Podział Majątku

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

“Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną – czy jest taka możliwość ? Już jakiś czas nie żyje wraz z mężem, ale dopiero teraz złożyłam pozew o rozwód. Dowiedziałam się że maż narobił długów. Nie mieliśmy intercyzy. Ja obecnie bardzo dobrze zarabiam i chciałabym kupić dom w Grodzisku Mazowieckim.  Ja obecnie pracuje w Warszawie w banku, mąż pracuje również w Warszawie a dodatkowo ma swoją działalność gospodarczą. 

Co mogę zrobić? Proszę o pomoc”

 

Zgodnie z ogólną regułą rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

Na szczęście 

W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa.

Warunek

Małżonkowie żyli w rozłączeniu.

Co zrobić ? Czy jest możliwe Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną  ?

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem byłoby ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, czyli sprzed daty powstania długów współmałżonka, za które małżonkowie mogą odpowiadać majątkiem wspólnym. 

Należy wykazać i przekonać sąd sąd, że istnieją ważne powody, do ustalenia rozdzielności majątkowej (jeden z małżonków nie powiększa majątku , zaciąga zobowiązania bez wiedzy, brak kontaktu ).

W związku z utrudnionym kontaktem z małżonkiem   nie mogliście się porozumieć co do zarządu majątkiem wspólnym. 

Ważne. W czasie rozwodu

Jeżeli małżonkowie nie zawierali żadnych umów majątkowych w trakcie procesu rozwodowego – małżonkowie nadal pozostają w ustroju wspólności majątkowej. Oznacza to m.in. że wszelkie zarobki oraz wszelkie nabyte przez Ciebie dobra materialne  są wspólne. Dla przykładu Jeśli w toku sprawy rozwodowej kupisz sobie mieszkanie, to będziesz się potem nim dzielił w sprawie o podział majątku.

Małżonek przedłuża, czyhając na twoje pieniądze

Zdarzają się w praktyce sytuację w kiedy  małżonek jest świadomy i celowo przewleka sprawę o rozwód żeby zwiększyć sumę podlegającą podziałowi

Dlatego mając na uwadze, że w tracie procesu rozwodowego wciąż panujemy miedzy wami wspólność majątkowa zastanów się czy złożenie wniosku o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez Sąd nie jest konieczne w twojej sytuacji.

Wtedy możesz śmiało spać spokojnie, rozwijać firmę, dokonywać inwestycji, awansować, walczyć o premię w pracy, kupić dom, a Twój małżonek nic z tego nie otrzyma. 

„Rozwód się przedłużał. Trwał juz 1 rok. Nie chciałam dłużej czekać dlatego kupiłam mieszkanie. Popełniłam błąd”

Po co z datą wsteczną? Często osoby nie zdają sobie sprawy ze skutków tego, że nadal pozostajesz we wspólności majątkowej.

Zdarzają się sytuację, iż małżonkowie po kilku latach  od rozstania składają  dopiero pozew o rozwód. W miedzy czasie założyli już nieformalnie rodziny, wybudowali dom i wiele wiele innych historii. 

Niestety przychodzi ten moment, że drugi małżonek pójdzie do pełnomocnika profesjonalnego o poradę i dowie się ….

Dowie się,że może …. Ze ma prawo do tego majątku i bez większych oporów zaczyna się przygoda !

Wnosząc o ustalenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną możesz naprawić ten błąd. Jeśli Ci się powiedzie Sąd ustali, że rozdzielność majątkowa ustała już z chwilą waszego faktycznego rozstania, a wszystko co nabyłeś od tego czasu stanowi Twoją wyłączną własność.

Istnieje wiele możliwości dokonania podziału majątkowego można dokonać takiego podziału przed jak i po rozwodzie. Dowiedź się jak dokonać podziału majątku  przed rozwodem  https://adwokatodrozwodow.pl/podzial-majatku-przed-rozwodem/

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną proceduralnie jest dość skomplikowanym procesem dlatego też przy wyborze pełnomocnika warto wybrać adwokata/ radce prawną z doświadczeniem w tym zakresie.

Interesujący artykuł o rozdzielności majątkowej z datą wsteczną znajdziesz http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1027691,rodzielnosc-majatkowa-data-wsteczna.htmll 

Czytaj także: Podział majątku współnego po rozwodzie

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń