Home Kontakty z dzieckiem Rodzic nastawia dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi – czyli syndrom Gardnera

Rodzic nastawia dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi – czyli syndrom Gardnera

by ADWOKAT MARTA WNUK
syndrom Gardnera

„Do momentu rozwodu miałem świetny kontakt z córką. Obecnie ten kontakt jest utrudniony, gdyż według żony dziecko nie chce się ze mną spotkać. Mieszkamy w Warszawie. Ja mieszkam na Wilanowie, żona na Woli. To dla mnie ważne. Potrzebuję pomocy”.

Syndrom Gardnera

„Mam wrażenie, że była żona nastawia negatywnie córkę przeciwko mnie. Wielokrotnie słyszałem, jak żona mówiła córce, że tata nie ma czasu na dzieci i ma inne zajęcia. Oczywiście są to kłamstwa. Córka nie chce mnie widzieć. Co robić? Czy to może być syndrom Gardnera?”.

syndrom Gardnera

Z doświadczenia wynika, iż bardzo często w kontekście uporczywego uniemożliwiania jednemu z rodziców kontaktów z dzieckiem przywołujemy tzw. syndrom Gardnera.

Syndrom Gardnera

Kiedy dziecko nie chce się z nami spotkać, mamy wrażenie, że to chwilowe i minie. Niestety, miesiące lecą, lata mijają, a my wciąż nie widzimy dziecka.

Dziecko jest manipulowane?

Niestety w trakcie rozwodu często zdarza się, że rodzic czynnie angażuje DZIECKO W KONFLIKT między rodzicami.

Emocjami, które panują między małżonkami, są przede wszystkim wrogość, niechęć i pogarda. Dziecko jest jak gąbka. Wszystkie te emocje na nie wpływają. Jeżeli nie ma blisko jednego rodzica, a drugi wypowiada się o nim bardzo negatywnie, to dziecko bez wątpienia będzie te emocje chłonąć.
Konsekwencją powyższego często jest to, że miłość, szacunek i przywiązanie do oczernianego ojca czy matki ulegają bezpowrotnie zniszczeniu i zastąpione zostają przez wrogość, niechęć i pogardę.

O rozwodzie i wykorzystaniem dziecka przy rozwodzie więcej dowiesz się: https://adwokatodrozwodow.pl/rozprawa-rozwodowa/ 

Stosowanie wobec dziecka takich metod jak manipulacja czy szantaż emocjonalny powoduje daleko idące konsekwencje dla psychiki. W rezultacie pojawia się u dziecka ZABURZENIE, tzw. syndrom Gardnera.

Kancelaria adwokacka      Adwokat Marty Wnuk specjalizuje się w prowadzeniu trudnych spraw  rodzinnych. Skutecznie reprezentujemy naszych Klientów przed sądem. Prowadzimy obsługę prawną na terenie całego kraju. Konsultacja 

Nie pozwól, abyś stracił/a dziecko.

Celem tych działań jest zaburzenie relacji dziecka z drugim rodzicem i może występować w trzech formach: łagodnej, umiarkowanej i ostrej.

1. Forma ŁAGODNA

Dzieci biorą udział w spotkaniach z drugoplanowym opiekunem, ale okresowo są krytyczne w odniesieniu do niego – nie występują u nich wszystkie objawy Zespołu PAS (Parental Alienation Syndrome, inaczej syndrom Gardnera).

2.  UMIARKOWANA 

Objawia się nasileniem manifestacji tego zespołu. Dzieci okazują brak szacunku rodzicowi, przeszkadzają w trakcie spotkania, a oczernianie przez nich rodzica ma charakter niemalże ciągły.

3. OSTRA
Poważne nasilenie manifestacji tego zespołu przejawia się wrogością dziecka, osiągającą czasami poziom fizycznej agresji wobec znienawidzonego rodzica. Ponadto u niektórych dzieci wrogość ta osiąga poziom paranoidalny. Gardner opisuje te dzieci jako „owładnięte nienawiścią do rodzica”.

Amerykański psychiatra i biegły sądowy dr Richard Gardner uważał, iż opisane przez niego zjawisko (praca na ten temat została opublikowana w 1985 r.) to zespół objawów powstających u dziecka w zasadzie wyłącznie w sytuacji spraw sądowych o przyznanie opieki nad dzieckiem toczących się w wyniku rozwodu rodziców.

 

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Po czym poznać, że dziecko cierpi na syndrom Gardnera?

  • dziecko twierdzi, że samo podjęło decyzję o odrzuceniu drugiego rodzica;
  • odruchowo wspiera rodzica, z którym na stałe mieszka;
  • dziecko jest przyporządkowane do alienującego rodzica i pod jego wpływem oczernia rodzica odtrąconego,
  • powody oskarżenia są często błahe, wymyślone lub wręcz absurdalne,
  • złość na odrzucanego rodzica jest bezdyskusyjna, pozbawiona uzasadnienia,
  • stwierdzenia dziecka odzwierciedlają język i styl myślenia oskarżającego rodzica,
  • złość rozszerzana jest stopniowo na dalszą rodzinę oraz osoby związane ze znienawidzonym rodzicem.

Uwaga! Doprowadzanie przez jednego z rodziców do alienacji drugiego i nastawianie dziecka przeciw niemu jest formą wykorzystywania psychicznego i może spowodować nieodwracalne zniszczenie więzi z jednym z rodzicem, a w konsekwencji zmiany w psychice dziecka.

Mogłoby się wydawać, iż rodzic, przeciwko któremu nastawiane jest dziecko, jest bezsilny.

Więcej dowiesz się tutaj: https://adwokatodrozwodow.pl/matka-utrudnia-kontakt-z-dzieckiem-co-zrobic-chce-spotykac-sie-ze-swoim-dzieckiem/.

Z mojego doświadczenia jako adwokat wynika, że trzeba działać.

W takiej sytuacji możesz domagać się wykonywania tych kontaktów również Z UDZIAŁEM KURATORA.

Ciekawy artykuł o syndromie Gardnera  http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/215054,rodzice-walcza-a-sad-oddal-dzieci-do-domu-dziecka.html

Najważniejsze dobro dziecka 

Przede wszystkim w takiej sytuacji, należałoby spojrzeć pod kątem dobra dziecka i poznać, co tak naprawdę chce dziecko.

Jeżeli masz problem i chcesz go rozwiązać, zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

Co robić? 

Są sposoby?

Uwierz mi, prowadzę dużo spraw związanych z dziećmi. Sądy też wiedzą, co w takich sytuacjach robić.

Powiem tak – głowa do góry!!! Działaj!

Prawdopodobnie zakładasz, że będzie wszystko dobrze, ale uwierz mi, że to zależy od Ciebie. Tak, musisz podjąć odpowiednie działania!

Musisz bardzo dobrze się do tego przygotować – zebrać dowody, porozmawiać z prawnikiem.

W razie wątpliwości skontaktuj się ze mną (cennik).

Niekiedy wystarczy godzinna konsultacja telefoniczna, żeby wiedzieć, na czym się stoi. 

Więcej:

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]