Home Podział Majątku Rozprawa rozwodowa 5 rzeczy, których nie powinieneś robić

Rozprawa rozwodowa 5 rzeczy, których nie powinieneś robić

autor ADWOKAT MARTA WNUK
Zasiedzenie a rozwód

Przychodzi ten moment, kiedy Sąd wyznacza nam rozprawę. I wtedy zaczynają targać tobą różne emocje. To normalne, w końcu jesteś człowiekiem. Rozprawa rozwodowa zazwyczaj jest raz w życiu i dlatego nie zapomnij się do niej dobrze przygotować. Co robić, a raczej czego nie robić w Sądzie? Jak się zachować? Co mówić podczas rozprawy rozwodowej, a czego nie?

rozprawa rozwodowa

1. Pierwsze wrażenie

Nikt wam tego nigdy nie powie wprost. Pomyślałam więc, że warto o tym napisać.

Najlepsi adwokaci/radcowie prawni mają problem, jak w sposób delikatny zakomunikować klientowi jak powinien się ubrać do sądu. 

Ten, kto mnie zna wie, że jestem bezpośrednią osobą. 

Dlatego mówię klientom wprost również o tym jak się ubrać. Moim celem jest to, abyś wywarł dobre wrażenie na składzie orzekającym w swojej sprawie o rozwód.

Zawsze powtarzam, że „Sąd to też człowiek…”.

Głównie dotyczy to kobiet. Sama jestem kobietą i lubię modnie się ubierać. 

Sąd to miejsce wyjątkowe zarówno dla sędziów, jak i dla pełnomocników. 

Do sądu nie musisz zakładać garnituru, garsonek, białych koszul – szczególnie, gdy nie czujesz się dobrze w takim stroju. Dopuszczalne jest zakładanie do sądu dżinsów, swetrów, bluz, koszulek, jednak decydując się na mniej formalny ubiór, należy wybrać klasyczne modele, o stonowanych barwach. 

Do sądu nigdy nie zakładaj krótkich spodenek – przy czym dotyczy to także spodenek do kolan typu bermudy, spódniczek mini, koszulek odsłaniających brzuch, ramiona czy też zbyt mocno eksponujących dekolt. Nie przesadzaj również z makijażem i biżuterią.

Sprawy rodzinne to bardzo delikatny temat. Podchodzimy do niego z mocnymi emocjami, często mamy ogromny żal do małżonka. 

Więcej:

Jak wygląda sprawa rozwodowa. Jakie pytania zadaje Sąd ?

 

2. Miłość zamienia się w nienawiść – taka jest prawda.

A przy nienawiści mamy bogate wulgarne słownictwo, nieprawdaż? Niezależnie od tego, jak bardzo skrzywdził cię współmałżonek, jak wielką niechęcią do niego pałasz i jak bardzo chcesz zademonstrować to przed światem – uważaj na dobór słów. 

Na sali włącza się często syndrom niespełnionego aktora. Wiecie, co to oznacza? Chcemy wstać i wykrzyczeć. Chcemy być wtedy aktorami.

Ale mamy jeden wielki problem. Skład orzekający nie jest dobrą widownią. Oni widzą ten teatr codziennie od kilkunastu lat. Ten sam teatr z innymi aktorami. Dlatego powstrzymaj się od złośliwości. Niech za Ciebie mówią fakty.

Obraźliwe słownictwo pod adresem małżonka i niewybredne epitety w stosunku do osoby, z którą spędziłeś kawał życia, nie zjednają Ci przychylności składu sędziowskiego.  

Uwierzcie mi, Sędziowie widzieli i słyszeli bardzo dużo. Nie zaskoczysz ich. A zatem nie krępuj się opowiadać im historii z życia małżeńskiego. Sędziowie sądu i ławnicy mają swoje lata, na wokandzie spędzili wiele godzin i chyba słyszeli już wszystko. Nomenklatura jest im dokładnie znana (mimo wieku), tj. seks, prezerwatywa, kochanka i wiele innych. To też są ludzie.

 

Historia małżeństwa z Warszawy. Ona – dziennikarka, on – biznesmen z branży IT. Przed Sądem zrobili taki cyrk, że sędzia wstał i wezwał ochronę.

Nic i nikt nie mógł ich powstrzymać. Nie polecam.

 

3. Odpowiedzi

„Wujek na imieninach”… Kojarzycie?

Wujek zawsze na uroczystościach opowiada jakąś starą historię. Wszyscy doskonale ją znają, słyszeli ją 20 razy. Jednak wujek opowiada z wielkim zaangażowaniem. A Ty? Czekasz aż skończy, by zadać mu w końcu ważne pytanie.

Podobnie jest w sądzie. Małżonkowie chcą opowiedzieć ze szczegółami o pierwszej randce, a Sąd chce konkrety. Kiedy przyjdzie Ci zeznawać w charakterze strony, postaraj się odpowiadać konkretnie i na temat.

Sędziowie słyszeli podczas rozpraw wszystko, wobec czego chcą, aby rozprawa rozwodowa była  zwięzła.

UWAGA! Bez względu na to, czy w sprawie orzeka kobieta czy mężczyzna, do sądu nie mów „Pani sędzio”, „Panie sędzio”. Nie chcąc narażać się na uwagi Sądu, zawsze zwracaj się ,,Wysoki Sądzie”. Sformułowanie ,,Proszę Pani”, ,,Proszę Pana” w stosunku do Sędziego, czy nawet „Pani Sędzio” bądź „Panie Sędzio” jest nieprawidłowe.

W Warszawie jest pewien „sędzia od rozwodów”, który rzeczywiście jest na tym punkcie przewrażliwiony. Dlatego trzeba wiedzieć, jak powinno się mówić do Sędziego. Polecam się przygotować.

Sprawa Sądowa . Jak skutecznie wygrać sprawę ?

4. Nie oceniaj 

Twoim celem jest przedstawianie faktów, a nie ich ocena. 

Powstrzymaj się od oceniania waszej sytuacji. 

Powstrzymaj się RÓWNIEŻ od twierdzeń, że to ty na wszystko zarobiłeś, a ona tylko siedziała w domu, pachniała i spotykała się z kochankami. 

Wyobraźmy sobie sytuację: Sędzia wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, wychowywała dwoje dzieci. Powrót do pracy to dla niej, jak to mówi, forma relaksu. Każda mama wie, że w domu przy dzieciach jest dużo pracy. 

Drugi dzień pracy: do sądu, a tu stawia się mężczyzna i mówi, że to on pracował, a żona tylko leżała, pachniała i zdradzała…

 

5. Nie przerywaj 

Jeżeli małżonek mówi rzeczy niezgodne z prawdą, to nie przerywaj. 

W Sądzie powinien panować spokój. Rozprawa rozwodowa to nie teatr. Wypowiedzi powinny być formułowane w sposób prosty, logiczny. Pamiętaj, że możesz do tych wypowiedzi odnieść się później. 

Gdy jedna strona skończy, będziesz miał możliwość opowiedzieć własną wersję wydarzeń.

Czytaj także: Wzór pozwu o rozwód

 

Adwokat 

W zakresie rozwodu  – Kancelaria Adwokat Marty Wnuk oferuje klientom kompleksową pomoc. Każdy z adwokatów i radców prawnych pracujących w Kancelarii:

  • reprezentuje klientów w postępowaniach o alimenty przed sądem;
  • przygotowuje pozew o alimenty;
  • pozew o rozwód;
  • przygotowuje wnioski o zabezpieczenie alimentów;
  • udziela porad prawnych;
  • reprezentuje klientów w negocjacjach.
  • sporządza opinie prawne.

 

Reprezentacja przed sądem

Nasza Kancelaria reprezentuje Klientów przed Sądami Okręgowymi, Sądami Rejonowymi, Sądami Apelacyjnymi. Wiele lat doświadczania w sprawach rodzinnych pozwala nam reprezentować klientów w profesjonalny i kompleksowy sposób. W pierwszej kolejności zapraszam na konsultację, abyśmy mogli zaplanować krok po kroku dalsze działania w sprawie o  rozwód.

Pozew o rozwód/pozew o alimenty – nie polecam składać na własną rękę, gdyż możecie nie otrzymać satysfakcjonującego wyniku. W razie wątpliwości skonsultuj się z dobrym adwokatem, który pomoże Ci w rozwiązaniu Twojego problemu.

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Podobne wpisy

1 komentarzy

Robert 30 czerwca 2020 - 19 h 35 min

Akurat to wszystko wiem a przydały by się bardziej porady proceduralne. Kto i i kiedy może składać wnioski, np. o orzeczenie rozwodu z winy drugiej strony. Co może druga strona w sytuacji złożenia takiego wniosku? Może złożyć wniosek przeciwny?

Reply

Skomentuj

Umów się na Konsultacje [Płatną]