Home Podział Majątku Rozprawa rozwodowa 5 rzeczy, których nie powinieneś robić

Rozprawa rozwodowa 5 rzeczy, których nie powinieneś robić

by ADWOKAT MARTA WNUK
rozprawa rozwodowa

Przychodzi ten moment, kiedy Sąd wyznacza nam rozprawę. I wtedy zaczynają targać tobą różne emocje. To normalne, w końcu jesteś człowiekiem. Rozprawa rozwodowa zazwyczaj jest raz w życiu i dlatego nie zapomnij się do niej dobrze przygotować. Co robić, a raczej czego nie robić w Sądzie? Jak się zachować? Co mówić podczas rozprawy rozwodowej, a czego nie?

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

rozprawa rozwodowa

1) Rozprawa rozwodowa – W co się ubrać?

Nikt wam tego nigdy nie powie wprost. Pomyślałam więc, że warto o tym napisać.

Najlepsi adwokaci i radcowie prawni mają problem, jak w sposób delikatny zakomunikować klientowi, w co powinien ubrać się do sądu.

Ten, kto mnie zna wie, że jestem bezpośrednią osobą. 

Dlatego mówię klientom wprost również o tym jak się ubrać. Moim celem jest to, abyś wywarł dobre wrażenie na składzie orzekającym w swojej sprawie o rozwód.

Warszawa. Rozwód bez orzekania o winie Rozwód bez orzekania o winie. Czy warto wziąć rozwód bez winy?

Zawsze powtarzam, że „Sąd to też człowiek…”.

Sąd to miejsce wyjątkowe zarówno dla sędziów, jak i dla pełnomocników. 

Do sądu nie musisz zakładać garnituru, garsonek, białych koszul – szczególnie, gdy nie czujesz się dobrze w takim stroju. Dopuszczalne jest zakładanie do sądu dżinsów, swetrów, bluz, koszulek, jednak decydując się na mniej formalny ubiór, należy wybrać klasyczne modele, o stonowanych barwach. 

Do sądu nigdy nie zakładaj krótkich spodenek – przy czym dotyczy to także spodenek do kolan typu bermudy, spódniczek mini, koszulek odsłaniających brzuch, ramiona czy też zbyt mocno eksponujących dekolt. Nie przesadzaj również z makijażem i biżuterią.

Sprawy rodzinne to bardzo delikatny temat. Podchodzimy do niego z mocnymi emocjami, często mamy ogromny żal do małżonka. 

Więcej:

Jak wygląda sprawa rozwodowa. Jakie pytania zadaje Sąd?

2) Miłość zamienia się w nienawiść – taka jest prawda

A przy nienawiści mamy bogate wulgarne słownictwo, nieprawdaż? Niezależnie od tego, jak bardzo skrzywdził Cię współmałżonek, jak wielką niechęcią do niego pałasz i jak bardzo chcesz zademonstrować to przed światem – uważaj na dobór słów. 

Na sali włącza się często syndrom niespełnionego aktora. Wiecie, co to oznacza? Chcemy wstać i wykrzyczeć. Chcemy być wtedy aktorami.

Ale mamy jeden wielki problem. Skład orzekający nie jest dobrą widownią. Oni widzą ten teatr codziennie od kilkunastu lat. Ten sam teatr z innymi aktorami. Dlatego powstrzymaj się od złośliwości. Niech za Ciebie mówią fakty.

Obraźliwe słownictwo pod adresem małżonka i niewybredne epitety w stosunku do osoby, z którą spędziłeś kawał życia, nie zjednają Ci przychylności składu sędziowskiego.  

Uwierzcie mi, Sędziowie widzieli i słyszeli bardzo dużo. Nie zaskoczysz ich. A zatem nie krępuj się opowiadać im historii z życia małżeńskiego. Sędziowie sądu i ławnicy mają swoje lata, na wokandzie spędzili wiele godzin i chyba słyszeli już wszystko. Nomenklatura jest im dokładnie znana (mimo wieku), tj. seks, prezerwatywa, kochanka i wiele innych. To też są ludzie.

Historia małżeństwa z Warszawy. Ona – dziennikarka, on – biznesmen z branży IT. Przed Sądem zrobili taki cyrk, że sędzia wstał i wezwał ochronę.

Nic i nikt nie mógł ich powstrzymać. Nie polecam.

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

3) Odpowiedzi

„Wujek na imieninach”… Kojarzycie?

Wujek zawsze na uroczystościach opowiada jakąś starą historię. Wszyscy doskonale ją znają, słyszeli ją 20 razy. Jednak wujek opowiada z wielkim zaangażowaniem. A Ty? Czekasz aż skończy, by zadać mu w końcu ważne pytanie.

Podobnie jest w sądzie. Małżonkowie chcą opowiedzieć ze szczegółami o pierwszej randce, a Sąd chce konkrety. Kiedy przyjdzie Ci zeznawać w charakterze strony, postaraj się odpowiadać konkretnie i na temat.

Sędziowie słyszeli podczas rozpraw wszystko, wobec czego chcą, aby rozprawa rozwodowa była  zwięzła.

UWAGA! Bez względu na to, czy w sprawie orzeka kobieta czy mężczyzna, do sądu nie mów „Pani sędzio”, „Panie sędzio”. Nie chcąc narażać się na uwagi Sądu, zawsze zwracaj się ,,Wysoki Sądzie”. Sformułowanie ,,Proszę Pani”, ,,Proszę Pana” w stosunku do Sędziego, czy nawet „Pani Sędzio” bądź „Panie Sędzio” jest nieprawidłowe.

rozprawa rozwodowa

W Warszawie jest pewien „sędzia od rozwodów”, który rzeczywiście jest na tym punkcie przewrażliwiony. Dlatego trzeba wiedzieć, jak powinno się mówić do Sędziego. Polecam się przygotować.

Sprawa Sądowa . Jak skutecznie wygrać sprawę ?

4) Nie oceniaj 

Twoim celem jest przedstawianie faktów, a nie ich ocena. 

Powstrzymaj się od oceniania waszej sytuacji. 

Powstrzymaj się również od twierdzeń, że to Ty na wszystko zarobiłeś, a ona tylko siedziała w domu, pachniała i spotykała się z kochankami. 

Rozwody Warszawa. Rozwód z orzekaniem o winie. Rozwód Wina męża. Wina żony? Znęcanie się? Zdrada?

5) Nie przerywaj 

Jeżeli małżonek mówi rzeczy niezgodne z prawdą, to nie przerywaj. 

W Sądzie powinien panować spokój. Rozprawa rozwodowa to nie teatr. Wypowiedzi powinny być formułowane w sposób prosty, logiczny. Pamiętaj, że możesz do tych wypowiedzi odnieść się później. 

Gdy jedna strona skończy, będziesz miał możliwość opowiedzieć własną wersję wydarzeń.

Czytaj takżeWzór pozwu o rozwód

Rozprawa rozwodowa – Adwokat Marta Wnuk

W zakresie rozwodu Kancelaria Adwokat Marty Wnuk oferuje klientom kompleksową pomoc. Każdy z adwokatów i radców prawnych pracujących w Kancelarii:

  • reprezentuje klientów w postępowaniach o alimenty przed sądem;
  • przygotowuje pozew o alimenty;
  • pozew o rozwód;
  • przygotowuje wnioski o zabezpieczenie alimentów;
  • udziela porad prawnych;
  • reprezentuje klientów w negocjacjach.
  • sporządza opinie prawne.

Rozprawa rozwodowa – Reprezentacja przed sądem

Nasza Kancelaria reprezentuje Klientów przed Sądami Okręgowymi, Sądami Rejonowymi, Sądami Apelacyjnymi. Wiele lat doświadczania w sprawach rodzinnych pozwala nam reprezentować klientów w profesjonalny i kompleksowy sposób. W pierwszej kolejności zapraszam na konsultację, abyśmy mogli zaplanować krok po kroku dalsze działania w sprawie o rozwód.

Pozew o rozwód/pozew o alimenty – nie polecam składać na własną rękę, gdyż możecie nie otrzymać satysfakcjonującego wyniku. W razie wątpliwości skonsultuj się z dobrym adwokatem, który pomoże Ci w rozwiązaniu Twojego problemu.

Więcej:

Błędy podczas rozwodu – 7 błędów popełnianych podczas rozwodu!

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]