Podział Majątku,  rozwód

Rozprawa rozwodowa 5 rzeczy, których nie powinieneś robić

Przychodzi ten moment kiedy Sąd wyznacza nam rozprawę. I wtedy zaczynają targać tobą różne emocje. To normalne, w końcu jesteś człowiekiem.Rozprawa rozwodowa zazwyczaj jest raz w życiu i dlatego nie zapomnij się do niej dobrze przygotować. Co robić, a raczej czego nie robić w Sądzie.  Jak się zachować, co mówić, czego nie mowić podczas rozprawy rozwodowej.

rozprawa rozwodowa

1. Pierwsze wrażenie

Nikt wam tego nigdy nie powie wprost.  Wiec ja pomyślałam a czemu nie napisać. 

Najlepsi Adwokaci / Radcowie Prawni mają problem jak w sposób delikatny zakomunikować klientowi jak powinien się ubrać do sądu. 

Ten kto mnie zna to wie że jestem bezpośrednią osobą. 

I informuje swoich klientów również o tym jak sie ubrać.  Mój cel abyś wywarł/a dobre wrażenie na składzie orzekającym w swojej sprawie o rozwód.

Zawsze to powtarzam „ Sąd to też człowiek ….”

Głównie dotyczy to kobiet. Sama jestem kobietą i lubię modnie się ubierać. 

Sąd to miejsce wyjątkowe jak i dla sędziów jak też dla pełnomocników. 

Do sądu nie musisz zakładać garnituru, garsonek, białych koszul, szczególnie gdy nie czujesz się dobrze w takim stroju. Dopuszczalne jest zakładanie do sądu dżinsów, swetrów, bluz, koszulek, jednak decydując się na mniej formalny ubiór, należy wybrać klasyczne modele, o stonowanych barwach. 

Do sądu nigdy nie zakładaj krótkich spodenek – przy czym dotyczy to także spodenek do kolan typu bermudy, spódniczek mini, koszulek odsłaniających brzuch, ramiona czy też zbyt mocno eksponujących dekolt. Nie przesadzaj  również z makijażem lub biżuterią.

Sprawy rodzinne to bardzo delikatny temat. Podchodzimy do niego z mocnymi emocjami, często mamy ogromny żal do małżonka. 

Więcej:

Jak wygląda sprawa rozwodowa. Jakie pytania zadaje Sąd ?

2. Miłość zamienia się w nienawiść – taka jest prawda.

A przy nienawiści mamy bogate wulgarne słownictwo? Zgadza się ?Niezależnie od tego, jak bardzo skrzywdził cię współmałżonek, jak wielką niechęcią do niego pałasz i jak bardzo chcesz zademonstrować to przed światem – uważaj na dobór słów. 

Na sali włącza się często syndrom niespełnionego aktora. Wiecie co to oznacza? Chcemy wstać i wykrzyczeć. Chcemy być wtedy aktorami.

Ale mamy jeden wielki problem. Skład orzekający nie jest dobrą widownią. Oni widzą kilkanaście lat, codziennie ten teatr.Ten sam teatr z innymi aktorami.  Dlatego powstrzymaj się od złośliwości.  Niech fakty mówią same za siebie.

Obraźliwe słownictwo pod adresem małżonka i niewybredne epitety w stosunku do osoby, z którą spędziłeś kawał życia–nie zjednają Ci przychylności składu sędziowskiego.  

Uwierzcie mi, Sędziowie widzieli i słyszeli bardzo dużo. Nie zaskoczysz ich. A zatem nie krępuj się opowiadajać im historię z życia małżeńskiego. Sędziowie sądu i ławnicy mają swoje lata, na wokandzie spędzili wiele godzin i słyszeli takie opowieści, że chyba słyszeli już wszytsko. Nomenklatura jest im dokładnie znana (mimo wieku)

tj. seks, prezerwatywa, kochanka, i wiele innych. 

 

Historia małżeństwa z Warszawy – ona dziennikarz a on biznesmen z branży it – przed Sądem zrobili taki cyrk – że sędzia wstał i wezwał ochronę.

Nic i nikt nie mógł ich powstrzymać – Nie polecam.

 

3. Odpowiedzi

„Wujek na imieninach” kojarzycie?

Wujek zawsze na uroczystościach opowiada jakaś starą historię. Znamy tą historię i słyszeli ją wszyscy conajmniej 20 razy . Ale on bardzo zaangażowany mówi ja z wielkimi emocjami. A ty ? Czekaż aż skończy by zadać mu w końcu ważne pytanie.

Podobnie jest w sądzie. Małżonkowie chcą opowiedzieć ze szczegółami pierwszą randkę a Sąd chce konkrety. Kiedy przyjdzie Ci zeznawać w charakterze strony, postaraj się odpowiadać konkretnie i na temat.

Sędziowie słyszeli podczas rozpraw już wszystko i chcą aby rozprawa rozwodowa była  zwięzła i  konkretna.

UWAGA ! Bez względu na to czy w sprawie orzeka kobieta czy mężczyzna, do sądu nie mów „Pani sędzio”, „Panie sędzio”.Nie chcąc narażać się na uwagi Sądu, zawsze zwracaj się ,,Wysoki Sądzie”.  Sformułowanie ,,Proszę Pani”, ,,Proszę Pana” w stosunku do Sędziego, czy nawet „Pani Sędzio” bądź „Panie Sędzio” jest nieprawidłowym sformułowaniem.

W Warszawie jest taki “Sędzia  od rozwodów “który bardzo bardzo jest przewrażliwiony gdyż strony nie wiedzą jak powinno się mówić do Sędziego. Dlatego polecam się przygotować.

Sprawa Sądowa . Jak skutecznie wygrać sprawę ?

4. Nie oceniaj 

Twoim celem jest przedstawianie faktów a nie ich ocena. 

Powstrzymaj się od oceniania waszej sytuacji. 

Powstrzymaj się RÓWNIEŻ od twierdzeń, że to ty na wszystko zarobiłeś, a ona tylko siedziała w domu, pachniała  i spotykała się z kochankami. 

Wyobraźmy sobie sytuację Sędzia wraca do pracy po urlopie macierzyńskim gdzie wychowywała dwoje dzieci. Powrót do pracy to dla niej jak to mówi forma relaksu. Bo każda mama wie, że w domu przy dzieciach jest dużo pracy. 

Drugi dzień pracy sędzi a tu wpada Alwaro i mówi:

„ ja na wszystko zarabiałem zarobiłeś, a ona tylko siedziała w domu, pachniała  i spotykała się z kochankami ”

5. Nie przerywaj 

Jeżeli małżonek mówi rzeczy niezgodne z prawdą to nie przerywaj. 

W Sądzie powinien panować spokój. Rozprawa rozwodowa to nie teatr.  Wypowiedzi powinny być formułowane w sposób prosty, logiczny.  Możesz do tych wypowiedzi odnieść się póżniej. 

Gdy skończy, będziesz miał możliwość opowiedzieć własną wersję wydarzeń.

Czytaj także: Wzór pozwu o rozwód

 

Adwokat 

W zakresie rozwodu  – Kancelaria Adwokat Marty Wnuk  oferuje klientom kompleksową pomoc. Każdy z adwokatów i radców prawnych pracujących w Kancelarii:

  • reprezentuje klientów w postępowaniach o alimenty przed sądem;
  • przygotowuje pozew o alimenty;
  •  pozew o rozwód;
  • przygotowuje wnioski o zabezpieczenie alimentów;
  • udziela porad prawnych;
  • reprezentuje klientów w negocjacjach.
  • sporządza opinie prawne.

 

Reprezentacja przed sądem

Nasza Kancelaria reprezentuje Klientów przed  Sądami Okręgowymi, Sądami Rejonowymi, Sądami Apelacyjnymi. Wiele lat doświadczania w sprawach rodzinnych pozwala nam reprezentować klientów w profesjonalny i kompleksowy sposób. W pierwszej kolejności zapraszam na konsultację abyśmy mogli zaplanować krok po kroku dalsze działania w sprawie o  rozwód.

Pozew o  Rozwód / pozew o Alimenty nie polecam składać na własną rękę gdyż może być sytuacja w której nie otrzymacie satysfakcjonującego wyniku.

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Jeden komentarz

  • Robert

    Akurat to wszystko wiem a przydały by się bardziej porady proceduralne. Kto i i kiedy może składać wnioski, np. o orzeczenie rozwodu z winy drugiej strony. Co może druga strona w sytuacji złożenia takiego wniosku? Może złożyć wniosek przeciwny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zadzwoń