alimenty

Adwokat Alimenty Wstecz

Adwokat Alimenty

Czy można domagać się alimentów wstecz?  W praktyce nie jest  łatwo wykazać. Dlatego ostrożnie. Wszystko zależy czy chcesz alimenty wstecz czy też ciebie pozwano o alimenty.Pamietajmy, iż alimenty to świadczenia, które mają zaspokajać  bieżące potrzeby osoby uprawnionej- konieczne koszty utrzymania.Co do zasady alimenty są zasądzane od daty wniesienia pozwu. Jeżeli chcesz z datą wsteczną to musisz w tym zakresie sporządzić odpowiedni wniosek.Jeśli powód nie przedstawi w tym zakresie odmiennego wniosku, to Sąd taką właśnie datę

Adwokat Alimenty

Co zrobić żeby dostać alimenty z datą wstecz?Warunek – wykazać należy , że pozostają z tego okresu niezaspokojone potrzeby.Jeśli w toku sprawy o alimenty nie uda Ci się wykazać powyższych okoliczności, sąd oddali  żądanie zasądzenia alimentów wstecz.

Jak wygrywa się sprawę?  Spójrzmy co Sądu powiedziały.Alimenty z datą wsteczną tylko wtedy gdy pozostają z tego okresu nie zaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawionego względem osoby trzeciej na pokrycie tychże potrzeb. (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 8 czerwca 1976r., III CRN 88/76)

Sędziowie raczej niechętnie zasądzają alimenty z mocą wsteczną.

Pamiętaj, iż można  we własnym imieniu wystąpić z roszczeniem regresowym od drugiego rodzica w odrębnym postępowaniu. Roszczenia regresowe przedawniają się z upływem trzech lat. Czym jest roszczenie regresowe ? Po prostu żądasz, ażeby drugi rodzic oddał Ci środki.

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń