rozwód

Świadek na sprawie rozwodowej

Świadek na sprawie rozwodowej

Świadek numer 1 –  teściowa.

Świadem numer 2 – Kochanek, kochanka 

Czy wam również się wydaje że przyjdzie teść i teściowa i powie prawdę ? Z doświadczenia wiem że różnie bywa a nawet powiedziałabym że często zdarza się sytuacja że mijają się z prawdą. A zatem rzeczywistość którą przedstawiają przed sądem wygląda – zupełnie inaczej .  

Kłamstwa ? A może ich interpretacja ?

ZASADA NUMER 1.

NIE WIESZ? TO POWIEDZ ŻE NIE WIESZ…

NIE PAMIETASZ- MÓW ŻE NIE PAMIĘTASZ !

O co pyta się świadków na rozprawie rozwodowej ?

Przede wszystkim pytania w pierwszej kolejności dotyczą – co świadek wie i czy coś mu wiadomo o tym że małżonkowie się rozwodzą.

Wszystko również zależy od tego czy rozwód jest bez orzekania o winie czy strony chcą dochodzić winy. W momencie kiedy powołuje się danego świadka wskazuje się na jaką okoliczność świadek jest powołany. A zatem jeżeli jesteś świadkiem bądź czeka cię twoja rozprawa rozwodowa to sprawdź na jaką okoliczność powołał ciebie  Adwokat albo Radca prawny. Tak aby pomógł ci Prawnik przy rozwodzie musi mieć uprawnienia adwokata albo radcy prawnego wtedy wówczas ma prawo do tego żeby występować przed sądem ;).

 

Świadek na sprawie rozwodowej

Dla przykładu.  Jeżeli strony chcą orzekać o winie i chcą aby sąd ustalił kto poniósł winę za rozpad pożycia małżeńskiego to najprawdopodobniej świadek został powołany na konkretną okoliczność. Dla przykładu stwierdzamy iż mąż zdradzał i powołujemy danego świadka by potwierdził tą okoliczność. Dla przykładu – czy widziała męża z kobietą którą całował się na lotnisku.

Czy świadek wie kim jest ___[Kochanka] ?

Świadek na sprawie rozwodowej

Dzisiaj pytania do świadka są dość ogólne. Dlatego Upewnij się na jaką okoliczność został powołany świadek. Jeżeli czegoś świadek nie pamięta albo nie chce mówić to najlepiej wprost powiedzieć że nie pamiętasz.

Nie chce mówić……..Nie wiem 

Musimy też wiedzieć iż często nasze zeznania mogą być wykorzystane i wyrok może być niekorzystny. Dlatego warto z pełnomocnikiem czyli z adwokatem który zajmuje się sprawami rozwodowymi przedyskutować i przygotować się do sprawy.

Niebezpieczni świadkowie

Musimy uważać kto jest świadkiem w sprawie. Najgorszymi świadkami są w mojej ocenie jest  teść i teściowa. 

Z mojego doświadczenia i z pracy z sali sądowej przy rozwodach wiem że często mamy nadzieję że świadek nie będzie kłamał. A okazuje się na sali sądowej że świadek mija się z prawdą. Dlaczego? Być może jest ustawiony przez drugą stronę? Wyobraź my sobie sytuację że mężczyzna zdradził i wszedł w relacje z inną kobietą. Porzucił dotychczasową rodzinę i wybrał inną rodzinę. Teraz ty jako kobieta chcesz udowodnić mu że masz rację. Chcesz aby poniósł konsekwencje za to że zostawił rodzinę. Wybrał inną kobietę. Oczekujesz – wysokich alimentów. Chcesz aby wina była męża.

Świadek – TEŚCIOWA

I co nagle przychodzi teściowa która została ustawiona przez swojego synka ponieważ poskarżył się jej że tak naprawdę to wina jest twoja a teraz nagle chcesz wysokich alimentów……

Z doświadczenia wiem że często zdarza się tak że rodzice pójdą za własnym dzieckiem. Musimy też pamiętać że jeżeli synek zwrócił się do nich i naopowiadał Bajek jaki on teraz jest biedny ponieważ ma wysokie Alimenty a tak naprawdę to żona była bardzo niegrzeczna w małżeństwie dlatego on biedny musiał zdradzić.

BIEDNY SYNUŚ

Wszystko odwrócił Kota ogonem. Wyobraź my sobie sytuację że twój mąż jest narcyzem. Jest narcyzem i wszystko co powie jest prawdą. Ja myślę że jego mózg wierzy w to że to jest prawda to co mówi. I tak chodzi do tych swoich rodziców i udaje jaki on jest biedny i zaczyna mówić jaka to ty byłaś straszna. Opowiada że nie współżył z tobą że nie chciałaś bliskości, że wydawałaś za dużo pieniędzy, i za bardzo angażowałaś się z wychowanie dzieci?

Świadek nie kłamie, powtarza to co mu mówiono….

Okazuje się że świadek staje na sali sądowej i powtarza jego słowa. Nagle okazuje się że w domu był bałagan że byłaś złą matką, że nie dbałaś o męża, że wulgarnie się do niego odzywałaś.I co zaskoczenie że teściowa teraz mówi źle? A dlaczego dlatego że nie chcę żeby jej Synuś był poszkodowany i żeby miał wysokie Alimenty. Całkiem jakby zapomniała ile dzieci kosztują…..

Mąż milioner czy bankrut ?

A inna sytuacja. Ostatnio – kobieta która stała się moją klientką, jest bardzo wykształconą i mądrą – kobieta elegancka i bardzo dobrze zarabiająca. Okazało się że jej mąż wcześniej prezes banku zaś teraz robi interes za interesem. A długi coraz większe. Ten zaś pogrąża rodzinę i długi sięgają już kilka 1 000 000. Jednakże nie miała żadnych na to dowodów. Ponieważ on z wszystko ukrywał zaś mieli rozdzielność i robił to na własny rachunek. Dlatego też gdyby podniosła fakt że mąż zadłuża się Zaś nie potwierdziłaby to dowodami to myślę że to nie zostałoby uwzględnione.

On ma długów milionów jednak twierdzi że wina jej 

Zaś on chciał jej winy dlatego że poznała innego mężczyznę i się zakochała. Oficjalnie pisałam mu smsa że pokochała nowego mężczyznę i bardzo go kocha i chce odejść.

Świadek Zaskoczył

Okazało się że świadkiem był jej teść. Teść który bardzo ją lubił i zdawał sobie sprawę z tego że syn regularnie się zadłuża. Syn był przekonany że rozwód skończy się z wyłącznej winy mojej klientki.

On miał dowody ona nie …. Jej teść ją uratował.

Maż był przekonany że wygra – twierdził na spotkaniu zdradziła mnie i musi ponieść konsekwencje. NIE WIDZIAŁ SWOICH  BŁĘDÓW !!!!!!!

Na pytanie proszę Pana – ale zadłużał Pan rodzinę i nie dawał Pan poczucia bezpieczeństwa argumentował że żadnych dowodów nie mam.

Świadek uratował

Na szczęście świadek teść uratował nas stwierdził że faktycznie jego syn regularnie zadłuża się i Przychodzą listy z firm windykacyjnych. Tak skonstruowaliśmy pytania że zmuszony był odpowiadać “prawdę”. Dodatkowo bardzo cenił moją klientkę za to że jest matką wnuka i darzył ją sympatią – okazało się że świadek teść pomógł nam i wygraliśmy tą sprawę. Rozwód skończył się z winy obu stron. Dlatego też największą umiejętnością jest odpowiednie zadawanie pytań świadkom.

 

Jesteś świadkiem, nie chcesz nikomu zaszkodzić, czegoś nie pamietasz to mów że nie pamiętasz……

 

Od dnia 07 listopada 2019 roku funkcjonuje przepis art. 271¹ kpc, który pozwala na przesłuchanie świadka na piśmie.  Zgodnie z nim, jeżeli sąd tak postanowi, przesłuchanie świadka następuje na piśmie. CZASEM WARTO SKORZYSTAĆ Z TEJ FORMY !!

 

Możesz odmówić …..

Jak stanowi Kodeks postępowania cywilnego wstępni stron (np. rodzice, dziadkowie), zstępni stron (np. dzieci, wnuki)  i rodzeństwo mają prawo do odmowy zeznań.  A zatem odmówić zeznań mogą również powinowaci w tej samej linii lub stopniu w stosunku do małżonków (teść, teściowa, zięć, synowa, szwagier, szwagierka, dziadkowie i wnuki małżonka).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zadzwoń