Zrzut ekranu jako dowód w sprawie rozwodowej

by ADWOKAT MARTA WNUK
Zrzut ekranu jako dowód

„Pani mecenas. Czy screeny z telefonu męża z korespondencji z kochanką i ewentualnie nagranie mojej rozmowy z nim, gdzie przyznaje, że kogoś ma, są wystarczającym dowodem w sprawie z winy? Mecenas męża powiedziała, że nie…”

Zrzut ekranu jako dowód w sprawie rozwodowej

Każdy dowód w sprawie ma znaczenie – w szczególności screeny korespondencji męża z kochanką. Jest to oczywiście bardzo ważny dowód w sprawie. Niewątpliwie najlepszym dowodem byłoby sprawozdanie detektywa, jednakże nie zawsze takim sprawozdaniem dysponujemy. Sąd opiera się na dowodach, które nie budzą żadnych wątpliwości. Dodatkowo pamiętajmy, że w procesie rozwodowym możemy również powołać innych świadków, którzy poświadczą o danej okoliczności np. kochankę męża. Im więcej dowodów tym lepiej. KONSULTACJA

Moja praktyka jako adwokat od rozwodów

Przez wiele lat jest nie zdarzyło mi się jeszcze, aby sąd odrzucił jakieś dowody. Może czasem pominąć dowody jeśli na przykład złożymy zbyt dużą ilość świadków. Są może uznać, że słuchanie 20 świadków nie ma zasadności i przede wszystkim przedłuży postępowanie. W pierwszej kolejności zacznijmy od tego jakie mamy dowody:

  1. Jakie mamy dowody?
  2. Co nam te dowody dają?
  3. Czy jakichś dowody nie zatrzymać na rozprawę i dopiero wtedy pokazać?
  4. Czy wszystkie dowody, które pokażemy na pewno są właściwe (np. nagrywaliśmy mediację, czego nie rekomenduję)

Czy dowody w postaci zrzutu ekranu można przedłożyć do sądu jeżeli zostały uzyskane w sposób nielegalny? Pytanie co to znaczy nielegalność. Jeżeli Twoja żona albo mąż zostawił odblokowany telefon, a Ty miałaś bądź miałeś możliwość zobaczenia tego to nie złamałeś hasła. Bardzo często właśnie to jest dowód w sprawie. A zatem odpowiadając czy sąd przyjmie taki dowód rozwodowy – tak. Takie dowody załącza się do sprawy.

Potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Jakie są najlepsze dowody w sprawie rozwodowej?

Tutaj kilkukrotnie pisałam o dowodach, ale sprawy, które prowadziłam pięć lat temu różnią się od tych, które prowadzę teraz. Liczba mediów społecznościowych ciągle się zwiększa. Nikogo nie dziwią dowody z Facebooka czy Instagrama. Technologia idzie naprzód. Istnieją różne zabezpieczenia i ludzie ukrywając pewne rzeczy ze swojego życia wykorzystują różne techniki. Jednak sądy przyjmują większość dowodów dzięki którym możesz pokazać co jest faktycznie prawdą. A zatem przykładowe dowody w sprawie:

  1. Zrzut ekranu sms
  2. Wiadomości komunikacyjne które np. jeden z małżonków przyznaje się do winy
  3. Nagrania uzyskane za zezwoleniem bądź bez zezwolenia. Tak nagrania które zostały na nagrane bez zezwolenia drugiej osoby również są włączone do materiału dowodowego i sąd ich nie odrzuca.

Czy raport detektywa jest dobrym dowodem? Tak, jest jednym z najlepszych dowodów. W sposób legalny można przedstawić iż doszło np. do zdrady. Jako praktyk mogę zwrócić uwagę na to, iż zawsze musimy nawet sami przed sobą odpowiedzieć na pytanie jaki mamy cel do udowodnienia.

Nagrania bez wiedzy drugiej strony

Często pada pytania czy można przedstawić w sądzie nagrania, które zostały dokonane bez zgody drugiej osoby. Według postanowienia Sąd Najwyższego z dnia 13 stycznia 2022 roku – art. 308 kpc (Kodeksu postępowania cywilnego) nie rozróżnia nagrań legalnych i nielegalnych. To oznacza, że nie wyklucza dowodu z nagrań rozmów bez zgody osób uczestniczących w rozmowie. Trzeba podkreślić, że ocena dowodu odbywa się na tle całej sprawy, nie może odbywać się w próżni. (postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dn.13.01.22, II PSK 203/21, Legalis nr 2674588)

Można co prawda podnieść kwestię prawa do prywatności osoby nagrywanej bez wiedzy, lecz naruszenie tego prawa może być konieczne do zapewnienia innej osobie prawa do sprawiedliwego procesu (art. 45 Konstytucji).

 

Jak załączyć dowody w sprawie?

Wskazujemy jaki to jest dowód z jakiej daty oraz musimy wskazać na okoliczność czyli mówiąc wprost: po co jest ten dowód dowód. Zrobimy to w ten sposób:

Dowód nr 1 wiadomość SMS między X a Y na okoliczność, iż doszło do zdrady małżeńskiej, pozwany zaangażował się i zdradził swoją żonę.

Dowody w sądzie

Często niestety dochodzi do manipulacji. Jedna strona może powiedzieć: „nie masz na mnie dowodów”. Jednakże należy to zawsze przeanalizować z prawnikiem, który ma w tym obszarze doświadczenie. Jako adwokat pracujący kilka ładnych lat w sprawach rodzinnych wiem jedno – sądy bardzo często opierają się na tego typu dowodach. Musimy również pamiętać, że skład orzekający, który rozstrzyga sprawy rozwodowe, jest najczęściej składem doświadczonym i mądrym życiowo.

Zatem takie dowody niewątpliwie są niezwykle ważne i na pewno zostaną dopuszczone jako dowód w sprawie.
Potrzebujesz pomocy? Znajdziesz ją tutaj:

Jakie dowody są skuteczne?

Mamy również inne dowody, takie jak przesłuchanie stron, zeznania świadków, nagrania albo też raport detektywa. Czasem wystarczy kilka dobrych dowodów i chociażby potwierdzenie przesłuchania stron, aby udowodnić wyłączną winę.

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]