Home Kontakty z dzieckiem Opieka naprzemienna – Dziecko pół na pół

Opieka naprzemienna – Dziecko pół na pół

by ADWOKAT MARTA WNUK
opieka naprzemienna

Opieka naprzemienna – dwa tygodnie u mamusi, a dwa tygodnie u tatusia. Brzmi dobrze?

Opieka naprzemienna, jak sama nazwa na wskazuje, polega na tym, że dziecko okresowo mieszka z matką, a okresowo z ojcem, np. dwa tygodnie u jednego rodzica, kolejne dwa u drugiego, po czym znowu na dwa tygodnie wraca do pierwszego rodzica.

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

opieka naprzemienna

Często spotykam się z sytuacjami, gdy przychodzą do mnie ojcowie i mówią:

„Pani Mecenas, ja chcę dziecko pół na pół i grosza byłej żonie nie dam!”

„Ja mieszkam w Warszawie na Mokotowie, żona na Bemowie, czy możemy realizować opiekę naprzemienną? Co mam zrobić? Kiedy jest możliwa opieka naprzemienna?”

OPIEKA NAPRZEMIENNA  (zwana również pieczą naprzemienną) została wprowadzona do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, która weszła w życie 29 sierpnia 2015 r.

Czy to takie łatwe? Gdyby było łatwo, to statystyki w sądzie wyglądałyby zupełnie inaczej. Tatusiowie wiedzą, że nie jest łatwo!

Nawet mając 10 adwokatów, pewnych rzeczy po prostu nie da się przeskoczyć.

 

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE  – ZOBACZ FILMIK –  CO ZROBIŁA ŻONA ???  – FILMIK

 

Warunkiem jest POROZUMIENIE!

TO RODZICE ZGODNIE MUSZĄ ZADECYDOWAĆ W DRODZE POROZUMIENIA. Sąd powinien ingerować w relacje między rodzicami a dziećmi dopiero wtedy, gdy nie jest możliwe zawarcie takiego porozumienia między rodzicami.

W praktyce bowiem polskie sądy bardzo niechętnie orzekają pieczę naprzemienną.  Zdarza się to jedynie w przypadku, gdy jest ona wynikiem porozumienia rodziców, znajdującego swoje odzwierciedlenie w podpisanym planie wychowawczym.

Piecza naprzemienna powinna być orzeczona w miarę możliwości także po wysłuchaniu dziecka. Oczywiście tylko wtedy, gdy poziom jego rozwoju daje podstawę do przyjęcia, że rozumie na czym polega okresowe mieszkanie u każdego z rodziców.

Kancelaria adwokacka adwokat Marty Wnuk specjalizuje się w prowadzeniu trudnych spraw rozwodowych oraz spraw dotyczących podziału majątku. Skutecznie reprezentujemy naszych Klientów przed sądem.

Mając na względzie powyższe opieka naprzemienna w dalszym ciągu nie będzie rozwiązaniem, które sąd będzie mógł rodzicom narzucić i będzie warunkowana chęcią podjęcia przez rodziców współpracy celem wypracowania płaszczyzny porozumienia. W braku woli podjęcia rozmów, jej wprowadzenie jest w zasadzie skazane na niepowodzenie.

Moje doświadczenie w pracy jako adwokat pokazuje, iż jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie przykrych konsekwencji, jest rozmowa.

Mąż przetrzymuje dziecko

Co robić? 

Są sposoby?

Prowadzę dużo spraw związanych z dziećmi. Moim zdaniem powinieneś działać! Zapewne zakładasz, że wszystko się ułoży, jednak to zależy wyłącznie od tego, jaki będzie Twój kolejny ruch.

Pamiętaj, aby do sprawy przygotować się bardzo starannie. Zbierz dowody. Skonsultuj się z adwokatem.

Czasami może już pomóc godzinna konsultacja telefoniczna! Dzięki temu będziesz wiedział więcej o specyfice swojej sytuacji!

UWAGA!

Środowisko zajmujące się sprawami rodzinnymi wciąż pracuje nad nowelizacją przepisów. Obiecuję, że na bieżąco będę informować o wszelkich zmianach w tym zakresie. Trzymam kciuki za zmianę!!

 

 „Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy”

 

Uważam, że walka o dziecko jest jedną z najcięższych spraw rodzinnych, jakie toczą się w sądach. Dlatego też ważne jest, aby bardzo dobrze się do tego przygotować. Istotne jest ułożenie strategii procesowej. Obecnie prowadzę kilkanaście spraw związanych z dziećmi. Niestety, w tych sprawach dziecko jest narzędziem do walki między rodzicami…

Dziecko jest mamy i taty, dlatego też oboje rodzice powinni uczestniczyć w życiu dziecka. Jednakże w sytuacji, gdy jeden z rodziców sprawuje nieprawidłowo władzę rodzicielską, należy rozstrzygnąć, z kim tak naprawdę powinno być dziecko.

 

Więcej:

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]