Przychodzi ten moment kiedy Sąd wyznacza nam rozprawę. I wtedy zaczynają targać tobą różne emocje. To normalne, w końcu jesteś człowiekiem.Rozprawa rozwodowa zazwyczaj jest raz w życiu i dlatego nie zapomnij się do niej dobrze przygotować. Co robić, a raczej czego nie robić w Sądzie.  Jak się zachować, co mówić, czego nie mowić podczas rozprawy rozwodowej.

rozprawa rozwodowa

1. Pierwsze wrażenie

Nikt wam tego nigdy nie powie wprost.  Wiec ja pomyślałam a czemu nie napisać. 

Najlepsi Adwokaci / Radcowie Prawni mają problem jak w sposób delikatny zakomunikować klientowi jak powinien się ubrać do sądu. 

Ten kto mnie zna to wie że jestem bezpośrednią osobą. 

I informuje swoich klientów również o tym jak sie ubrać.  Mój cel abyś wywarł/a dobre wrażenie na składzie orzekającym w swojej sprawie o rozwód.

Zawsze to powtarzam „ Sąd to też człowiek ….”

Głównie dotyczy to kobiet. Sama jestem kobietą i lubię modnie się ubierać. 

Sąd to miejsce wyjątkowe jak i dla sędziów jak też dla pełnomocników. 

Do sądu nie musisz zakładać garnituru, garsonek, białych koszul, szczególnie gdy nie czujesz się dobrze w takim stroju. Dopuszczalne jest zakładanie do sądu dżinsów, swetrów, bluz, koszulek, jednak decydując się na mniej formalny ubiór, należy wybrać klasyczne modele, o stonowanych barwach. 

Do sądu nigdy nie zakładaj krótkich spodenek – przy czym dotyczy to także spodenek do kolan typu bermudy, spódniczek mini, koszulek odsłaniających brzuch, ramiona czy też zbyt mocno eksponujących dekolt. Nie przesadzaj  również z makijażem lub biżuterią.

Sprawy rodzinne to bardzo delikatny temat. Podchodzimy do niego z mocnymi emocjami, często mamy ogromny żal do małżonka. 

2. Miłość zamienia się w nienawiść – taka jest prawda.

A przy nienawiści mamy bogate wulgarne słownictwo? Zgadza się ?Niezależnie od tego, jak bardzo skrzywdził cię współmałżonek, jak wielką niechęcią do niego pałasz i jak bardzo chcesz zademonstrować to przed światem – uważaj na dobór słów. 

Na sali włącza się często syndrom niespełnionego aktora. Wiecie co to oznacza? Chcemy wstać i wykrzyczeć. Chcemy być wtedy aktorami.

Ale mamy jeden wielki problem. Skład orzekający nie jest dobrą widownią. Oni widzą kilkanaście lat, codziennie ten teatr.Ten sam teatr z innymi aktorami.  Dlatego powstrzymaj się od złośliwości.  Niech fakty mówią same za siebie.

Obraźliwe słownictwo pod adresem małżonka i niewybredne epitety w stosunku do osoby, z którą spędziłeś kawał życia–nie zjednają Ci przychylności składu sędziowskiego.  

Uwierzcie mi, Sędziowie widzieli i słyszeli bardzo dużo. Nie zaskoczysz ich. A zatem nie krępuj się opowiadajać im historię z życia małżeńskiego. Sędziowie sądu i ławnicy mają swoje lata, na wokandzie spędzili wiele godzin i słyszeli takie opowieści, że chyba słyszeli już wszytsko. Nomenklatura jest im dokładnie znana (mimo wieku)

tj. seks, prezerwatywa, kochanka, i wiele innych. 

3. Odpowiedzi

„Wujek na imieninach” kojarzycie?

Wujek zawsze na uroczystościach opowiada jakaś starą historię. Znamy tą historię i słyszeli ją wszyscy conajmniej 20 razy . Ale on bardzo zaangażowany mówi ja z wielkimi emocjami. A ty ? Czekaż aż skończy by zadać mu w końcu ważne pytanie.

Podobnie jest w sądzie. Małżonkowie chcą opowiedzieć ze szczegółami pierwszą randkę a Sąd chce konkrety. Kiedy przyjdzie Ci zeznawać w charakterze strony, postaraj się odpowiadać konkretnie i na temat.

Sędziowie słyszeli podczas rozpraw już wszystko i chcą aby rozprawa rozwodowa była  zwięzła i  konkretna.

UWAGA ! Bez względu na to czy w sprawie orzeka kobieta czy mężczyzna, do sądu nie mów „Pani sędzio”, „Panie sędzio”.Nie chcąc narażać się na uwagi Sądu, zawsze zwracaj się ,,Wysoki Sądzie”.  Sformułowanie ,,Proszę Pani”, ,,Proszę Pana” w stosunku do Sędziego, czy nawet „Pani Sędzio” bądź „Panie Sędzio” jest nieprawidłowym sformułowaniem.

 

4. Nie oceniaj 

Twoim celem jest przedstawianie faktów a nie ich ocena. 

Powstrzymaj się od oceniania waszej sytuacji. 

Powstrzymaj się RÓWNIEŻ od twierdzeń, że to ty na wszystko zarobiłeś, a ona tylko siedziała w domu, pachniała  i spotykała się z kochankami. 

Wyobraźmy sobie sytuację Sędzia wraca do pracy po urlopie macierzyńskim gdzie wychowywała dwoje dzieci. Powrót do pracy to dla niej jak to mówi forma relaksu. Bo każda mama wie, że w domu przy dzieciach jest dużo pracy. 

Drugi dzień pracy sędzi a tu wpada Alwaro i mówi:

„ ja na wszystko zarabiałem zarobiłeś, a ona tylko siedziała w domu, pachniała  i spotykała się z kochankami “

5. Nie przerywaj 

Jeżeli małżonek mówi rzeczy niezgodne z prawdą to nie przerywaj. 

W Sądzie powinien panować spokój. Rozprawa rozwodowa to nie teatr.  Wypowiedzi powinny być formułowane w sposób prosty, logiczny.  Możesz do tych wypowiedzi odnieść się póżniej. 

Gdy skończy, będziesz miał możliwość opowiedzieć własną wersję wydarzeń.

Czytaj także: Wzór pozwu o rozwód

Pozdrawiam, 

Adwokat Marta Wnuk

Kancelaria adwokacka Warszawa

Facebook Comments

Nie dam mu rozwodu.

Nie dam mu rozwodu.  Kocham go  „Pani mecenas kocham swojego męża i nie chce dać mu rozwodu". Co mogę zrobić…
CZYTAJ WIĘCEJ

Szybki rozwód ! Rozwód na 1 rozprawie.

Co zrobić, żeby szybko się rozwieść ?? Pozew braki formalne- Bardzo dobry pozew Od tego się zaczyna, i ważne jest…
CZYTAJ WIĘCEJ

Emocje podczas rozwodu. Rozwód emocje

Rozwój - emocje Jakie emocję podczas rozwodu? Czy wiesz, że siedem na dziesięć rozwodów inicjowanych jest przez kobiety.  Tak właśnie…
CZYTAJ WIĘCEJ

Alimenciara – tak mówią meżczyzni. Kim ona jest ?

Dlaczego mówi się na kobiety Alimenciary ?? Kim jest Alimenciara? Ostatnio mój klient powiedział mi czy wiem kim jest  Alimenciara?…
CZYTAJ WIĘCEJ

Grube pieniądze za utrudnianie kontaktów z dzieckiem? TAK!

„Od ponad roku lat walczę z byłą żoną o kontakty z dzieckiem.   Była żona utrudnia mi kontakt z córką. Czy…
KONTYNUUJ CZYTANIE

Chce ograniczyć władzę rodzicielską ?

„Jesteśmy w trakcie rozwodu. Chce ograniczyć małżonkwoi władzę rodzicielską. Co robić ? Jak ograniczyć władzę rodzicielską ? Sąd Orzekając ROZWÓD sąd…
KONTYNUUJ CZYTANIE
adwokat od rozwodow

Ile kosztuje rozwód ?

„I że Cię nie opuszczę aż do śmierci” Tak się zazwyczaj pięknie zaczyna. KIEDY MAŁŻEŃSTWO KOŃCZY SIĘ ROZWODEM NIE JEST…
KONTYNUUJ CZYTANIE