Wysokie alimenty – Chirurg z wysokimi alimentami – 5 kluczowych rzeczy

by ADWOKAT MARTA WNUK
wysokie alimenty

Wysokie alimenty. Historia chirurga . Bohater dzisiejszego wpisu miał wszystko – pieniądze, piękną żonę, dwoje dzieci… Życie jak w bajce. Ale tylko do czasu. Z uwagi na rozwój swojej kliniki zaczął coraz częściej wyjeżdżać na różne konsorcja. Na jednym z tych spotkań poznał piękną młodą panią lekarz, która zawróciła mu w głowie…

Romans przerodził się w związek o silnych emocjach. Nowa kobieta była bez zobowiązań, nigdy nie miała męża ani dzieci. Chirurg nie miał jednak zamiaru opuszczać rodziny. Kochał swoje dzieci i chciał się nimi zajmować. Kiedy związał się z nową kobietą, wydawało mu się, że w ogóle nie kocha swojej żony. Później jednak doświadczył zupełnie innych emocji…

Kochanka na początku nie miała żadnych oczekiwań. Ona mieszkała 300 km dalej, jednakże przyjeżdżała kiedy tylko mogła. Romans kwitł. Mijały miesiące, lata, adrenalina wciąż na najwyższym poziomie… Niestety dla kochanków, pewnego dnia romans w końcu wyszedł na jaw. Żona zażądała rozwodu z jego winy. Dodatkowo chciała, aby za tę zdradę zapłacił, wskazując, że po jego odejściu jej stan majątkowy uległ znacznemu pogorszeniu.

Alimenty na małżonka niewinnego

Zatrzymajmy się na moment i przeanalizujmy, czy faktycznie możliwe jest, że była żona, która zostanie uznana za niewinną, otrzyma alimenty?Oczywiście, że tak. Małżonek niewinny ma prawo żądać od małżonka winnego alimentów z uwagi na pogorszenie sytuacji materialnej. Mówi o tym Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

Art. 60 § 2. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Efekt rozwodu

Rozwód skończył się dla chirurga z Wrocławia niekorzystnie, gdyż sąd orzekł, że to właśnie on ponosi wyłączną winę za rozpad pożycia małżeńskiego i winien płacić swojej byłej już żonie pieniądze. Dodatkowo sąd obciążył go 80% kosztów utrzymania dzieci, albowiem stwierdził, że wycofał się z relacji z dziećmi i będzie mniej uczestniczył w ich życiu.

Reasumując, żona dostała na swoją rzecz alimenty w wysokości 2000 zł oraz na dzieci po 1500 zł. Kwestia finansowa nie była jednak dla niego zbyt bolesna, gdyż jako chirurg miał bardzo wysokie możliwości zarobkowe. Najważniejsze były poniesione przez niego straty moralne.

Czując się winnym, przepisał na żonę dom, w którym dotychczas mieszkali. Dom jednak wciąż był obciążony zobowiązaniem kredytowym, więc regularnie musiał ten kredyt spłacać.

Problemy z kochanką

Wkrótce jego związek z kochanką zaczął się psuć. Zaczęły się kłótnie o wszystko. Nie pasowało jej, że dzieci często przychodzą do ojca, nie była zadowolona, że łoży na nich tak dużo pieniędzy. Potrzebowała atencji, to ona miała być najważniejsza. Chirurg z Wrocławia stanął przed ogromnym dylematem lojalnościowym.

Pewnego dnia zakomunikowała mu, że jest w ciąży. Z tego względu chciała, aby zamieszkali w Krakowie – tam gdzie jej matka. On na początku myślał, że sobie z niego żartuje. Prawda była taka, że chciała wyrwać go z miasta i odizolować od dotychczasowego życia, dzieci, a w szczególności żony, o którą była niesamowicie zazdrosna. Chirurg wierzył w to, że ciąża jest na wczesnym etapie, wobec czego na pewno zostanie i ułożą sobie życie. Tak się jednak nie stało. Pewnego dnia zakomunikowała, że skoro on wybiera dzieci, to odchodzi. Spakowała się i wyjechała.

Wysokie alimenty na dziecko

Okazało się więc, że nie będą razem żyć i wychowywać dziecka. W obliczu tej sytuacji Sąd obciążył chirurga w 100% kosztami utrzymania małoletniego dziecka w łącznej kwocie 4500 zł – ona została bowiem samotną matką i potrzebowała pomocy opiekunki.

Nie zawsze rodzice będą partycypować w kosztach utrzymania dziecka po połowie. Duże znacznie ma to, ile dziecko spędza czasu z drugim rodzicem.

Mając na uwadze historię chirurga, który przeżył trudny rozwód i zmagał się z konsekwencjami finansowymi oraz emocjonalnymi, oto pięć kluczowych aspektów, które są ważne przy rozwodzie:

  1. Dokładna analiza sytuacji finansowej: Zrozumienie i dokładne rozliczenie wspólnego majątku oraz długów jest kluczowe. W przypadku chirurga, decyzja o przekazaniu domu byłej żonie oraz zobowiązanie do spłacania kredytu hipotecznego miały znaczący wpływ na jego sytuację finansową po rozwodzie.
  2. Zrozumienie prawa rodzinnego: Znajomość przepisów prawa rodzinnego, w tym kwestii alimentów, praw i obowiązków rodzicielskich, jest niezbędna. Chirurg został obciążony wysokimi alimentami zarówno na rzecz byłej żony, jak i dzieci, co podkreśla konieczność zrozumienia, jak prawa i obowiązki mogą wpłynąć na rozwód.
  3. Komunikacja i mediacja: Unikanie eskalacji konfliktu i dążenie do rozwiązań mediacji może pomóc w osiągnięciu bardziej satysfakcjonujących i mniej kosztownych rozwiązań. W historii chirurga brak komunikacji i zrozumienia doprowadził do zaostrzenia sytuacji.
  4. Wsparcie emocjonalne: Rozwód jest zawsze trudnym emocjonalnie procesem. Poszukiwanie wsparcia, zarówno wśród bliskich, jak i profesjonalistów (np. psychologów), może pomóc w przetrwaniu tego okresu i podjęciu najlepszych decyzji.
  5. Planowanie przyszłości: Rozwód to nie tylko koniec jednego rozdziału, ale też początek kolejnego. Ważne jest, aby mieć plan na przyszłość, uwzględniający nową sytuację życiową, finansową i rodziną. Dla chirurga oznaczało to zmierzenie się z nowymi wyzwaniami związanymi z byciem samotnym ojcem oraz zarządzaniem swoją karierą i finansami.

Pamiętając o tych aspektach, możliwe jest lepsze przygotowanie się do procesu rozwodowego, minimalizacja jego negatywnych konsekwencji i budowanie solidnych fundamentów pod nowy etap życia.

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]