Alimenty w Warszawie

by ADWOKAT MARTA WNUK
Alimenty w Warszawie

Alimenty w Warszawie. Niewątpliwie alimenty to jedna z najważniejszych kwestii, która powoduje konflikt rozstających się osób – zarówno w małżeństwie, jak i w związku partnerskim. Spór o dziecko to normalność w kancelarii prawnej. Adwokat rodzinny zajmujący się sprawami rodzinnymi wie, co robić w takich sytuacjach.

Alimenty w Warszawie

Przede wszystkim uważam, że opieka naprzemienna jest dobra pod warunkiem, że rodzice są zgodni, a dziecko jest małe. Jednakże w niektórych sytuacjach absolutnie nie jest ona korzystnym rozwiązaniem. Dlatego każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie i wziąć pod uwagę sytuację rodzinną stron. Wobec tego trzeba się zastanowić, co w waszej sytuacji jest najlepsze. Kiedy dziecko zostaje z mamą, to ty jako matka musisz pamiętać o zabezpieczeniu zarówno swojego interesu, jak i dziecka.

Pamiętaj, że alimenty nie są jakimś prezentem – są one obowiązkiem drugiego rodzica. Dlatego tak ważne jest właściwe wyliczenie, na mojej stronie znajdziesz kalkulator alimentów. Sprawy o alimenty to sprawy z kategorii ciężkiej. Ludzie walczą przy alimentach o każdą złotówkę. Do płacenia alimentów najczęściej są zobowiązani rodzice względem dziecka, ale nie zawsze.

Jeśli poszukujesz rozwiązań w tym zakresie, chcesz wnieść pozew o alimenty, sprawę o kontakty z dzieckiem, rozwód i alimenty i szukasz rzetelnego adwokata do sprawy o alimenty, moja kancelaria zajmuje się prawem rodzinnym i w tym obszarze Ci pomoże.

Zapraszam na konsultację. Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Mąż manipuluje dzieckiem?

Moja klientka z uwagi na to, że mąż znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie, pewnego dnia postanowiła odejść.

Niestety nie miała wystarczająco dużo siły, by zostawić męża. Ten kryzys małżeński trwał kilka lat. Znalazła w pracy przyjaciela, z którym nawiązała rozmowę. Ten fakt oczywiście został wykorzystany przez męża, który jeszcze bardziej zaczął stosować swoje techniki manipulacji. Zaczął również manipulować córką. Powtarzał jej, że mama jest zła, ponieważ ma kochanka, to ona rozbije rodzinę i to przez nią córka nie będzie miała normalnego domu. Nagle córka zaczęła się buntować i nie chciała spędzać czasu z matką.

Kiedy moja klientka w końcu podjęła decyzję o rozstaniu, pojawiły się wątpliwości – co z dzieckiem? Jak odejść od męża-psychopaty? Co zrobić, aby uwolnić się z toksycznego związku? Jak walczyć, gdy mąż manipuluje dzieckiem? Nagle pojawił się szereg wątpliwości, jak dalej żyć i co zrobić.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅

Dziecko wybiera z kim chce zostać

Moja klientka miała wsparcie ze strony swojego nowego partnera, jednakże mąż odgrażał się, że zrobi wszystko, aby zabrać dziecko i rozbić jej szczęście. Podczas konsultacji poprosiłam ją, żeby zweryfikowała, czy jej mąż nie ma kochanki. Oczywiście okazało się, że on też nie był święty… Wtedy też podjęli decyzję o opiece naprzemiennej. Uznali, że najlepiej będzie, jeśli podzielą się córką po połowie. Po kilku miesiącach oficjalnie wyszło na jaw, iż ojciec stosował przemoc psychiczną i fizyczną względem mojej klientki. W tym sam czasie budował związek z inną kobietą. Jego zachowania były niewłaściwe z uwagi na fakt, iż był hipokrytą. Sam zdradzał od wielu lat i manipulował córką, a o wszystko obwiniał żonę. Wyobraźcie sobie, że opieka naprzemienna nie trwała zbyt długo…

Kiedy wyszło na jaw, iż ojciec od kilku lat zdradza matkę, córka zaczęła patrzeć na rodziców na równi. Okazało się, że dobro wraca. Córka była zła na ojca za to, że od wielu lat oszukiwał rodzinę i manipulował nią. Zrozumiała, iż tak naprawdę za rozpad pożycia małżeńskiego rodzice ponoszą winę po połowie. Dokonała wyboru, z kim chce zostać. Wybrała matkę. Powiedziała, że chce się spotykać z ojcem, jednakże nie chce mieszkać naprzemiennie, ponieważ ma swoje życie i chce mieć jedno centrum życiowe.

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:

Sprawa o alimenty w Warszawie

I o co chodzi z tymi alimentami? Planując opiekę naprzemienną ustalili, że on będzie płacił żonie 500 zł tytułem wyrównania kosztów. W pozostałych kosztach miał zaś partycypować po połowie. Pamiętajcie, że jeżeli wasza sytuacja rodzinna się zmienia, wówczas wszystkie kwestie związane z dziećmi są zmienne. A zatem kwestie związane z wysokością alimentów, kontaktami i władzą można w każdej chwili zmienić w Sądzie Rejonowym.

Dlatego też jeżeli doszło do istotnej zmiany okoliczności, należy składać do Sądu Rejonowego wniosek w zakresie zmiany kontaktów. Istotne jest również złożenie pozwu o alimenty, aby sąd zasądził odpowiednią ich wysokość. Ile mogę spodziewać się alimentów? Oczywiście to wszystko zależy od tego, ile kosztuje dziecko. W Warszawie kwota alimentów zaczyna się od 1000 zł. Oczywiście w innych miastach kwoty są niższe i oscylują w granicach 700 zł w górę.

Co zrobić, żeby dostać wysokie alimenty?

Przede wszystkim wszystko zależy, co znaczą dla ciebie „wysokie alimenty”? Alimenty w wysokości 5000 zł, czy 500 zł? A co zrobić, żeby dostać jak najniższe alimenty? Gdy przychodzi do mnie mężczyzna i chce jak najniższe alimenty, to wiem, co robić. Jeżeli przychodzi do mnie np. kobieta i chce na rzecz dziecka jak najwyższe alimenty, też wiem co zrobić.

W pierwszej kolejności trzeba doprecyzować cel. No i tutaj w pierwszej kolejności zastanówmy się co zrobić, żeby dostać wysokie alimenty na rzecz dziecka. W pierwszej kolejności trzeba ujawnić koszty, jakie ponosi rodzic na rzecz dziecka. Jeżeli dziecko chodzi do prywatnej szkoły, ubiera się w luksusowe ubrania, żyje na bardzo wysokim poziomie, wyjeżdża na drogie wakacje, ma dodatkowe zajęcia, to wszystko trzeba wykazać w postępowaniu dowodowym. Sprawa o alimenty – 10 rzeczy. Możesz się zaskoczyć, ile będzie płacił!

Tak, trzeba ujawnić tę okoliczność oraz wykazać dokumentami / wyciągami /rachunkami imiennymi bądź fakturami, że takie koszty ponosisz. Nie mogą być to koszty na przyszłość, ponieważ przyszłość sądu nie interesuje. Sąd interesuje się teraźniejszością i obecnymi alimentami.

Ukrywanie dochodów

Opowiem Wam sytuację, która odzwierciedla historię, kiedy drugi rodzic ukrywa dochody.

Twierdzi, że ma niski dochód, a w rzeczywistości jeździ samochodem marki Porsche za 500 000 zł, ma dwa motory, wyjeżdża na luksusowe wakacje za 40 000 zł, posiada zegarek za 70 000 zł i inne luksusy.

Dlatego też w takich sytuacjach, kiedy osoba jest majętna, a mamy podejrzenia, że może zacierać tę rzeczywistość, warto pokazać sądowi jak jest naprawdę.

O mnie 👩🏻‍💻

Dowody w sprawie o alimenty

Jak to zrobić? Najlepiej dowodami w postaci zdjęć. W mojej ostatniej sprawie był mężczyzna, który prowadził dużą firmę i związku z tym jego inwestycje też były bardzo duże. Zmartwienie mojej klientki wywoływał fakt, iż ostatnie lata w jego firmie były na minusie z uwagi na inwestycje, jakie prowadził. Dlatego w takich sytuacjach ważne jest pokazanie rzeczywistości.

Co zrobiliśmy w tej sprawie? Pokazaliśmy jego samochód, ubiór, kolekcję zegarków, wyciągi z kont, na jakie wakacje jeździł. Pamiętajmy, iż możliwości ojca to jedno, a potrzeby dziecka to drugie. W pierwszej kolejności należy zająć się potrzebami, a w dalszej części możliwościami.

Wysokość alimentów

Przy ustalaniu wysokości alimentów należy wziąć pod uwagę zarówno usprawiedliwione potrzeby osoby, jak i możliwości zarobkowe pozwanego. Pamiętajmy, że to nie tylko obecne dochody – ale również dochody, jakie mógłby osiągnąć, gdyby wykonywał pracę adekwatną do uzyskanego wykształcenia i doświadczenia, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na lokalnym rynku pracy.

Rozwód czy rozdzielenie rodziców nie może wpływać na standard życia dziecka. Sądy w sprawach o alimenty zwracają uwagę na to, jak dotychczas wyglądało życie. Pamiętajmy, że na ustalenie wysokości świadczenia alimentacyjnego nie mają wpływu różnorodne świadczenia, np. z programu Rodzina 500 plus.

Jakie alimenty?

Przykład.

  • Warszawa – on lekarz stomatolog ona branża IT – 4000 zł.
  • Otwock – on przedsiębiorca z branży IT (informatyk programista ) zarobki 30.000 zł – alimenty 1200 zł.
  • Mińsk Mazowiecki – oboje stanowisko urzędnik państwowy pensja ok. 4000 zł – alimenty 1000 zł.

Umowa alimentacyjna u notariusza – czy można wycofać zgodę

Generalnie zawsze można dobrowolnie u notariusza podpisać umowę alimentacyjną, gdzie mąż określi w jakiej kwocie będzie partycypował na rzecz dziecka. Najskuteczniejsze oczywiście jest oświadczenie przed sądem. Jeżeli mąż własnoręcznie podpisze oświadczenie, w którym wyrazi zgodę na taką kwotę, wówczas ciężko będzie mu odwrócić kota ogonem i powiedzieć, że był szantażowany. Należy mieć na uwadze, że w sądzie są osoby mądre, wobec czego rozstrzygnięcia również często są sprawiedliwe.

Oświadczenie o wysokości alimentów

Hipotetycznie zakładając, że mąż podpisuje oświadczenie, w którym zgadza się na 1600 zł, a później podczas rozprawy zmienia zdanie, wówczas sąd pyta go konkretnie, czym motywował się podpisując dane. Jednakże sądy podchodzą do tego tak, że jeżeli faktycznie oświadcza swoją wolę i własnoręcznie złożył podpis, dobrze wiedział, co robi. Liczy się również z tym, jakie są koszty utrzymania dziecka. Wszelkie rozmowy dotyczące alimentów zawsze powinny opierać się na konkretnym wyliczeniu kosztów utrzymania dziecka. Należy opierać się wyłącznie na tabelce wskazującej koszty utrzymania dziecka. Dzięki temu mamy szansę na podjęcie konstruktywnej i konkretnej rozmowy.

JAK POMAGAM ❓

Przeczytaj więcej:

Jakie alimenty na dziecko?
Rodzaje alimentów przy rozwodzie

 

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]