Home rozwód Problemy przy rozwodzie – Odpowiadam na pytania

Problemy przy rozwodzie – Odpowiadam na pytania

by ADWOKAT MARTA WNUK
Problemy przy rozwodzie

Problemy przy rozwodzie

Problemy przy rozwodzie. W tym artykule chciałabym wam odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące rozwodu.

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

Iwona, lat 45 – Mąż przed rozwodem sprzedaje wspólny majątek.

Mój mąż przed złożeniem pozwu rozwodowego sprzedał wszystkie auta, których był właścicielem i współwłaścicielem. Oczywiście powiedział, że pieniądze stracił. Zorientowałam się, że mąż posiada za granicą dwa konta bankowe, bo tam pracuje. Co z tym zrobić? Mąż mieszka i pracuje za granicą, zarabia 1300 euro podstawy i na dzieci chce dać po 600 zł, bo nie ma z czego żyć. Czy przy sprawie o alimenty powiedzieć, że mąż ma dwa konta?

Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim pamiętajmy, że pieniądze ze sprzedaży majątku wspólnego należą się po połowie.

Wszystko, co zarobił za granicą – co do zasady 50/50. Ponadto Sąd może go zobowiązać do ujawnienia wyciągów z kont w Polsce i za granicą.  

Kwota 600 zł na dziecko to oczywiście bardzo mało.

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

 

_________________________________________________________________

Problemy przy rozwodzie

 

Problemy przy rozwodzie

Paweł, lat 33  – Hazardzista – boi się wyłącznej winy

Dzień dobry. Chciałbym przedstawić moją sytuację. Jestem hazardzista – leczę się na zamkniętej terapii. Moja żona wyprowadziła się. Na początku lipca znalazła nowego faceta, a pod koniec lipca wniosła pozew rozwodowy z mojej winy. Chciałbym zapytać, czy w tej sytuacji jest moja wina, gdyż jestem hazardzistą, aczkolwiek nie gram od czerwca. Czy jednak sąd uzna obustronną winę?

Co zrobić?

Wyłączna wina? No właśnie… Najlepiej w takiej sytuacji znaleźć porozumienie i rozwiązać małżeństwo bez orzekania o winie, ewentualnie z winy obojga. 

Sąd będzie w takiej sytuacji przeprowadzał postępowanie dowodowe i badał, kto faktycznie poniósł winę.

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

_________________________________________________________________

Iza, 36 lat – Mąż manipuluje dziećmi i chce rozwodu

Mam na imię Iza, mam 36 lat i 2 dzieci – 16-letnią córkę i 12-letniego syna. Od 4 lat między mną a mężem nie układało się dobrze. Rok temu podjęłam decyzję, iż chcę rozwodu. Mój mąż robi wszystko, aby mnie zniszczyć, podkłada podsłuchy, aby znaleźć na mnie haczyki, manipuluje dziećmi, nastawia je przeciwko mnie, wyśmiewa się ze mnie w ich obecności.

Kiedy zwracam uwagę córce, to potrafi do mnie odpowiedzieć „nie drzyj ryja”. Mąż chce odebrać mi dzieci i nimi manipuluje. Uważam że mąż za wszelka cenę próbuje przeciągnąć dzieci na swoją stronę. Ja nie chcę konkurować o dzieci, gdyż uważam, że potrzebują obojga rodziców po równo.

Więcej: Jak uwolnić się z toksycznej relacji? Jak uregulować sprawy z dzieckiem?

Problemy przy rozwodzie

Co zrobić?

To bez wątpienia bardzo trudne chwile. Nie jest łatwo podjąć decyzję o rozwodzie, a w szczególności, kiedy w domu dochodzi do takich sytuacji. Często są problemy w zakresie dzieci. Przeczytaj: Rodzic nastawia dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi – czyli  syndrom Gardnera

Dzieci odrzucają jednego rodzica na rzecz drugiego. Dlatego badania OZSS powinny wyłapać ten problem. Im większy konflikt między rodzicami, tym gorzej. Warto, aby rodzice zostali skierowani do poradni. Być może w ten sposób uda się znaleźć porozumienie w zakresie dalszej opieki nad dziećmi. 

 

 „Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj „

 

Marta, lat 32 – Chce szybkiego rozwodu

Chcę się rozwieść z mężem. Mamy 2 dzieci. Jak długo trwa cały etap rozwodowy?

Co zrobić?

Wszystko zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim w jakim mieście będzie rozwód? Czy rozwód bez orzekania o winie czy z winą? Jest konflikt o dzieci? Czy wysokość alimentów została ustalona? Czy formalnie wszystko zostało załatwione?

Powyższe kwestie mają ogromne znaczenie i wpływają na to, kiedy sąd wyznaczy rozprawę. 

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz – czy wnosiliśmy o udzielenie zabezpieczenia (np. kontaktów, alimentów)?

_________________________________________________________________

 

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Problemy przy rozwodzie

Ewa, lat 43 – Mąż złożył pozew

Dzień dobry. Mąż złożył pozew rozwodowy z winy obojga stron. Czym się różni od pozwu bez orzekania o winie? Obecnie przebywam za granicą i muszę napisać odpowiedź. Proszę mi doradzić jak to zrobić. Dziękuję.

Co zrobić?

Zdecydowanie to duża różnica. Dobrze, że nie złożył pozwu z wyłącznej winy. Znaczenie jest głównie w zakresie alimentów. Rozwód z winy obu stron –  Kiedy jest to możliwe ? Czy to moja wina ?

_________________________________________________________________

Marian z Warszawy, 46 lat – Żona chce rozwodu

Witam, żona po 21 latach małżeństwa powiedziała, że chce rozwodu. Mieszkamy u niej we własności 20 lat, przez ten czas tylko ja pracowałem, wszystko co kupione i wyremontowane pochodzi z pracy moich rąk. Mówię żonie, że dam jej rozwód, bo wiem, że ma jakiegoś kochanka, ale tylko wtedy, gdy mnie spłaci, żebym mógł zacząć jakoś żyć. 

Co zrobić?

Bardzo mi przykro. Jednakże proszę pamiętać, że tylko w wyjątkowych sytuacjach można zatrzymać rozwód. 

Należy się Panu zwrot nakładów. Rozliczenia małżonków. Jak rozliczyć nakłady na majątek żony ?✅✅ – Tutaj odpowiedz 

Zawsze też może Pan żądać rozwiązania małżeństwa z wyłącznej winy żony i żądać alimentów. 

_________________________________________________________________

Problemy przy rozwodzie

Problemy przy rozwodzie

Zofia, 43 lat – Ma kredyt i chce rozwodu

Witam, Pani Mecenas. Mamy z mężem wspólny kredyt, jednak przestało się nam układać i zastanawiam się nad złożeniem pozwu o rozwód. Jednakże przeraża mnie myśl – co dalej z kredytem na mieszkanie i ewentualną spłatą męża? Jak to wygląda z punktu prawnego?

Co zrobić?

Sytuacja nie jest łatwa, gdyż sąd nie rozstrzyga w zakresie kredytu. W ogóle sprawa o rozwód najczęściej jest rozdzielona od sprawy o podział majątku. 

Kredyt . Co z kredytem podczas rozwodu ?

Podziału można dokonać przy rozwodzie (zgodnie) u notariusza albo w Sądzie. Podzielenie majątku ? Jakie są sposoby podzielania majątku wspólnego ? Podział majątku wspólnego

 

_________________________________________________________________

Ewa lat 39, – Mąż chce rozwód z jej winy

Witam, złożyłam pozew o rozwód bez orzekania o winie. Mój mąż nie odpisał na pozew, bo stwierdził, że nadal mnie kocha i nie chce rozwodu. Parę dni temu powiedział mi, że zmienił zdanie i chce rozwód z mojej winy. Czy może zmienić zdanie przed sądem, pomimo że nie odpisał na pozew?

Co zrobić?

Oczywiście, że tak! Strona może zmienić zdanie aż do momentu kiedy uprawomocni się wyrok. Pozew z winy żony. I dzieci przy ojcu. 

Mam nadzieję, że moje odpowiedzi rozwiały państwa wątpliwości. Jeżeli jednak wciąż macie pytania, umów się na konsultację ze mną bądź z innym adwokatem.

 

Więcej:

Jak przygotować się do rozwodu?

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]