Home Podział Majątku Długi a rozwód! Rozliczenie długów po rozwodzie? Co z długami?

Długi a rozwód! Rozliczenie długów po rozwodzie? Co z długami?

by ADWOKAT MARTA WNUK
długi a rozwód

Długi a rozwód – Kiedy pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność majątkowa, zobowiązania zaciągnięte podczas małżeństwa mąż i żona powinni spłacać solidarnie. Tak!  Wierzyciel może żądać zaspokojenia roszczenia od każdego z nich, a spłata długu przez jednego zwalnia od odpowiedzialności drugiego. Jednakże po rozwodzie wspólność majątkowa ustaje. 

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

długi a rozwód

Co w takiej sytuacji? – DŁUGI I ROZWÓD!

Przede wszystkim pamiętaj, że wierzycieli nie interesuje ani rozwód, ani podział majątku. Oni nie będą czekać. Zaczynają pojawiać się wezwania do zapłaty od banków, czy innych wierzycieli… Powstaje wówczas pytanie: co robić? 

Oczywiście dług jest wspólny, więc masz obowiązek zapłacić, ale nie obawiaj się. W sprawie o podział majątku wszystko sobie ROZLICZYCIE. 

Jakie długi można rozliczać w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków.

W sprawie o podział majątku nie możesz rozliczyć długów, które na dzień wydania kończącego postanowienia pozostawały jeszcze niespłacone.

Te, które spłaciłeś – tak! Jeżeli w tym okresie dokonałeś spłaty waszego wspólnego długu, w sprawie o podział majątku możesz żądać zwrotu tej wpłaty w części odpowiadającej swą wielkością udziałowi, jaki miał Twój małżonek w majątku wspólnym.

Ważne! Takie rozliczenie może nastąpić tylko w sprawie o podział majątku. Później możliwości się zamykają. Po prostu nie będzie już takiej opcji i w związku z tym nie odzyskasz już należności. 

O podziale majątku przeczytaj tu: https://adwokatodrozwodow.pl/podzielenie-majatku/

Długi a rozwód! Zaciągnęłaś kredyt, który zużyty został na majątek wspólny?

Co zrobić w takiej sytuacji? Spokojnie, odzyskasz te pieniądze. Warunek – pieniądze te zostały zużyte na majątek wspólny. Nie ma możliwości, gdy środki zostały przekazane na zaspokojenie potrzeb rodziny. 

Długi spłacone w czasie wspólności ustawowej

Ponadto jeżeli ze swoich dochodów spłacałeś wspólne długi przed dniem ustania wspólności majątkowej, o żadnym rozliczeniu nie może być mowy.

Ciekawy artykuł o kredycie: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/645479,malzenstwa-nie-ma-kredyt-hipoteczny-zostaje.html

Pamiętaj, aby omówić swój przypadek z adwokatem. Jeżeli masz problem i chcesz go skonsultować, zapraszam do mojej Kancelarii. Pomogę Ci wyjaśnić wszelkie wątpliwości i wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie!

 

Czytaj także: Podział majątku wspólnego po rozwodzie

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]