alimenty

Podwyższenie alimentów

Podwyższenie alimentów. Ten wpis jest wyjątkowy i konkretny. Ten kto mnie zna i jest moim klientem wie, że jestem bardzo konkretna ;).

„Pani Mecenas, ile dostanę alimentów? Niech Pani wygra dla mnie tę sprawę…”.

Nie jestem adwokatem, który okłamuje swoich klientów.

Chcę być i jestem uczciwa.

Nie obiecuję, że wygram sprawę, ani tego, że sąd zasądzi alimenty w wysokości 200 zł, kiedy twoje zarobki są na poziomie 10.000 złotych.

 

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE

✅  –  CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —>ZOBACZ FILMIK  !!! 

 

Na alimenty patrzymy realnie… Pisałam już o tym dużo:

Alimenty- Wysokość alimentów – od czego zależy ?

Alimentacja polega nie tylko na dostarczaniu środków utrzymania, ale także środków wychowania, co stwierdził SN w uchwale 7 sędziów z 24 maja 1990 roku, sygn. akt III CZP 21/90.

 

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933 📧 kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Podwyższenie alimentów – Czy mogę wstecz?

Z uwagi na fakt, że alimenty są przeznaczane na potrzeby bieżące, przyznanie ich za okres wcześniejszy może nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach.

A chciałbym jeszcze, aby…

Przy ustalaniu wysokości alimentów nie można także uwzględniać możliwych w przyszłości zmian, które mogłyby mieć wpływ na wspomnianą wysokość alimentów.

Muszą być fakty…

W razie zmiany stosunków, czyli np. zmiany usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów, istnieje możliwość wytoczenia powództwa o podwyższenie.

Istotna zmiana… Sąd musi to zbadać.

Rozstrzygając powództwo o podwyższenie alimentów sąd powinien nawiązać do zmiany stosunków między uprawnionym a zobowiązanym.

Sąd musi porównać stan z chwili uprawomocnienia się wyroku orzekającego wysokość alimentów z tym, który istnieje w momencie orzekania o ich podwyższeniu.

Trwała i istotna zmiana sytuacji dziecka i rodzica

Tak, zmiany.

Zmiany wysokości przyznanych alimentów można domagać się, gdy nastąpi trwała i istotna zmiana stosunków po stronie dziecka lub zobowiązanego rodzica.

Należy zbadać, czy nastąpiła zmiana sytuacji zobowiązanego oraz uprawnionego, oraz czy zmiana ta jest trwała i istotna.

Nie można podnosić alimentów, bo tak… Trzeba dobrze uzasadnić.

Analizując sprawę sąd bada, czy w sposób znaczący i trwały zwiększyły się potrzeby dziecka lub możliwości zobowiązanego rodzica.

Co robi sąd? Porównuje.

Sąd porównuje uzasadnione potrzeby dziecka z zarobkowymi i majątkowymi możliwościami zobowiązanego, które występowały w dniu poprzedniego orzekania w przedmiocie alimentów ze stanem istniejącym w dniu orzekania o podwyższeniu alimentów.

W sytuacji, gdy zmiany trwałe i istotne zostaną udowodnione, istnieje szansa na ustalenie nowej wysokości świadczenia alimentacyjnego.

Uzasadnione potrzeby dziecka jako podstawa ustalenia alimentów

Domagając się podwyższenia alimentów należy precyzyjnie określić uzasadnione potrzeby dziecka.

Pamiętać także, że dziecko ma prawo do życia na takim samym poziomie jak jego rodzice.

Jeśli więc zobowiązany do płacenia alimentów rodzic aktualnie ma większe możliwości zarobkowe i żyje na wysokim poziomie, to oczywiście można wnieść o podwyższenie.

Uwaga

Wysokość alimentów na dziecko nie może być ustalana na poziomie minimalnym, pozwalającym za zaspokojenie wyłącznie podstawowych potrzeb. Możliwe jest żądanie takich alimentów, dzięki którym dziecko mogłyby żyć na takim poziomie, jak żyje jego rodzic.

 

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.