Długi a rozwód – Kiedy pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność majątkowa, zobowiązania zaciągnięte podczas małżeństwa mąż i żona powinni spłacać solidarnie. Tak! Wierzyciel może żądać zaspokojenia roszczenia od każdego z nich, a spłata długu przez jednego zwalnia od odpowiedzialności drugiego. Jednakże po rozwodzie wspólność majątkowa ustaje.
✅Co w takiej sytuacji? – DŁUGI I ROZWÓD!
Przede wszystkim pamiętaj, że wierzycieli nie interesuje ani rozwód, ani podział majątku. Oni nie będą czekać. Zaczynają pojawiać się wezwania do zapłaty od banków, czy innych wierzycieli… Powstaje wówczas pytanie: co robić?
Oczywiście dług jest wspólny, więc masz obowiązek zapłacić, ale nie obawiaj się. W sprawie o podział majątku wszystko sobie ROZLICZYCIE.
✅Jakie długi można rozliczać w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków.
W sprawie o podział majątku nie możesz rozliczyć długów, które na dzień wydania kończącego postanowienia pozostawały jeszcze niespłacone.
Te, które spłaciłeś – tak! Jeżeli w tym okresie dokonałeś spłaty waszego wspólnego długu, w sprawie o podział majątku możesz żądać zwrotu tej wpłaty w części odpowiadającej swą wielkością udziałowi, jaki miał Twój małżonek w majątku wspólnym.
Ważne! Takie rozliczenie może nastąpić tylko w sprawie o podział majątku. Później możliwości się zamykają. Po prostu nie będzie już takiej opcji i w związku z tym nie odzyskasz już należności.
O podziale majątku przeczytaj tu: https://adwokatodrozwodow.pl/podzielenie-majatku/
✅Długi a rozwód! Zaciągnęłaś kredyt, który zużyty został na majątek wspólny?
Co zrobić w takiej sytuacji? Spokojnie, odzyskasz te pieniądze. Warunek – pieniądze te zostały zużyte na majątek wspólny. Nie ma możliwości, gdy środki zostały przekazane na zaspokojenie potrzeb rodziny.
✅Długi spłacone w czasie wspólności ustawowej
Ponadto jeżeli ze swoich dochodów spłacałeś wspólne długi przed dniem ustania wspólności majątkowej, o żadnym rozliczeniu nie może być mowy.
Ciekawy artykuł o kredycie: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/645479,malzenstwa-nie-ma-kredyt-hipoteczny-zostaje.html
Pamiętaj, aby omówić swój przypadek z adwokatem. Jeżeli masz problem i chcesz go skonsultować, zapraszam do mojej Kancelarii. Pomogę Ci wyjaśnić wszelkie wątpliwości i wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie!
Czytaj także: Podział majątku wspólnego po rozwodzie