Home rozwód Dlaczego ludzie się rozwodzą?

Dlaczego ludzie się rozwodzą?

by ADWOKAT MARTA WNUK
dlaczego ludzie się rozwodzą

Dlaczego ludzie się rozwodzą? 

Jest wieczór i chciałabym się z Wami podzielić moimi przemyśleniami. Każdego dnia przychodzą do mnie ludzie i mówią: „Chcę rozwodu”, „Muszę dostać rozwód jak najszybciej”…

Dlaczego ludzie się rozwodzą?

„Coś się wypaliło”, „Jest inna…” – Ale moment: Kochanka?

Oczywiście mogłabym powiedzieć, że przyczyn jest wiele, ale powiem o tych, o których faktycznie najczęściej słyszę w kancelarii. Niewątpliwie najczęstszą jest fakt wejścia w relację pozamałżeńską. Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy to klienci oszukują swojego prawnika albo przynajmniej nie mówią mu wszystkiego, bo po prostu się wstydzą. Zamiast tego powołują się na inne okoliczności. Prawda jest taka, że przyczyną jest po prostu zdrada.

Więcej: Jak przygotować się do rozwodu?

Jeżeli mimo faktu, iż jedna strona ewidentnie zawiniła, strony znajdą porozumienie i dojdą do wniosku, że chcą rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie, wówczas powołują się na zupełnie inne okoliczności, takie jak na przykład niezgodność charakterów. Czytając jakiekolwiek statystyki, możemy uznać, że faktycznie najczęstszą przyczyną rozpadu pożycia małżeńskiego jest niezgodność charakterów między małżonkami. Niemniej jednak po kilku ładnych latach pracy przy rozwodach mogę stwierdzić jednoznacznie, że główną przyczyną rozwodów jest wejście w relację z osobą trzecią. 

Niewątpliwie ten fakt jest bardzo często ukrywany i w jego miejsce podaje się inne przyczyny. Rzadko bywa tak, że człowiek decyduje się na odejście, nie mając tak zwanego koła zapasowego. 

Ale dlaczego w ogóle doszło do pojawienia się osoby trzeciej? Chcąc odnaleźć odpowiedź na to pytanie, należy nieco cofnąć się w czasie i zastanowić się, jak wyglądało nasze małżeństwo.

Dowiedz się więcej: Za zdradę zapłacisz zadośćuczynienie – Historia listonosza z Warszawy

Zauroczenie, manipulacje i… rozwód

W mojej ocenie kiedy strony się poznają, to każda w sposób świadomy bądź nie odgrywa pewną rolę. Dla przykładu kobieta nie lubi tak często uprawiać sportów, ale swojemu wybrankowi powiedziała, że uwielbia jeździć na nartach, na rowerze, biega, dwa razy w tygodniu chodzi na fitness i na basen, a także uwielbia współżycie fizyczne. Mężczyzna, słysząc to, myśli, że znalazł swój ideał.

Strategia osób manipulujących w początkowej fazie związku polega na mówieniu drugiej osobie tego, co chce usłyszeć. Jeżeli zatem wiemy, że druga strona uwielbia sporty ekstremalne, wówczas okaże się, że my również. Jeśli druga strona nie chodzi na imprezy, nie pije alkoholu i lubi domowy klimat, wówczas pierwsza osoba stwierdzi, że jest domownikiem i trzeba ją siłą wyciągać do klubu. Zauważyłam, że podczas konsultacji klienci często mówią, że małżonek przed ślubem był kimś zupełnie innym…

Miłość a zderzenie z rzeczywistością – Dlaczego ludzie się rozwodzą

Nie ulega również wątpliwości, że dużą rolę w życiu małżonków odgrywają dzieci. W opowieściach małżonków o przyczynach rozpadu często pojawia się słowo „dziecko”. „Po urodzeniu dziecka mąż się zmienił nie do poznania, nie pomagał mi, miał swoje sprawy…”. Mąż zaś twierdzi, że żona „zapomniała o swoich obowiązkach”. Najczęściej kryje się pod tym brak współżycia fizycznego. Dochodzimy zatem do punktu, w którym zakochani, napełnieni dopaminą małżonkowie zderzają się z prawdziwym życiem i odpowiedzialnością.

Okazuje się, że nie wszyscy umieją się w tej rzeczywistości odnaleźć. Faza zauroczenia mija – podczas wspólnego zamieszkania okazuje się, że na nerwy działają nam porozrzucane brudne skarpetki. Strony odkrywają, że mają inną wizję co do wspólnie spędzanego czasu. W końcu decydują się na rozwód. Żona swoją decyzję motywuje tym, że mąż nie pozwala jej chodzić na siłownię; mąż zaś uważa, że żona nie dbała o dom i nie partycypowała w kosztach utrzymania. Małżonkowie mieli nadzieję, że kiedy zamieszkają razem, problemy się rozwiążą. Nic bardziej mylnego – konflikt tylko przybrał na sile.

Więcej:

Chcę rozwodu, ale boję się męża

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]