Home Wzory Wniosek o mediację i oddalenie powództwa

Wniosek o mediację i oddalenie powództwa

by ADWOKAT MARTA WNUK
Wniosek o mediację i oddalenie powództwa

Wniosek o mediację i oddalenie powództwa

Wniosek o mediację wraz z wnioskiem o oddalenie powództwa wzór. Nazywam się Marta Wnuk. Jestem adwokatem, który pomaga małżonkom przejść przez trudny proces rozwodowy.

„Jak złożyć wniosek do sądu o mediację? Chcę ratować małżeństwo. Jak zatrzymać rozwód?”

Jeżeli faktycznie chcesz ratować małżeństwo i nie godzisz się na rozwód, warto wnieść wniosek o oddalenie powództwa w całości. Chcąc oddalić powództwo o rozwód, czyli prosto rzecz ujmując – jeżeli nie chcemy rozwodu –  wówczas musimy ustalić strategię, na podstawie której wnosimy o oddalenie powództwa. Nie możemy tego zrobić na zasadzie „nie chcemy rozwodu i koniec”. To po prostu nie będzie skuteczne. Musimy w tym zakresie znaleźć odpowiednie argumenty i poprzeć je podstawą prawną tak, aby faktycznie sąd miał podstawy do oddalenia powództwa.

Więcej: Czy można uniknąć rozwodu?

W tym miejscu zamieszczam formularz do pobrania wzoru wniosku. Jednakże musimy pamiętać, iż każdą sprawę trzeba przeanalizować indywidualnie, dlatego też proponuję skorzystać z porady prawnej. Link do konsultacji znajdziesz TUTAJ.

Ustanie więzi małżeńskich a rozwód Wniosek o mediację i oddalenie powództwa 

Najczęściej stosowaną i najbardziej skuteczną metodą na oddalenie powództwa jest powoływanie się na brak ustania więzi między stronami. Aby sąd mógł orzec rozwód, muszą między stronami ustać więzi małżeńskie: fizyczna, gospodarcza i duchowa. W przeciwnym razie sąd nie może rozwiązać małżeństwa. Jeżeli natomiast powołamy się na to, że łączą nas więzi gospodarcze, wówczas sąd ma podstawę oddalić powództwo w całości, czyli krótko mówiąc, nie wyrazić zgody na orzeczenie rozwodu.

JAK POMAGAM ❓

Kiedy rozwód nie jest dopuszczalny? Wniosek o mediację i oddalenie powództwa

Pamiętajmy również, że istnieją negatywne przesłanki, na które możemy się powołać, jeżeli nie chcemy, aby doszło do rozwodu.

Zgodnie z art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli:

  • wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo
  • z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (§2);
  • żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (§3).

Jak  często w praktyce występują negatywne przesłanki? Jeżeli chodzi o zasady współżycia społecznego, to w mojej ocenie bardzo rzadko. Jednakże jeżeli chodzi o sam fakt przygotowania dzieci do rozwodu, niewątpliwie dla niektórych sędziów jest to duży problem. Należy wówczas podejść do tematu bardzo delikatnie i racjonalnie. W przypadku dużej eskalacji konfliktów może się zdarzyć, że ojciec będzie miał ograniczony kontakt z dziećmi pod warunkiem, że dzieci zostaną z matką, jednakże niewątpliwie jest to szantaż emocjonalny.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅

Dlatego przed sądem i tak większości uda się uzyskać kontakty rodzica z dziećmi. Zawsze zastanawiam się, czym jest dobro dzieci? Uważam, że niektórych małżeństw nie można już uratować i zmuszanie na siłę do tkwienia w relacji jest zwyczajnie niezrozumiałe.

Czym jest mediacja?

Mediacja jest próbą doprowadzenia stron postępowania do porozumienia na drodze negocjacji przy udziale osoby trzeciej, czyli bezstronnego mediatora.

Jak skierować sprawę do mediacji?

Mediacja może zostać przeprowadzona zarówno przed założeniem sprawy, jak i w jej toku. O skierowanie do mediacji może zostać podjęta na wniosek stron, jak i na mocy postanowienia sądu. Sąd może skierować strony do mediacji na każdym etapie postępowanie, jednakże może to uczynić tylko raz.

Aby osobiście skierować sprawę do mediacji, należy wystąpić z wnioskiem do sądu, w którym odbywa się dana sprawa.

Czy można odmówić udziału w mediacji?

Mediacja jest dobrowolna. Oznacza to, że jeżeli jedna ze stron nie wyrazi zgody na udział w ciągu tygodnia od dnia ogłoszenia lub doręczenia postanowienia o skierowanie stron do mediacji, nie dojdzie ona do skutku.

Więcej:

Nie chcę rozwodu. Co zrobić?

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]