stanowi przestępstwo ! 

Co w sytuacji gdy małżonek przepuścił wasze wspólne oszczędności i nie ma się czym dzielić?

Mąż mnie okradł ! Samochód zostaje sprzedany, albo – bardziej finezyjnie – rozbity, a drugi z małżonków zgarnia całe odszkodowanie. 

Spokojnie….

Wszystko można załatwić. Stosownie do art. 1036 k.c. i art. 46 k.r.o., że zbycie przez byłego małżonka po ustaniu wspólności ustawowej, bez zgody współmałżonka, przedmiotu należącego do majątku wspólnego było bezskuteczne w stosunku do tego małżonka. Sąd dokonuje podziału majątku wspólnego tak jakby rozporządzenia tego nie było ustalając stan zbytego przedmiotu z chwili ustania wspólności ustawowej i jego wartość rynkową z chwili orzekania (art. 684 k.p.c. w zw. z art. 565 § 3 k.p.c.) i zaliczając kwotę odpowiadającą wartości rynkowej tego przedmiotu na udział współmałżonka, który go zbył. (Postanowienie SN z dnia 26 września 2007, IV CSK 139/07, niepubl.)

Więcej o podziale https://adwokatodrozwodow.pl/podzial-majatku-a-rozwod/

Udowodnienie sprzedaży samochodu też nie jest szczególnie trudne. Wydział komunikacji powinien mieć wszystkie istotne informacje, które przedstawi na żądanie sądu. Pamiętaj, że sąd nie będzie działał z urzędu, ale tylko na Twój wniosek.

 

Ponadto, ukrycie w dzisiejszych czasach pieniędzy nie jest takie łatwe.Skoro środki były zgromadzone na rachunkach bankowych to jest historia  transakcji. Wykazanie wszelkich operacji bankowych, a także stanu konta w chwili rozwodu nie jest szczególnie skomplikowane.  Nawet Na Twój wniosek sąd zwróci się do banku o potrzebne informacje, nawet jeśli oficjalnie to małżonek jest właścicielem konta.

Pewnie myślisz,że tylko tobie się zdarzają takie rzeczy, ponad połowa małżeństw się rozwodzi z różnymi skutkami. Tutaj statystyki o rozwodach  http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/302029849-Jak-czesto-rozwodza-sie-Polacy.html

 

W sprawach o podział majątku bardzo ważny jest właściwy wybór pełnomocnika, który w sposób właściwy poprowadzi proces z jak największą korzyścią dla Ciebie.

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Czytaj także: Podział majątku współnego po rozwodzie

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń