Rozwód z socjopatą. Zastanawiasz się, dlaczego Twoje małżeństwo się rozpadło?Planujesz rozwód ? Przytoczę jedną z kilkunastu wiadomości, które ostatnio otrzymałam. Być może znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Obejrzyj filmik na YouTubie pt. “Rozwód z socjopatą”
Socjopata to osoba
Socjopata to osoba, która cierpi na zaburzenie osobowości antyspołecznej (ASPD), które charakteryzuje się brakiem szacunku dla praw i uczuć innych. Osoby te często wykazują zachowania, które są niezgodne z normami i prawem społecznym. Cechy charakterystyczne socjopatii obejmują:
- Brak empatii: trudności w rozumieniu i odczuwaniu emocji innych osób.
- Manipulowanie i wykorzystywanie innych dla własnych korzyści.
- Kłamstwo i oszustwo do osiągnięcia celów.
- Impulsywność i brak planowania.
- Agresywne lub drażliwe zachowanie.
- Brak poczucia winy lub wyrzutów sumienia za wyrządzone krzywdy.
- Problemy z przestrzeganiem prawa i porządku społecznego.
Warto zaznaczyć, że termin “socjopata” nie jest oficjalnym terminem medycznym i często jest używany w sposób potoczny. W literaturze psychologicznej i psychiatrycznej preferowane są terminy takie jak zaburzenie osobowości antyspołecznej (ASPD) lub psychopatia, które są precyzyjniej zdefiniowane i diagnozowane według określonych kryteriów. Diagnoza zaburzeń osobowości, w tym ASPD, wymaga dokładnej oceny przez specjalistów, takich jak psychologowie czy psychiatrzy, którzy korzystają z wywiadów klinicznych i standaryzowanych narzędzi diagnostycznych.
Jak wygląda życie z socjopatą? Prawdziwa historia
Socjopata – oschły, zimny, charyzmatyczny
“Pani Mecenas, wyszłam za mąż po roku znajomości – za zimnego, charyzmatycznego i przystojnego przedsiębiorcę. Prosiłam go o miłość… Na początku, kiedy był regularny seks, wszystko było w porządku. Widziałam, że jest oschły i niedostępny, jednakże myślałam, że im dłużej będziemy ze sobą, tym będzie lepiej. Często czułam się w tym związku bardzo samotna. Czułam, jakby mnie nie rozumiał. Gdy prosiłam o jego atencję, lecz był zainteresowany tylko i wyłącznie sobą. Zawsze znajdowałam zrozumienie jego zachowania – tłumaczyłam tym, że prowadzi dużą firmę, że ma dużo problemów…
Później zauważyłam, że to człowiek bez granic, który przede wszystkim widzi tylko siebie. Nie zauważa w ogóle drugiej osoby. Nie obchodzi go, co drugi człowiek czuje – wszystko kręci się wokół niego. Kiedy nawet byłam ciężko chora, dla niego najważniejszy był trening. Nigdy go nie było, gdy go potrzebowałam, jednakże cały czas wierzyłam w to, że się zmieni i że na naszej miłości zbudujemy trwały związek. Byłam bardzo zakochana – w nim albo w jego niedostępności… Zdecydowałam się na ślub. Nie wiem dlaczego on się zdecydował – mam wrażenie, że bardziej to jego rodzice chcieli, żeby się ożenił. Tym sposobem zostałam żoną – nieszczęśliwą i sfrustrowaną…
Socjopata jako rodzic
Po narodzinach dziecka cały czas miał do mnie pretensje – że źle wychowuję dziecko, że dziecko płacze w nocy… Słyszałam: “Cicho, jutro rano mam trening”, albo “Rano wstaję do pracy”. Pani Mecenas, proszę o pomoc, bo ja dłużej nie wytrzymam. Poszłam do psychologa, który stwierdził, że mąż jest po prostu socjopatą. Na początku myślałam, że wygram z nim swoją miłością, ale z każdym miesiącem jest coraz gorzej. Mąż jest bezwzględny wobec mnie i dziecka. Nie chcę już kontynuować tego związku.
Mimo że ma bardzo dużo pieniędzy, z pewnością nie będzie chciał płacić na dziecko. Uważa, że ja powinnam na wszystko zarobić, wszystko zrobić w domu, ogarnąć dziecko i czemu ja się w ogóle czepiam… Nie wiedziałam, że takie osoby istnieją… To dla mnie bardzo przykre doświadczenie, ale muszę postawić kropkę nad “i” i być na tyle silna, żeby odejść. Ja nie umiem już dłużej w tym tkwić. Lata mijają, a ja jestem coraz bardziej nieszczęśliwa. Okazało się, że to nie kwestia tego, że jest zimnym facetem. Socjopata ma brak empatii, brak reguł. Mnie i córkę traktuje przedmiotowo. Liczy się tylko on i jego egocentryzm. Nawet kiedy chcę z nim porozmawiać, odmawia, bo nie widzi żadnego problemu… Pani Mecenas, proszę o pomoc!”
Test Socjopata
Nie jestem w stanie przeprowadzić rzeczywistego testu psychologicznego ani ocenić, czy ktoś jest socjopatą, ponieważ wymaga to bezpośredniej interakcji z osobą oraz profesjonalnej oceny przez wykwalifikowanego specjalistę. Jednakże, mogę zaproponować kilka ogólnych punktów, które mogą wskazywać na cechy charakterystyczne dla zaburzenia osobowości antyspołecznej (ASPD), które często są kojarzone z socjopatią. Należy pamiętać, że obecność jednej lub kilku z tych cech nie musi oznaczać, że ktoś jest socjopatą. Diagnoza tego typu zaburzeń jest złożona i powinna być postawiona przez profesjonalistę.
- Brak empatii: Trudności w rozumieniu i odczuwaniu emocji innych osób.
- Manipulowanie innymi: Wykorzystywanie innych dla własnych korzyści, często z premedytacją i bez poczucia winy.
- Kłamstwo i oszustwo: Powtarzające się kłamstwa lub oszukiwanie innych w celu osiągnięcia korzyści lub przyjemności.
- Impulsywność: Działanie bez zastanowienia nad konsekwencjami, często ryzykowne lub szkodliwe dla siebie i innych.
- Agresja lub drażliwość: Wybuchy gniewu, agresywne zachowania wobec innych, częste konflikty.
- Brak wyrzutów sumienia: Brak poczucia winy lub wyrzutów sumienia za wyrządzone krzywdy innym.
- Problemy z przestrzeganiem prawa: Historia zachowań, które są niezgodne z prawem lub normami społecznymi.
Jeśli obawiasz się, że ty lub ktoś z twojego otoczenia może mieć do czynienia z zaburzeniami osobowości, ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą, takim jak psycholog czy psychiatra. Oni mogą zaoferować profesjonalną diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie lub wsparcie. Pamiętaj, że samodiagnoza lub diagnoza postawiona na podstawie informacji znalezionych w internecie nie zastąpi profesjonalnej oceny.
Jakie są cechy socjopaty z mojego doświadczenia jako Adwokat?
Ta wiadomość jest dla mnie wyjątkowa. Zrozumiałam, jak bardzo poważny problem mają osoby, które łączą się z socjopatami. W prowadzonych sprawach miałam do czynienia z mężczyznami-socjopatami. Jednakże nie możemy generalizować, albowiem ten problem dotyka również kobiet, chociaż jak dotąd nie miałam do czynienia z socjopatką.
Mężczyźni-socjopaci charakteryzowali się wspólnymi cechami, a główną był brak empatii. Kobiety mówiły o nich, że są po prostu “zimni”. Poza tym – brak reguł i łamanie granic. We wszystkich sprawach coś się działo – albo socjopata złamał jakieś reguły, albo nie przestrzegał przepisów, miał problem z prawem lub też robił rzeczy, które dla zwykłego człowieka były nienormalne np. jechał samochodem i zdenerwował go drugi kierowca, więc wysiadł i po prostu go uderzył. Dlaczego tak się dzieje? Socjopata traktuje ludzi przedmiotowo. Jego centrum uwagi skupia się tylko i wyłącznie na nim. To nie jest tak, że on jest w 100% zły. Są małe rzeczy, które mogą nas uwieść – to często mężczyźni bardzo charyzmatyczni i przedsiębiorczy. Podziwiamy ich. Jednakże ich budowa mózgu jest zupełnie inna niż u człowieka bez zaburzeń. Ich zachowania są dla zdrowego człowieka niezrozumiałe…
Socjopata się nie zmieni Rozwód z socjopatą
Wydaje nam się niekiedy i powtarzało się to w wielu sprawach, że kobiety, które zdecydowały się na ślub z takim mężczyzną, miały nadzieję, że po ślubie się zmieni. Później była nadzieja, że zacznie zachowywać się inaczej po pojawieniu się dziecka. Nic bardziej mylnego. Kiedy pojawiło się dziecko, okazało się, że we wszystkich sprawach była kumulacja i apogeum. Ten człowiek widzi tylko siebie. Okazuje się, że dziecko go nie interesuje – jest, bo jest, ale to kobieta ma o nie dbać. Kiedy zauważyłam, że w tych sprawach często argumentem socjopaty jest to, że ktoś mu coś nakazywał. Zła interpretacja – nawet kiedy kobieta go prosiła, żeby wyszedł ze swoim dzieckiem na spacer, on traktował to jako rozkaz i powstawała awantura.
Socjopata a znęcanie się
We wszystkich tych sprawach występował również wątek znęcania się i przemocy. Socjopata jest z reguły osobą bardzo agresywną. Jeżeli jest inteligentny, wie, że z uwagi na odpowiedzialność karną pewnych rzeczy zrobić nie może. Socjopata działa na zasadzie akcja-reakcja, wobec czego bardzo często niestety dochodzi w rodzinie do aktów agresji.
Rozwód z socjopatą Orzekać o winie czy nie?
Zdecydowanie każdą sytuację trzeba rozpatrywać indywidualnie, jednakże w mojej ocenie w przypadku socjopatów bardzo łatwo będzie zdobyć dowód na ich czyny. Bardzo często takie osoby mają konflikt z prawem, z narkotykami, z kobietami albo też z prostytucją. Socjopata uwielbia łamać prawo, ponieważ jest to w jego naturze. Wobec tego jeżeli zdobędziemy taki materiał dowodowy, to z pewnością rozwód z orzekaniem o winie ma sens.
Dziecko z socjopatą
Współczuję wszystkim kobietom, które mają dziecko z socjopatą… Takie kobiety muszą przede wszystkim liczyć na siebie. Socjopata jest osobą bez granic, wobec czego nie będzie chciał realizować narzuconych kontaktów. Jednakże pamiętaj, że jeżeli odmówisz mu widzenia z dzieckiem, bo dla przykładu będziesz miała jakiś inny plan tygodnia, a on spontanicznie będzie chciał się spotkać, to przerzuci winę na Ciebie. Zaproponuj nawet wąskie kontakty. Jeżeli się nie zgodzi, trudno – jego wybór, jednakże dzięki uregulowanym kontaktom będziesz mogła ustalić sobie na tyle plan działania, że będziesz wiedziała, kiedy ojciec ma zobaczyć się z dzieckiem.