Dlaczego ludzie się rozwodzą?

by ADWOKAT MARTA WNUK
Dlaczego ludzie się rozwodzą?

Dlaczego ludzie decydują się na rozwód? Czy faktycznie panuje obecnie moda na rozwody? Niewątpliwie jest to ciekawy temat do analizy. Ankieta, którą przeprowadziłam w mediach społecznościowych, dostarczyła mi ciekawe wyniki. Na przyczyny rozwodów ludzie wskazywali zdradę, osobę trzecią, brak komunikacji, niezgodność charakterów, problemy finansowe oraz uzależnienie od rodziny generacyjnej. Tak, to wszystko prawda.

Dlaczego ludzie się rozwodzą?

Przyczyn, dlaczego ludzie decydują się na rozwód jest wiele. Po 15 latach pracy zauważyłam jednak dwie podstawowe, powtarzające się przyczyny.

  • Nikt nas nie przygotowywał do bycia rodzicem ani też do macierzyństwa. Kiedy pojawiają się dzieci, eskalują konflikty, strony wzajemnie się obwiniają. Dochodzi do licznych kłótni w obszarze wychowania dzieci. W związku ważne jest, by kierować się wspólnymi lub podobnymi wartościami i przed decyzją o dziecku wiedzieć, czy w najważniejszych sprawach np. światopoglądowych zgadzamy się. Trzeba rozmawiać o metodach wychowawczych, obserwować czy nasze działania przynoszą pozytywne skutki czy też musimy coś zmienić. Gdy tego zabraknie, brak porozumienia może oznaczać koniec naszego związku.
  • Bardzo często przyczyną jest pojawienie się osoby trzeciej, która powoduje, iż osoba wariuje na punkcie nowej osoby i wchodzi w relację romantyczną podczas której decyduje się na odejście od małżonka. Na pewno jest to jedna z głównych przyczyn, dlaczego ludzie się rozwodzą. Piszę o tym więcej poniżej.

Zapraszam na konsultację. Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Zdrada przy rozwodzie

Bardzo często, kiedy dochodzi do rozwodu, dużą rolę odgrywa kochanek bądź kochanka, czyli osoba trzecia. Małżeństwa często nie są idealne, wiele jest toksycznych, jednakże mimo problemów ludzie trwają w związku. Ale do czasu – na przykład, gdy jeden z małżonków poznaje kogoś innego i dochodzi do zdrady.

Co zrobić, gdy małżonek zdradził? Bardzo często otrzymuję wiadomości pt. „Pani mecenas, co zrobić jak małżonek mnie zdradził?”. Przede wszystkim, żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, musimy najpierw odpowiedzieć sobie sami, czy my również ponosimy winę za rozpad pożycia małżeńskiego. Jeżeli tak, to najprawdopodobniej rozwód skończy się z winy obu stron. Co do zasady wina nie ma znaczenia w pozostałych kwestiach dotyczących małżonków. Wszystko zależy, jaka jest sytuacja materialna, albowiem kiedy małżonek niewinny udowodni, że drugi małżonek zawinił, wówczas, jeżeli pogorszy się jego sytuacja materialna, ma prawo żądać alimentów.

Kiedy partner zdradza, dochodzi do naruszenia zaufania i więzi emocjonalnej w małżeństwie. Zazwyczaj zdrada towarzyszy uczuciu bólu, zawodu i zdrady, które mogą być trudne do przezwyciężenia. Osoba, która została zdradzona, może czuć się upokorzona i oszukana, a także niezdolna do kontynuowania małżeństwa.

Brak komunikacji

Brak komunikacji jest kluczowym problemem w związku. Gdy ludzie przestają ze sobą rozmawiać, trudno im poznać swoje pragnienia i oczekiwania. To prowadzi do stopniowego rozpadu relacji małżeńskiej. Dlatego ważne jest, aby w momencie kryzysu podjąć próbę ratowania związku i ponownie zacząć komunikować się w szczery sposób z poszanowaniem zdania drugiej osoby.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT

Niezgodność charakterów

Niezgodność charakterów jest często wpisywana jako przyczyna rozpadu małżeństwa, jednak nie zawsze odzwierciedla to prawdziwą sytuację. Często jest to tylko pretekst, aby szybko uzyskać rozwód, unikając szczegółowego przytaczania innych okoliczności. Dlatego też często ta okoliczność występuje w statystykach, jednakże w praktyce rzadko jest ona główną przyczyną rozpadu pożycia. Niewątpliwie jest to przyczyna poboczna, jednakże przez sam fakt nagłej zmiany sposobu komunikacji ludzie tak szybko nie podejmują decyzji o rozwiązaniu małżeństwa.

Problemy finansowe

Niewątpliwie we wszystkich sprawach rodzinnych czynnik finansowy jest bardzo ważny. Niekiedy problemy finansowe w małżeństwie prowadzą do rozpadu związku. W sprawach, które prowadziłam, zdarzało się, że jeden z małżonków, najczęściej mężczyzna, trwonił pieniądze na uzależnienia, hazard czy zakładanie firmy, co w konsekwencji nie dawało rodzinie poczucia bezpieczeństwa. Nieodpowiedzialne decyzje finansowe przyczyniają się do rozpadu małżeństwa.

Uzależnienie od rodziny generacyjnej

„Córeczka tatusia”, „córeczka mamusi”… Uzależnienie od rodziny generacyjnej jest bardzo poważnym problemem i może negatywnie wpływać na trwanie małżeństwa. Tworząc rodzinę, musimy być świadomi, że tworzymy nową jednostkę niezależną od innych osób. Powinniśmy stawiać jej potrzeby na pierwszym miejscu.

Niestety, często dochodzi do sytuacji, w której problemy małżeńskie próbujemy rozwiązywać z udziałem osób trzecich. Jednak to nie jest właściwe podejście. Warto pamiętać, że to my jako para powinniśmy zajmować się naszymi problemami i szukać sposobów ich rozwiązania. Wprowadzenie osób trzecich może tylko pogorszyć sytuację i eskalować konflikty. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak terapeuci czy inni eksperci.

Zaburzenia emocjonalne i choroby psychiczne

Kolejny problem, który nie został wymieniony przez moich czytelników, jednakże w praktyce jest on bardzo częsty, to zaburzenia psychiczne oraz choroby psychiczne. Możesz znaleźć na moim blogu różne artykuły dotyczące rozwodu z narcyzem, rozwodu z osobą borderline, rozwodu z socjopatą, psychopatą, osobą chorą psychicznie. Polecam przeczytać Rozwód z narcyzem Historia pani Magdaleny oraz o osobach, u których zdiagnozowano rys narcystyczny: Narcyz według biegłych sądowych. Warto pamiętać o niestygmatyzowaniu osób z zaburzeniami psychicznymi, ale zapewnić im profesjonalną pomoc.

Ludzie decydują się na rozwód z różnych powodów, takich jak niekompatybilność, brak zaufania, problemy komunikacyjne czy też występowanie przemocy fizycznej lub psychicznej. Każdy rozpad związku ma swoje indywidualne przyczyny, ludzie ewoluują i zmieniają się również ich potrzeby oraz priorytety. Choć to bolesne, czasem trzeba się z tym pogodzić i podjąć decyzję o rozwodzie. Ważne jest jednak podkreślenie, że rozwód nie zawsze oznacza porażkę czy brak prób naprawienia relacji. Czasami jest to jedyna droga do odzyskania szczęścia i zdrowia emocjonalnego dla obu stron.

Więcej:

Ile kosztuje rozwód?
Jakie alimenty na dziecko?
Psychologia a rozwód

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]