Home rozwód Błędy podczas rozwodu – 7 błędów popełnianych podczas rozwodu!

Błędy podczas rozwodu – 7 błędów popełnianych podczas rozwodu!

by ADWOKAT MARTA WNUK
błędy podczas rozwodu

7 błędów popełnianych podczas rozwodu!

„Okazało się, że od wielu lat żona mnie zdradza. Chcę się rozwieść. Nie chce na nią patrzeć. Czy mam się jakoś szczególnie przygotować do rozwodu? Nie chciałbym popełnić żadnego błędu. Muszę to wygrać. Jakie są błędy podczas rozwodu?”. To tylko przykład często zadawanych pytań, jakie moi klienci mają przed rozprawą, co muszą robić, jak mogą zachować się podczas tego trudnego okresu.  Czego absolutnie nie mogą zrobić. Na podstawie moich doświadczeń spisałam dla Was rzeczy, które są kluczowe podczas rozwodu.

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

Błędy podczas rozwodu

1. ZEMSTA   

Wiem, że to trudny czas i trzeba złapać oddech. Podczas tego okresu głównie pragniemy zemsty i udowodnić małżonkowi winę. Zdecydowanie kierują nami emocje. Co więcej, zauważyłam, że często mamy „przyjaciół od dobrych rad”. Zawsze mówię klientom, że podczas rozwodu najgorszą rzeczą jest słuchanie rad innych. To my przeżyliśmy z mężem/żoną wspólne małżeństwo, dlatego na spokojnie musimy złapać oddech i pomyśleć, czego chcemy.  Często oczekując na wywołanie sprawy z wokandy w sądzie obserwuję małżonków.  Domyślacie się, jak wyglądają… Jak dwa tygrysy gotowe do walki.

A jak jest na sali rozpraw? Jeszcze gorzej! Chęć udowodnienia winy występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, ale bywa różnie. Najczęściej pragnienie zemsty pojawia się w momencie zdrady drugiego małżonka. Małżonkowie w trakcie sprawy rozwodowej są zrozpaczeni i emocjonalnie wypompowani, a jednocześnie wydaje im się, że mają w 100% rację. Dlatego nie pozwól, aby emocje przejęły kontrolę nad Twoim logicznym rozumowaniem. Wówczas Twoja pozycja na sali rozpraw może się zdecydowanie osłabić.

Przede wszystkim musimy sobie zadać pytanie, czy to ZDRADA faktycznie doprowadziła do rozpadu Waszego związku małżeńskiego i jak wyglądało nasze małżeństwo przed zdradą. Być może okaże się, że małżeństwo już dawno było fikcyjne i istniało tylko na papierze. W tych przypadkach sąd nie orzeknie winy współmałżonka.

Pamiętaj, aby nie wysyłać donosów na współmałżonka do różnych instytucji czy jego pracodawcy, gdyż może się to dla Ciebie źle skończyć. Możesz zostać skazany w procesie karnym za zniesławienie. Nad emocjami trzeba panować! Musisz koniecznie o tym pamiętać. Kierowanie się pragnieniem zemsty nie przyniesie Ci niczego dobrego…

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE

✅  –  CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —>ZOBACZ FILMIK  !!! 

2.  OSOBA TRZECIA A MAŁŻEŃSTWO 

Wiem, że osoby nieszczęśliwe w małżeństwie zaczynają szukać kogoś innego.  Jak szukasz, to znajdziesz! Masz prawo po nieudanym małżeństwie ułożyć sobie życia na nowo. Ale pamiętaj! Nie zaczynaj spotykać się z inną osobą, kiedy jeszcze definitywnie nie zakończyło się Twoje małżeństwo. Często zdarza się, że mąż/żona wynajmuje detektywa lub instaluje gps, aby zbierać dowody na okoliczność Twojej niewierności.  Nie lekceważ siły portali społecznościowych, szczególnie w kontekście spraw rozwodowych. Umieszczanie wpisów, zdjęć, filmów czy też „zameldowanie się” użytkownika w danym miejscu może mieć znaczenie dla prowadzonego postępowania dowodowego w sprawie. 

Bardzo często rozwodzący się małżonkowie mówią do mnie: Pani Mecenas, mam dowód… a nawet kilka […] koleżanka męża dodała „insta story”, gdzie widać męża z nową kobietą […], a tu jest kilka zdjęć”. Dowody w postępowaniu sądowym to bardzo ciekawy temat, ale na pewno poruszę tę kwestię szerzej w następnych wpisach. Pamiętajcie: w dzisiejszych czasach w bardzo prosty sposób można śledzić aktywność drugiego małżonka właśnie na takich portalach. Informacje uzyskane w ten sposób mogą stanowić dowód w sprawie o rozwód. Korzystanie z portali może się okazać „niebezpieczne”!  Tobie wydaje się, że małżeństwo definitywnie się skończyło i masz prawo spotykać się z trzecią osobą, jednak innego zdania jest mąż/ żona.  W rezultacie zaczyna się długoletnia batalia sądowa.

Więcej: Zdrada w małżeństwie

3. URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE – OSTROŻNIE – Błędy podczas rozwodu

Nawet po zakończeniu związku małżonek może mieć nadal dostęp do Twojej korespondencji e-mail, biblioteki zdjęć w telefonie, itp. Banalne? Prawdziwe! Bardzo często małżonek  posiada cenną wiedzę o Twoich poczynaniach. W końcu zna twoje hasła. Dlatego warto sprawdzić: Rozdzielność majątkowa. Proszę uwierzyć, druga strona nie zawaha się przedłożyć ich na sali sądowej. Dlatego pamiętaj, aby właściwie zabezpieczyć wszystkie potencjalne dowody.

4. DZIECKO

Dziecko nie może być też kartą przetargową w konflikcie między rodzicami. Zanim się definitywnie rozstaniesz z żoną, spróbuj ustalić z nią sposób kontaktu z dzieckiem i kwotę przekazywanych środków na utrzymanie dziecka.  Jeżeli macie problem komunikacyjny, polecam porozumieć się za pomocą adwokata. On was pouczy o możliwościach, zagrożeniach i spojrzy na waszą sprawę procesową. Na podstawie doświadczenia wskaże właściwą drogę. Jeżeli taki sposób komunikacji nie przyniesie rezultatu, pozostaje droga sądowa.

Bardzo często dochodzi do kłótni o to, z kim mają mieszkać dzieci – przede wszystkim dowiedz się od dzieci, z kim chcą mieszkać. Sąd w tej materii będzie kierował się dobrem, a przede wszystkim zdaniem dziecka. Niestety, w ferworze rozpraw sądowych dotyczących rozwodu, podziału majątku, alimentacji czy opieki rodzicielskiej, zapomina się , że pociecha przeżywa głęboko w środku rozstanie. Zawsze możesz poprosić o pomoc i konsultację. Chociaż możemy zakończyć relację małżeńską, to nigdy nie przestaje się być rodzicem. Z dzieckiem rozwieść się nie da. Pamiętaj: 

  • chroń dziecko przed doświadczeniem kłótni o gwałtownym przebiegu,
  • spokojnie rozmawiaj z dzieckiem
  • omawiaj konflikty z drugim rodzicem w neutralnym miejscu. To dość trudna materia, dlatego warto swój przypadek omówić z adwokatem. Często proponuję moim klientom spisać plan wychowawczy w zaciszu kancelarii, bez sądu, bez togi, bez emocji.

Czytaj dalej: Ojciec chce opiekę naprzemienną, a matka nie

5. DOWODY

Dowody są kluczowe. Dlatego, jeżeli nie masz świadków ani żadnych dowodów nie upieraj się przy winie drugiej strony. Trudno ją będzie wtedy udowodnić. Częstymi świadkami są członkowie rodziny. Przede wszystkim myśl i na spokojnie zbieraj dowody! Wszystko może się przydać.  

6. ALIMENTY – Błędy podczas rozwodu

Uważasz, że powinieneś płacić alimenty w wysokości 600 zł i koniec kropka! Kwota alimentów w każdej sprawie jest INDYWIDUALNIE ustalana. Są kluczowe elementy, które wpływają na wysokość orzeczonych alimentów. Wysokość zależy przede wszystkim od usprawiedliwionych wydatków na rzecz konkretnego dziecka i Twoich MOŻLIWOŚCI zarobkowych, posiadanego majątku i dotychczasowego poziomu życia.

Czytaj dalej: Alimenty w Warszawie

7. POMOC ADWOKATA 

Rozwód zdarza się zazwyczaj raz w życiu. Skutki braku tej pomocy mogą być o wiele bardziej kosztowne, a przede wszystkim nieodwracalne, postępowanie trwa bardzo długo. Dlatego wybór pomocy prawnej musi być bardzo właściwy. Polecam najpierw umówić się na poradę prawną i wstępną rozmowę, a później zdecydować się na dalszą współpracę. Pamiętaj, że z adwokatem musisz być w 100 % szczery. Dlatego wybór musi być właściwy. Gdy pomijasz pewne kwestie lub je „przeinaczasz” na swoją korzyść, wtedy na sali sądowej zaskoczony adwokat nie będzie mógł trafnie odeprzeć argumentów strony przeciwnej. Adwokata obowiązuje tajemnica adwokacka. Jeżeli powiesz prawdę adwokatowi, on tak ustawi z tobą strategię, że przeżyjesz ten rozwód w sposób szybki i sprawny. 

Czytaj takżeWzór Pozwu O Rozwód – Błędy W Pozwie

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]