Świadek na sprawie rozwodowej. O co sąd pyta świadków? Jak wygląda przesłuchanie świadków? Zapraszam do lektury.
Świadek numer 1 – teściowa
Świadek numer 2 – kochanek, kochanka
Czy wam również się wydaje, że przyjdzie teść/teściowa i powie prawdę? Z doświadczenia wiem, że bywa różnie, a nawet powiedziałabym, że często zdarza się sytuacja, iż świadkowie mijają się z prawdą. Rzeczywistość, którą przedstawiają przed sądem, wygląda zupełnie inaczej…
Kłamstwa? A może ich interpretacja?
ZASADA NUMER 1.
NIE WIESZ? TO POWIEDZ, ŻE NIE WIESZ…
NIE PAMIĘTASZ – POWIEDZ, ŻE NIE PAMIĘTASZ!
O co pyta się świadków na rozprawie rozwodowej?
Przede wszystkim najpierw sąd pyta, co świadek wie i czy coś mu wiadomo o tym, że małżonkowie się rozwodzą.
Niekiedy rozwody są bardzo trudne Rozwód z Narcyzem – Najgorszy rozwód
CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ
Wszystko również zależy od tego, czy rozwód jest bez orzekania o winie czy jednak strony chcą dochodzić winy. W momencie, kiedy powołuje się danego świadka, wskazuje się na jaką okoliczność świadek jest powołany. A zatem jeżeli jesteś świadkiem bądź czeka cię twoja rozprawa rozwodowa, to sprawdź na jaką okoliczność powołał cię adwokat albo radca prawny.
Jeżeli możemy Ci pomóc – KONTAKT ✅
Świadek na sprawie rozwodowej
Dla przykładu – jeżeli strony chcą orzekać o winie i chcą, aby sąd ustalił, kto poniósł winę za rozpad pożycia małżeńskiego, to najprawdopodobniej świadek został powołany na konkretną okoliczność. Dla przykładu stwierdzamy, iż mąż zdradzał i powołujemy danego świadka, by potwierdził tę okoliczność. Pytamy, czy widziała męża z kobietą, z którą całował się na lotnisku.
Czy świadek wie, kim jest ___[kochanka]?
Świadek na sprawie rozwodowej
Dzisiaj pytania do świadka są dość ogólne. Dlatego upewnij się na jaką okoliczność został powołany świadek. Jeżeli czegoś świadek nie pamięta albo nie chce mówić, to najlepiej wprost powiedzieć, że nie pamiętasz.
Nie chcę mówić/Nie wiem
Musimy też wiedzieć, iż często nasze zeznania mogą być wykorzystane i wyrok może być niekorzystny. Dlatego warto z pełnomocnikiem, czyli z adwokatem, który zajmuje się sprawami rozwodowymi, przedyskutować i przygotować się do sprawy.
Niebezpieczni świadkowie
Musimy uważać, kto jest świadkiem w sprawie. Najgorszymi świadkami są w mojej ocenie teść i teściowa.
Z mojego doświadczenia przy rozwodach wiem, że często mamy nadzieję, iż świadek nie będzie kłamał. Na sali sądowej okazuje się, że świadek mija się z prawdą. Dlaczego? Być może jest ustawiony przez drugą stronę? Wyobraźmy sobie sytuację, że mężczyzna zdradził i wszedł w relację z inną kobietą. Porzucił dotychczasową rodzinę i wybrał inną. Teraz ty jako kobieta chcesz udowodnić mu, że masz rację. Chcesz, aby poniósł konsekwencje za to, że zostawił rodzinę. Wybrał inną kobietę. Oczekujesz wysokich alimentów. Chcesz, aby wina była męża.
Rozwody Warszawa – Rozwód krok po kroku
Świadek – TEŚCIOWA
Nagle przychodzi teściowa, która została ustawiona przez swojego synka, ponieważ poskarżył się jej, że tak naprawdę to wina jest twoja, a teraz nagle chcesz wysokich alimentów…
Z doświadczenia wiem, że często rodzice pójdą za własnym dzieckiem. Synek zwrócił się do nich i naopowiadał bajek jaki on teraz jest biedny, ponieważ ma wysokie alimenty, a tak naprawdę to żona była niedobra, dlatego on biedny musiał zdradzić.
BIEDNY SYNUŚ
Odwrócił kota ogonem. Wyobraźmy sobie sytuację, że twój mąż jest narcyzem. Jest narcyzem i wszystko, co powie, jest prawdą. Ja myślę, że jego mózg wierzy w to, że to, co mówi, jest prawdą. I tak chodzi do tych swoich rodziców i udaje jaki on jest biedny i zaczyna mówić jaka to ty byłaś straszna. Opowiada, że nie współżył z tobą, że nie chciałaś bliskości, że wydawałaś za dużo pieniędzy i za bardzo angażowałaś się w wychowanie dzieci.
Świadek nie kłamie, powtarza to, co mu mówiono….
W rezultacie świadek staje na sali sądowej i powtarza jego słowa. Nagle okazuje się, że w domu był bałagan, że byłaś złą matką, że nie dbałaś o męża, że wulgarnie się do niego odzywałaś. I co, zaskoczenie, że teściowa teraz mówi o tobie źle? A dlaczego? Dlatego, że nie chce, aby jej synuś był poszkodowany i żeby miał wysokie alimenty. Zupełnie jakby zapomniała, ile dzieci kosztują…
Świadek na sprawie rozwodowej – Mąż milioner czy bankrut?
Inna sytuacja. Klientka – wykształcona, elegancka, dobrze zarabiająca. Okazało się, że jej mąż, wcześniej prezes banku, robi interes za interesem, jednocześnie powiększając długi i pogrążając rodzinę. Długi sięgają już kilku milionów, jednakże nie miała na to dowodów, ponieważ on wszystko ukrywał, a że mieli rozdzielność, robił to na własny rachunek. Dlatego też gdyby podniosła fakt, że mąż zadłuża się i nie potwierdziłaby tego dowodami, to myślę, że nie zostałoby to uwzględnione.
Adwokat Marta Wnuk
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel.: +48691512933
On ma długi, jednak zrzuca winę na nią
On chciał jej winy, ponieważ poznała innego mężczyznę i się zakochała. Oficjalnie pisałam mu smsa, że pokochała nowego mężczyznę i chce odejść.
Świadek zaskoczył
Okazało się, że świadkiem był jej teść. Teść, który bardzo ją lubił i zdawał sobie sprawę z tego, że syn regularnie się zadłuża. Syn był przekonany, że rozwód skończy się z wyłącznej winy mojej klientki.
On miał dowody, ona nie… Teść ją uratował!
Maż był przekonany, że wygra – twierdził na spotkaniu, że go zdradziła i musi ponieść konsekwencje. NIE WIDZIAŁ SWOICH BŁĘDÓW!!!!!!!
Kiedy pytaliśmy go, czy zadłużał rodzinę i nie dawał jej poczucia bezpieczeństwa argumentował, że nie mam żadnych dowodów.
Świadek uratował
Na szczęście teść nas uratował. Stwierdził, że faktycznie jego syn regularnie się zadłuża, przychodziły listy z firm windykacyjnych. Tak skonstruowaliśmy pytania, że zmuszony był odpowiadać „prawdę”. Dodatkowo bardzo cenił moją klientkę za to, że jest matką wnuka i darzył ją sympatią. Okazało się, że świadek nam pomógł i wygraliśmy sprawę. Rozwód skończył się z winy obu stron. Dlatego też największą umiejętnością jest odpowiednie zadawanie pytań świadkom.
Jesteś świadkiem? Nie chcesz nikomu zaszkodzić, czegoś nie pamiętasz? Mów, że nie pamiętasz…
Od 7 listopada 2019 roku funkcjonuje przepis art. 271¹ kpc, który pozwala na przesłuchanie świadka na piśmie. Zgodnie z nim, jeżeli sąd tak postanowi, przesłuchanie świadka następuje na piśmie. CZASEM WARTO SKORZYSTAĆ Z TEJ FORMY!!
Świadek na sprawie rozwodowej – Możesz odmówić
Jak stanowi Kodeks postępowania cywilnego wstępni stron (np. rodzice, dziadkowie), zstępni stron (np. dzieci, wnuki) i rodzeństwo mają prawo do odmowy zeznań. A zatem odmówić zeznań mogą również powinowaci w tej samej linii lub stopniu w stosunku do małżonków (teść, teściowa, zięć, synowa, szwagier, szwagierka, dziadkowie i wnuki małżonka).
Przeczytaj więcej: