Prawa ojca – Co zrobić, gdy matka manipuluje dzieckiem?

by ADWOKAT MARTA WNUK
Prawa Ojca

Ostatnio prowadziłam kilkanaście spraw, gdzie dzieci były zmanipulowane przez członków rodziny. W moim doświadczeniu manipulować potrafią zarówno matki jak i ojcowie, a nawet dziadkowie czy wujkowie. Sytuacja rodzinna jest bardzo trudna, gdy dziecko słyszy w domu informacje negatywne o swoim drugim rodzicu, najczęściej o ojcu. Bardzo często zgłaszają się do mnie ojcowie, którzy nie wiedzą, co zrobić, gdy matka manipuluje dzieckiem, zaś dzieci ich odrzucają.

Co zrobić, gdy matka manipuluje dzieckiem? Tato – walcz!

Najczęściej te sytuacje mają miejsce, kiedy to matka sprawuje stałą pieczę nad dzieckiem. Matka ma wpływ na to, co dziecko robi i jak się zachowuje. Jak sama nazwa mówi – dzieci to dzieci. I trzeba pamiętać, że jeżeli dziecko słyszy dużo negatywnych rzeczy o swoim tatusiu, to niestety będą to sobie kotwiczyć w głowie i w konsekwencji mogą odrzucić miłość ojca.

Chcesz wiedzieć jakich błędów nie popełnić podczas rozwodu? Obejrzyj film: 

Prawa ojca – Dziecko nie chce mnie widzieć! Co robić?

Może się również zdarzyć tak, że nagle dzieci nie będą chciały spotkać się z ojcem. Jest to sytuacja nadzwyczajna. I może się tak zdarzyć, że ojciec nie będzie wiedział, co zrobić.

Kiedy dziecko odrzuca nagle ojca i nie chce się z nim widzieć, to trzeba jak najszybciej interweniować. Niestety czas działa na niekorzyść. Jeżeli dodatkowo mamy do czynienia z rodzicem, który jest osobą zaburzoną oraz ma problemy psychologiczne, to zaczyna się prawdziwy rollercoaster.

W imię dobra dziecka musisz rozpocząć działanie, robić tyle, ile tylko możesz. I pewnie zastanawiasz się, co możesz zrobić, kiedy dziecko jest zmanipulowaneOjcowie najczęściej odpuszczają. I to jest bardzo złe. Powinniście w takich sytuacjach walczyć do końca. Jeżeli utracicie więź z dzieckiem, to możecie już jej nigdy nie odbudowaćDlatego pielęgnacja więzi jest bardzo ważna.

Dlaczego dzieci odrzucają ojca?

Niestety, dzieciom w wyniku tego, że słyszały dużo negatywnych informacji o ojcu, nagle włącza się proces odrzucania ojca. Dodatkowo w bardziej zaawansowanej fazie potrafią już same mówić o ojcu negatywne rzeczy. Może się również zdarzyć, że dziecko będzie ojcu bezpośrednio mówić, że nie chce się z nim widzieć. Jest to już taki etap, w którym na pewno musisz interweniować. Przede wszystkim należy odnaleźć przyczynę tego zachowania.

Prawa ojca – Co robić, gdy dziecko jest zmanipulowane?

Zapewniam Państwa, że zachowanie dzieci ma najczęściej podłoże w tym, jak zachowują się rodzice. Musicie pamiętać, iż przy dzieciach nie możecie o sobie mówić źle. Niewskazane jest eskalowanie konfliktów i obgadywanie drugiego rodzica przy dziecku. Największą krzywdę zrobicie właśnie dziecku. Dzieci z dysfunkcyjnych rodzin w przyszłości również mają problemy w budowaniu relacji męsko-damskich. Rodzic nastawia dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi – czyli  syndrom Gardnera

Dla przykładu, jeżeli jeden z rodziców pił alkohol, to bardzo często dzieci w związku z tym mają problemy w późniejszym życiu dorosłym. Jeżeli natomiast rodzice się rozwiedli i dodatkowo między nimi jest spór, to dziecko w późniejszym etapie swojego życia również może mieć problemy w budowaniu relacji. Zastanawiasz się zapewne, co możesz zrobić w sytuacji, kiedy dziecko jest zmanipulowane. Przede wszystkim musisz podjąć wszystkie możliwe kroki.

Prawa ojca – Czy masz określone kontakty?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie czy masz określone kontakty przez sąd z dzieckiem? Jeżeli kontakty zostały określone, jednakże nie są realizowane, to możesz wszcząć procedurę i zagrozić nakazaniem zapłaty za niewydanie dziecka. W takich sytuacjach matkę dziecka można zobowiązać, iż gdy nie wyda następnym razem dziecka, będzie ponosiła karę finansową. W tym postępowaniu musisz wykazać, że matka działa celowo i nie przygotowuje dziecka do kontaktu, buntuje dziecko i efektem jest tego brak kontaktu.

Kontakty ojca z dzieckiem muszą być

Proszę uwierzyć, iż sądy, które orzekają w zakresie spraw związanych z dziećmi dobrze wiedzą, że bardzo często matka utrudnia ojcu kontakt. Jeżeli trafisz do dobrego adwokata i będziesz chciał, aby pomógł Wam w sprawie związanej z dzieckiem, z pewnością poprowadzi Was tak, abyś odniósł sukces. Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Bardzo często w takich sytuacjach są powoływani psychiatrzy i psycholodzy, aby sprawdzić kompetencje wychowawcze rodziców oraz sytuację wychowawczą dziecka.

A zatem jeżeli masz określone kontakty, a nie są one realizowane przez rodzica, który sprawuje stałą pieczę nad dzieckiem, to nie czekaj! Należy składać wniosek o zagrożenie nakazaniem do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Dzięki temu być może ta sytuacja się zmieni i dziecko będzie przygotowywane na każdy kontakt. Jednakże jeżeli jest taka sytuacja, że nie masz określonych kontaktów przez sąd, to należy złożyć wniosek o ustalenie kontaktu wraz z wnioskiem o zabezpieczenie kontaktów.  Wzór wniosku znajdziesz we wpisie: Dlaczego kobiety utrudniają kontakty?

Co to jest zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem?

Zabezpieczenie to taki tryb, który przyspieszy wam rozstrzygnięcie w tym zakresie na czas trwania postępowania. I oczywiście może być taka sytuacja, że to postępowanie będzie trwało latami, jednakże już w trybie zabezpieczenia będziecie mieli określone kontakty. Dlatego sądy bardzo skrupulatnie do tego podchodzą i dbają o to, żeby rodzic miał zabezpieczone kontakty. W takim postępowaniu o ustalenie kontaktów również może się zdarzyć sytuacja, że niezbędne będą badania stron bądź dzieci przez psychologów lub psychiatrów.

Ostatnio mój znajomy lekarz powiedział: „Jestem lekarzem tyle lat i wiem, że alienowanie dziecka jest gorsze niż jakakolwiek choroba. Nie spodziewałem się, że właśnie mnie to spotka. Na pocieszenie kupiłem sobie najlepszego mercedesa. Cieszyłem się miesiąc. Za karę dostałem wysokie alimenty w wysokości 8.000 zł. Dziecko jest alienowane, a ja płacę wysokie alimenty. Gdzie jest sprawiedliwość?”

Kontakty ojca z dzieckiem – Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić w sytuacji, gdy drugi rodzic nie przestrzega ustalonych przez sąd kontaktów z dzieckiem?

W takiej sytuacji należy zagrozić nakazem zapłaty za każde naruszenie obowiązku wydania dziecka wynikającego z postanowienia sądu. Widmo kary finansowej zazwyczaj działa w takich przypadkach.

Dlaczego dziecko nie chce się ze mną widzieć? Jakie są możliwe przyczyny?

Dzieci często odrzucają rodzica na skutek negatywnych opinii lub manipulacji ze strony drugiego rodzica lub innych członków rodziny. Ważny jest w tej sytuacji spokój i wyjaśnienie członkom rodziny, że pozbawiając kontaktu z ojcem lub matką, szkodzi się przede wszystkim dziecku, które w przyszłości może mieć szereg problemów.

W jaki sposób rozstrzyga konflikty dotyczące opieki nad dziećmi? Co liczy się najbardziej?

Kluczową rolę w decyzji sądu odgrywa Opinia Zespołu Sądowych Specjalistów. W obliczu sporu będziecie wezwani do stawienia się na badania psychologiczne. Biegli ocenią Waszą zdolność do opieki nad dzieckiem. Ważne są również preferencje dziecka.

You may also like

2 komentarze

Martyna 2020-10-03 - 12:36

Jeśli nie widzimy podstaw do tego, czemu dziecko nagle nas odrzuca, to jednym wyjściem jest walka. Liczy się tutaj czas, trzeba jednak też być delikatnym, ponieważ chodzi tutaj o młodą, niewinną istotę.

porada 2021-01-25 - 19:13

Po rozprawie o kontakty z dzieckiem, która odbyła się dnia 19.01.2021 r w sądzie w Zawierciu. Od razu po rozprawie sądowej pojechałem wraz z matką Oliwi i matką chrzestną Oliwi, do niej do domu, mieliśmy dojść do porozumienia kiedy mogę wziąć córkę ze sobą na jakiś czas, aczkolwiek Beata się nagle rozmyśliła i powiedziała że w ogóle nie da Oliwi mi ojcu. Po wejściu do domu chciałem wziąć córkę na ręce, to powiedziała żebym jej nie brał bo ona musi pierwsza wziąć, po kilku minutach było to samo, nadal nie chciała mi jej dać na ręce. Kazała mi się wynosić, ale nie wyszedłem, bo kocham Oliwię i chcę mieć takie same prawa jak Beata. Zauważyłem także w pokoju gdzie śpi dziecko, tytoń do papierosów w szafce nad łóżeczkiem Oliwi, gdzie to jest karygodne bo wiem że Beata nałogowo pali papierosy przy dziecku. Chrzestna Oliwi jest świadkiem całego zachowania Beaty, także tego jak mnie wyzywała, popychała i biła i jak kazała mi się wyprowadzać z domu. Dnia 21.11.2020 r doszło do awantury i pobicia Mnie przez beatę. Całą sytuację widziała Kasia chrzestna Oliwi. Nie dało jej się opanować. Beata ma napady agresji, nie panuje nad nimi. Mimo, że przepraszała za swoje zachowanie to nadal robiła to samo w kółko, bez żadnych zmian. Chciałbym powiedzieć, że dnia 28 listopada gdy trzymałem Oliwię na rękach Beata nagle dostała ataku agresji popchnęła mnie wraz z Oliwią na kaloryfer. Dziecko mieszka z matką która nie potrafi zadbać o dobro dzieci ( Lenę 6 lat. Oliwia 7 miesięcy) Lena chodzi ciągle bródna i wystraszona, boi się swojej matki i babci. Dzieci przebywając z babcią same w domu bez Beaty może im się stać krzywda, ponieważ matka Beaty choruję, ciągle trzęsą się jej ręce, nie myje sie, śmierdzi od niej i nie bierze wielokrotnie leków, które ma przepisane od lekarza. Beata sprowadza do domu obcego faceta do cięcia drzewa, który mieszka w stodole i się nie myje nie wiadomo czy przypadkiem nie przyniesie jakiegoś choróbska typu Covid-19. Lena ma kontakt z tym facetem cały czas ponieważ chodzi do niego co kilka minut, Lena podchodzi do małej Oliwi i może zarazić ją. Dodam też że w domu są trzymane psy, kot i chomik. Psy szczekają i piszczą są trzymane w zamkniętych pokojach i często nie mają co jeść. Mimo moich ciągłych próśb wyprowadzenia psa z domu ona tego nie zrobiła tyylko kazałą mi się zamnkąc bo nie mam nic do powiedzenia a tam mieszka moja córka i nie pozwalam na takie warunki. Babcia Leny i Oliwi ciągle krzyczy na Lenę i dlatego też się boi matki, jak i babci. Wcześniej przed tym jak wprowadziłem się do Beaty dom był zapuszczony, były tam pchły i inne robaki. Ja jej pomogłem, wyremontowałem jej cały dom, dzięki mnie ma dobre warunki dla dziecka, ale to nie oznacza że tam dzieci są bezpieczne pod opieką Beaty czy jej matki. Beata nawet nie potrafi pomóc lenie odrobić lekcji bo ciągle na nią krzyczy i mówi że sama ma sobie radzić. Po rozstaniu z nią wyjechałem do Warszawy Beata monotonię wydzwaniała do mnie abym dał jej ostatnią szansę, gdzie ja mówiłem stanowczo NIE. W ciągu tygodnia dzwoniła z 700-800 razy. Mówiłem jej żeby dzwoniła tylko wtedy gdy dziecko nie śpi, abym mógł córką porozmawiać, zobaczyć ją. Mieszkając w Warszawie nie jestem w stanie przyjeżdżać do córki każdego dnia ponieważ pracuje tam, ale chciałbym aby Oliwia była ze mną. Będzie ze mną bezpieczna i będę dobrze ją wychowywać jak to powinno być. Chciałbym aby moja córka miała widzenia z matką tylko pod moją kontrolą. Nad rodziną sprawuje też nadzór opieki społecznej, ale osoby, które tam przychodzą wg. nie patrzą na warunki w jakich żyją ani na nic innego tylko biorą podpis i wychodzą. Gdyby tak Lena porozmawiała z psychologiem, mogliby się bardzo dużo od niej dowiedzieć o sytuacji w domu. Także dodam że beata ma odebrane prawa do leny. Prawa do leny ma jej babcia, która wg. się nią nie interesuje. Beata powinna być skierowana na badania psychiatryczne ponieważ jak wczesniej wspomnialem nie potrafi panować nad swoimi emocjami ani tym bardziej agresją. Jest zagrożeniem jak i dla siebie samej jak i dla innych. Taka osoba nie powinna mieć wg. praw do małej Oliwi. Boję się o życie Oliwi.
Chciałem dodać że założę sprawę o kontakty i dołączę dowody rzeczowe, które poniekąd świadczą o tym co tu napisałem i jako ojciec proszę o pozytywne rozpatrzenie sprawy i kontrolowanie sytuacji w domu gdzie mieszka Oliwia.

Comments are closed.

Umów się na Konsultacje [Płatną]