Rozwód – Czego nie robić na rozprawie
Czego nie robić na rozprawie o rozwód? Dowodzić można tylko na własnym terenie. To jest tak jak podczas podróży samochodem, kiedy pasażer wie lepiej, gdzie jechać i wyrywa kierownicę, zapominając jednak, że nie ma prawa jazdy. Ale przecież lepiej wie, gdzie i jak jechać…
Zamiast czytać, możesz obejrzeć filmik na YouTube pt. „Tego nie rób w sądzie”.
Problem przekraczania granic
Jest to problem polegający na przekraczaniu granic. Czym są granice? Świadomość istnienia granic to umiejętność człowieka, który rozumie, gdzie jest jego teren, a gdzie cudzy. W życiu małżeńskim szuka kompromisów, bo jest to teren wspólny.
Niestety niektóre osoby nie widzą granic. Nie rozumieją drugiego człowieka i brakuje im koniecznej empatii. Empatia jest potrzebna, żeby zrozumieć drugiego człowieka i ustalić granice. Niestety człowiek bez granic i empatii nie chce przyjąć do wiadomości, że może być inaczej i wtedy jest albo atak, albo koniec.
Przekraczanie granic to również wywoływanie u kogoś poczucia winy, obrażanie się i brak akceptacji zachowań drugiego człowieka. To wszystko jest podyktowane bardzo znikomą empatią, tudzież jej całkowitym brakiem. Oczywiście taka osoba bez empatii może udawać, że jest wrażliwa, empatyczna i płacze na filmach. Pytanie – czy jest to prawdziwe czy też gra? Jeżeli to drugie, to już wiesz, że masz do czynienia z aktorem. Rozwód z Narcyzem – Najgorszy rozwód
Czego nie robić na rozprawie – Brak zgody na rozstanie
Zbyt często nazywamy coś miłością. Czasem żyjemy w jakiejś iluzji miłości, ale nie ma to nic wspólnego z prawdziwym uczuciem, a przede wszystkim z szacunkiem do drugiego człowieka. Niekiedy nie chcemy zgodzić się na rozstanie, albowiem tkwi w nas lęk. Po prostu jesteśmy tchórzami. To nic złego – po prostu nie przepracowaliśmy kilku rzeczy z dzieciństwa, być może jesteśmy leniwi, a być może jest w nas zbyt mało pewności siebie. Jeżeli nie jesteśmy pewni siebie, to nikt inny nas nie uszczęśliwi. Musimy to po prostu przerobić, albowiem nieprzepracowane problemy z dzieciństwa mogą dawać sygnał w życiu dorosłym. Wobec tego zastanów się, czy ty nie masz takiego problemu.
Na rozwód najczęściej nie godzą się osoby zależne, albowiem tworzą wokół siebie bariery ochronne. Ich psychika chce ich bronić przed stresem.
CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ
Uzależnienie od partnera
Niekiedy również tworzymy uzależnienie od swojego małżonka czy partnera i dlatego nie chcemy wyjść z toksycznej relacji. Aby pozbyć się takiego uzależnienia, musimy swoją energię przenieść na inną rzecz. Pierwszym najważniejszym elementem jest zajęcie się strefą finansów, twórczości, nauki i dziećmi, jeżeli je posiadamy. Nie myśleć o relacji, która się nie udała, nie rozdrabniać się w szczegóły i nie zastanawiać się, dlaczego tak się stało. Należy pewne rzeczy po prostu zostawić i nie szukać odpowiedzi. W sytuacji, kiedy po drugiej stronie jest osoba cierpiąca na zaburzenia, niestety nie znajdziemy odpowiedzi.
Jak kiedyś mawiała moja świętej pamięci babcia – na głupotę najlepsza jest robota. Odnosiło się do sytuacji, kiedy dziewczyna płakała, że tęskni za chłopakiem, a ten się do niej nie odzywa. Oczywiście nie chcemy w to wierzyć, jednakże kiedy osiągniemy dojrzałość emocjonalną to zdamy sobie sprawę, że nie ma nic lepszego jak przyniesienie swoich emocji na inną strefę działania. Dopiero po jakimś czasie jesteśmy w stanie realnie spojrzeć na sytuację.
Czytaj więcej: Rozwody Warszawa. Rozwód krok po kroku
Czego nie robić na rozprawie – Rozwód neurotyka
Neurotyk uważa, że zawsze powinien się odezwać, zaś człowiek stabilny i zdrowy nie. Będzie panicznie bał się tego, co pomyślą inni i najpierw się zastanowi.
Patrząc na ulicę, widzimy wielu ludzi. Nie zastanawiamy się, jacy oni są, chociaż każdy z nich jest wyjątkowy, ma swoje pasje, historię, doświadczenie. Dlatego uważam, że w sprawach rozwodowych należy zastanowić się 10 razy zanim cokolwiek powiesz. Zachowania neurotyczne nie są wskazane w postępowaniach sądowych, albowiem można sobie zaszkodzić. Jak i w sądzie, jak i w życiu. Dlatego czasem brak odpowiedzi jest lepszy niż jakakolwiek odpowiedź.
Czasem lepiej milczeć
Często lepiej zachować milczenie niż dać się sprowokować. W szczególności, kiedy mamy do czynienia z manipulantem. Osoba, która będzie nami manipulowała w sytuacji, kiedy odpowiemy, będzie miała pole do popisu. Kiedy będziemy milczeć, zastanowi się dlaczego. I niestety może być taka sytuacja, że cokolwiek powiemy, zostaniemy obrzuceni winą przez manipulanta, zgodnie z zasadą odbitego lustra. Wobec tego w takich sytuacjach proponuję czasem spokój i brak odpowiedzi.
Ostatnio na sprawie sądowej miałam przyjemność obsługi mojej klientki, która jest bardzo ekspresyjna i neurotyczna. Na każde zdanie wypowiedziane przez męża chciała odpowiadać atakiem. Niestety takie zachowania nie są wskazane, zarówno w życiu osobistym, jak i w sądzie. Dlatego należy nauczyć się umiejętności pohamowania w odpowiedzi. Czasem brak odpowiedzi jest lepszy niż jakakolwiek odpowiedź. Jeżeli między stronami są tak silne emocje, to jakakolwiek rozmowa skończy się wzajemnym obwinianiem, z którego najczęściej strony niczego nie pamiętają. Teatr jest nikomu niepotrzebny.
Czego nie robić na rozprawie – Podsumowanie
Przekroczenie granic jest zjawiskiem bardzo częstym w mojej pracy. Zaczyna się od przekroczenia granic, a kończy na rozstaniu. Musimy szanować miejsce drugiego człowieka, a w rozmowie okazywać wielką empatię. Jeżeli natomiast w jakimś momencie tego zabraknie, to musicie wiedzieć, że prędzej czy później wasz związek się skończy. Jeżeli tak się nie stanie, to będziecie tkwić w nieszczęśliwej relacji z uwagi na lęk bądź brak chęci rozpoczęcia nowego życia.
Słuchajmy siebie, nie innych.
Nie rodziców! Nie koleżanek! Tylko siebie.
Osoba rozchwiana emocjonalnie jest również bardzo podatna na sugestie.
Przeczytaj więcej: