Przyczyny rozwodów

by ADWOKAT MARTA WNUK
Przyczyny rozwodów

Przyczyny rozwodów. „Nie doceniasz mnie!” „A Ty nie zajmujesz się dziećmi!” Powody rozwodów często są inne dla mężczyzn, a inne dla kobiet. Co wpływa na decyzję o złożeniu pozwu o rozwód? Kto składa go częściej jako pierwszy – mężczyźni czy kobiety? Jak pandemia wpłynęła na liczbę rozwodów? Odpowiadam w tym wpisie na te pytania oraz dodatkowo dzielę się doświadczeniem – jak często pojawia się zarzut o narcystyczne zaburzenie osobowości podczas rozwodu?

Kto składa pozew o rozwód jako pierwszy – kobieta czy mężczyzna?

Pozwy częściej wnoszą kobiety i jest to trend utrzymujący się już od lat 90. Dwie trzecie pozwów – to inicjatywa kobiet. Jednak nie jest tożsame z wyrokami z orzeczeniem o winie i zdecydowana większość rozwodów jest procesem bez orzekania o winie. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację online lub w kancelarii. Umów się klikając dostępny termin i godzinę w kalendarzu!

Oficjalne przyczyny rozwodów

Choć w statystykach widnieje „niezgodność charakterów” jako najczęściej podawana przyczyna rozwodów, trzeba mieć świadomość, iż jest to formułka, która niewiele znaczy. Jest potrzebna osobom, które nie chcą dzielić się w sądzie trudnościami jakie napotkały. Pod tym może się kryć nawet przemoc psychiczna czy finansowa.

Kolejną jednak przyczyna – niedochowanie wierności małżeńskiej jest już jak najbardziej konkretną przyczyną, która sprawa, że ludzie się rozchodzą. Zdrada ma też duży wpływ na orzekanie wyłącznej winy przy rozwodzie. Kolejną przyczyną jest wg statystyk nadużywanie alkoholu. To również nie dziwi, w Polsce spożywa się bardzo dużo alkoholu, nawet więcej niż w latach 90 – co może być zaskoczeniem. Przyczyny rozwodu – jak uzasadnić pozew o rozwód?

Ale o czym mówią klienci? Moje doświadczenie

Polskie społeczeństwo coraz większą ma świadomość psychologicznych aspektów ludzkiej osobowości. Zarówno klienci i klientki zgłaszający się do kancelarii mówi: „mój partner jest narcyzem, czytałam/łem o tym, wszystko się zgadza”. Na pewno jest to temat modny oraz taka etykietka pozwala właściwie samemu sobie wyjaśnić wiele zachowań partnera. Jednak gdyby diagnozy stawiali klienci kancelarii to mogłoby się okazać, że większość społeczeństwa jest narcystyczna. Trudności w relacji spowodowane brakiem umiejętności komunikacji są to deficyty, których może jako ludzie nie posiadamy, nie świadczy to jednak od razu o tym, że mamy narcystyczne zaburzenie osobowości.

Narcystyczne zaburzenie osobowości – czym jest?

Kilka najważniejszych cech tego zaburzenia osobowości:

  • Wyolbrzymianie swoich osiągnięć i talentów
  • Oczekiwanie lepszego traktowania niż innych
  • Obsesyjne pochłonięcie fantazjami nieograniczonym sukcesie i władzy lub idealnym związku rodem z filmów romantycznych
  • Przekonanie o byciu wyjątkowym i niepowtarzalnym
  • Nadmierne pragnienie bycia podziwianym i poczucie uprzywilejowania
  • Brak zdolności do empatii i częste poczucie zazdrości wobec innych.

Osoby z tym zaburzeniem często posługują się manipulacją, nie potrafią wczuć się w emocje innych ludzi, są postrzegani jako aroganccy i traktujący innych z góry. Jednak wewnętrznie są to często osoby, które wcale nie mają dużego poczucia własnej wartości i skrzętnie to ukrywają. Ta „maska” chroni ich przed bolesnymi uczuciami. Ważne jest, by nie stygmatyzować osób z tym zaburzeniem i nie używać go jako obelgi. Rozwód  Terapia małżeńska czy mediacja sądowa?

Przyczyny rozwodów. Czemu rozwodzą się mężczyźni, a czemu kobiety?

W kancelarii słucham wielu historii i myślę, że można zauważyć pewną tendencję. Mężczyźni najczęściej mówią, że czują się niedoceniani w związku, brakuje im również współżycia fizycznego. Kobiety są zmęczone obciążeniem opieką nad dziećmi i ciągłym upominaniem się, by partner był czynnie zaangażowany. To są pewne podpowiedzi dla osób w związkach – ważne, by rozmawiać o swoim potrzebach i być uważnymi na drugą osobę.

Zastanawiasz się czy orzekać o winie czy też nie? Obejrzyj film na moim kanale YouTube:

Wpływ pandemii na statystyki rozwodów

Praca zdalna przekształciła nasze domy w biura. Brak kontaktu z ludźmi, brak możliwości spotkania się na mieście, odpoczynku i rozmów o czymś innym niż bieżące sprawy. W wielu krajach nastąpił wzrost liczby rozwodów podczas pandemii, częściowo z powodu zwiększonego napięcia w związkach spowodowanego izolacją społeczną. Pary mierzyły się również ze zmęczeniem spowodowanym z 24-godzinną opieką nad dziećmi oraz trudnymi sytuacjami finansowymi, bowiem wiele biznesów zostało zamkniętych. Nie można zapominać o trudnościach psychicznych, które w takich warunkach zaczęły dawać we znaki większej liczbie osób. Poważnym problemem była również przemoc domowa, która skazała wiele ofiar na nieustanne przebywanie ze swoim oprawcą.

A jak w Polsce? Przyczyny rozwodów

Co ciekawe, w Polsce odsetek ludzie rozwodzących nie zwiększył się znacznie. Zgodnie ze statystykami GUS-u, w 2023 roku pozew o rozwód złożyło 81 tysięcy osób, to o 3% niż w roku 2022. Na początku pandemii  – w 2020 roku nastąpił spadek liczby pozwów, ale był on prawdopodobnie spowodowany brakiem możliwości konsultacji z różnego rodzaju ekspertami oraz obostrzeń związanych z funkcjonowaniem sądów. Wzrost rozwodów w 2022 roku może oznaczać, ze rozwiedli się ludzie, którzy planowali zakończyć małżeństwo, ale pandemia pokrzyżowała im plany.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące przyczyn rozwodów:

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów według statystyk?

Najczęstszymi przyczynami rozwodów są niezgodność charakterów, zdrada małżeńska oraz nadużywanie alkoholu. Choć „niezgodność charakterów” może być ogólną formułką, często kryje się pod nią przemoc psychiczna czy finansowa.

Kto częściej składa pozew o rozwód – mężczyźni czy kobiety?

Statystyki pokazują, że pozwy o rozwód częściej wnoszą kobiety, utrzymując tendencję z lat 90. Dwie trzecie pozwów to inicjatywa kobiet.

Jak pandemia wpłynęła na liczbę rozwodów?

Pandemia miała zróżnicowany wpływ na liczbę rozwodów. W niektórych krajach zaobserwowano wzrost rozwodów z powodu zwiększonego napięcia w związku, izolacji społecznej, trudności finansowych oraz przemocy domowej. Jednak w Polsce odsetek rozwodów nie wzrósł znacząco, zgodnie ze statystykami GUS-u.

Jak często pojawia się zarzut o narcystyczne zaburzenie osobowości podczas rozwodu?

Coraz częściej podczas rozwodów pojawiają się zarzuty o narcystyczne zaburzenie osobowości, jednak warto zauważyć, że samo stawianie takich diagnoz przez klientów może być subiektywne i nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość.

Czemu rozwodzą się mężczyźni, a czemu kobiety?

Mężczyźni często podczas rozwodu wspominają uczucie niedocenienia w związku oraz brak współżycia fizycznego, podczas gdy kobiety często skarżą się na obciążenie opieką nad dziećmi i brak zaangażowania partnera.

You may also like

Leave a Comment

Umów się na Konsultacje [Płatną]