Rozwód Psychopata – Test aby sprawdzić

by ADWOKAT MARTA WNUK
Rozwód a zaburzenia osobowości

Rozwód a zaburzenia osobowości – psychopatia

Rozwód a zaburzenia osobowości – Chociaż nie jestem psychologiem, po 10 latach pracy przy sprawach rodzinnych wiem jedno – rozwód z psychopatą jest koszmarem. Nigdy nie zagłębiałam się w definicję psychopaty, jednakże wiem na 100 procent, że jest to osobowość dysfunkcyjna. Niekiedy wydaje nam się, że psychopata to osoba, która dziwnie się zachowuje, dziwnie wygląda, jest aspołeczna. Nic bardziej mylnego. Ja to nazywam „wyrachowany psychopata w garniturku”. Właśnie z takim typem osobowości najczęściej mam „przyjemność” się mierzyć. Kiedy mamy do czynienia z psychopatą, prędzej czy później dojdzie do rozwodu. Pytanie tylko w jakim terminie. Nikt bowiem nie jest z kamienia i naturalne jest, że w pewnym momencie po prostu ktoś pęknie.

Test: Czy Twój Partner/Twój Partnerka Wykazuje Cechy Psychopatii?

Psychopatia jest złożonym zaburzeniem osobowości, które może być trudne do zidentyfikowania. Osoby z cechami psychopatii często wykazują brak empatii, manipulację oraz tendencję do zachowań antyspołecznych. Odpowiedz „Tak” lub „Nie” na poniższe pytania, aby lepiej zrozumieć, czy Twój partner może mieć cechy psychopatii. Pamiętaj, że ten test ma charakter orientacyjny i nie zastępuje diagnozy postawionej przez profesjonalistę.

 1. Czy Twój partner często manipuluje Tobą lub innymi, aby osiągnąć swoje cele?
  • Tak
  • Nie
 2. Czy zauważyłeś/aś, że brakuje mu empatii wobec innych ludzi?
  • Tak
  • Nie
 3. Czy Twój partner wykazuje powierzchowny urok i jest charyzmatyczny, szczególnie w nowych relacjach?
  • Tak
  • Nie
 4. Czy ma skłonności do impulsywnego zachowania bez zastanowienia się nad konsekwencjami?
  • Tak
  • Nie
 5. Czy zauważyłeś/aś, że Twojemu partnerowi brakuje poczucia winy lub skruchy po wyrządzeniu krzywdy innym?
  • Tak
  • Nie
 6. Czy Twój partner wykazuje ciągłą potrzebę stymulacji i skłonność do nudzenia się?
  • Tak
  • Nie

Rozwód z psychopatą

 • Czy łatwo wpada w gniew lub wykazuje agresywne zachowania?
  • Tak
  • Nie
 • Czy Twój partner często kłamie lub stosuje dwulicowość, aby ukryć swoje prawdziwe intencje?
  • Tak
  • Nie
 • Czy w przeszłości miał problemy z prawem lub wykazywał zachowania antyspołeczne?
  • Tak
  • Nie
 • Czy jest bardzo pewny siebie, aż do granic arogancji, i ma wygórowane poczucie własnej wartości?
  • Tak
  • Nie

Wyniki Czy twój parner/ka jest psychopatą :

 • 8-10 odpowiedzi „Tak”: Może to sugerować, że Twój partner wykazuje cechy psychopatii. Osoby z takimi cechami mogą być trudne w relacjach i ich zachowanie może być szkodliwe dla otoczenia. Rozważ skonsultowanie się z psychologiem lub psychiatrą dla uzyskania profesjonalnej opinii i wsparcia.
 • 5-7 odpowiedzi „Tak”: Twój partner może wykazywać pewne cechy psychopatii, ale konieczna jest głębsza analiza zachowań i ich wpływu na relacje. Porozmawiaj o swoich obawach z zaufaną osobą lub specjalistą.
 • Mniej niż 5 odpowiedzi „Tak”: Może nie dostrzegasz silnych dowodów na psychopatię w zachowaniu Twojego partnera, ale jeśli masz wątpliwości co do jego zachowań, warto poszukać wsparcia u specjalisty.

Co robić dalej:

 • Zdobądź wsparcie: Rozważ porozmawianie z zaufaną osobą lub profesjonalistą, takim jak terapeuta czy doradca.
 • Bezpieczeństwo: Jeśli czujesz się zagrożona/y, poszukaj pomocy w lokalnych centrach wsparcia dla ofiar przemocy domowej.
 • Edukacja: Dowiedz się więcej o psychopatii i jej wpływie na relacje interpersonalne.

Pamiętaj, że zasługujesz na zdrowe i bezpieczne relacje. Nie wahaj się szukać pomocy i wsparcia, gdy tego potrzebujesz.

„Sama sobie nie poradzę…” – Rozwód a zaburzenia osobowości

Niekiedy kobiety, które mają dzieci, zgadzają się na długie życie z psychopatą. Wynika to tylko i wyłącznie ze strachu. Najczęściej psychopata wmawia tym osobom, że same nie dadzą sobie rady. Nic bardziej mylnego.

Okazuje się, że kobiety, które odchodzą od psychopatów, świetnie sobie radzą. Są silnymi osobami, bardzo dobrymi pracownikami, są przedsiębiorcze i przede wszystkim stabilne emocjonalnie. Należy zauważyć, że psychopata wywiera na nas toksyczne działanie. Wobec tego większość kobiet mówi o swoich doświadczeniach i przyznaje, że boją się tego, żeby mąż nie zrobił z nich psychopatki. Bardzo często bowiem wmawiali im, że to one są chore psychicznie i to właśnie one potrzebują pomocy specjalisty.

Prowokowanie kłótni oraz toksyczne zachowania

W związku może dojść do przemocy fizycznej i psychicznej. Zawsze zaczyna się od drugiej osoby, jednakże niewykluczone, że Ty również źle się zachowywałeś względem swojego oprawcy.

Opowiem wam historię mojej klientki z Warszawy. Poznała królewicza na białym koniu. Zakochała się na zabój. Po kilku miesiącach wspólnego życia pojawiło się dziecko. Wtedy też uznała, że skoro mąż bardzo dużo zarabia, to ona zajmie się wychowaniem potomka.

Kiedy dziecko miało rok, królewicz zaczął się od niej odsuwać. Coraz częściej miał do niej pretensje. Mimo ogromnych dochodów wydzielał jej określoną kwotę, zachowywał się ordynarnie. Nie rozumiała, dlaczego ten anioł zamienił się w diabła. Myślała, że to chwilowe, że to reakcja na pojawienie się dziecka. Zawsze marzyła o dużym domu. Zdecydowała się na drugie dziecko.

Kiedy rodzina znów się powiększyła, w domu rozpoczął się koszmar. Strony w ogóle ze sobą nie rozmawiały – on wyjeżdżał, twierdząc, że to przez nią, bo nie może znieść jej obecności. Mimo że regularnie współżyli, twierdził, że dla niego to za mało. Kiedy dziecko płakało, denerwował się i rzucał przedmiotami. Życie stało się koszmarem, ponieważ i ona zaczęła się zachowywać agresywnie. Nie mogła dać sobie rady ze swoimi emocjami. Poszli do psychoterapeuty. Ten wskazał, iż męża cechują zaburzenia typu narcystycznego i powinien pracować nad szukaniem kompromisu. Kiedy usłyszał, że może być narcyzem, stwierdził, że to psychoterapeuta jest narcyzem i psychopatą. Oczywiście odwrócił kota ogonem i stwierdził, że to właśnie jego żona powinna się leczyć. Nie chciał kolejnej wizyty u psychoterapeuty. Uważał, że skoro zarabia, jest panem wszystkiego.

Nie czekaj aż psychopata Cię zniszczy… Rozwód a zaburzenia osobowości

Kiedy dzieci były małe, moja klientka myślała, że nie może odejść, bo po prostu sobie nie poradzi. Nic bardziej mylnego. Z odejściem czekała kilka lat. Poczekała, aż mąż ją totalnie zniszczy, zbierze na nią dowody i stwierdzi, że ona jest psychicznie chora i odbierze jej dzieci. Pewnego dnia wyrzucił ją z domu, zabierając dzieci i składając wniosek do sądu o ustalenie miejsca pobytu małoletnich dzieci przy ojcu. W tym czasie również wynajął opiekunkę. Ponadto dużo wcześniej przygotował stenogramy z nagrań, podczas których moja klientka kłóci się i krzyczy. Ta zaś we wcześniejszych latach nie zajmowała się zbieraniem dowodów, gdyż była zbyt zajęta wychowaniem dzieci.

Mąż złożył pozew o rozwód. Na szczęście okazało się, że w pozwie nie załączył dowodów, które są konieczne i sąd wezwał do uzupełnienia braków formalnych. Chcąc działać szybko, od razu złożyłyśmy pozew o rozwód wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia. Jako że pozew był poprawny, sąd od razu wydał postanowienie w tym zakresie. Sąd ustalił miejsce pobytu małoletnich dzieci przy matce. To ogromny sukces – okazało się później, że ojciec, mimo postanowienia sądu, chce wyrwać dzieci. Prawda była taka, że w ogóle nie interesował się dziećmi i dotychczas się nimi nie opiekował. Po raz kolejny chciał jednak pokazać, że to on wygra. Zależało mu nie na dzieciach, lecz na tym, żeby nie płacić alimentów.

Strategia rozwodowa  jest ważna. Źle prowadzona sprawa rozwodowa może Ci przynieść negatywne i dalekosiężne skutki osobiste i majątkowe.

Zachowanie psychopaty przy rozwodzie

Przy rozwodzie spodziewaj się, że cechy osobowości psychopatycznej z pewnością osiągną wyżyny.

1. Przede wszystkim osoba psychopatyczna charakteryzuje się brakiem empatii – zatem absolutnie nie będzie brać Twoich uczuć pod uwagę.

2. Znajdzie najlepszego adwokata do rozwodu i będzie się chwalić, że ten adwokat Cię zniszczy. Nie jest to prawdą, gdyż decyzję podejmuje sąd. Może mieć nawet 100 adwokatów, ale pewnych rzeczy nie przeskoczy. Niemniej jednak taka osoba z pewnością będzie chciała wywierać na Tobie wpływ i będzie o tym głośno mówić.

3. Manipulacja to najważniejsza cecha osoby z dysfunkcją. Mogą być to różnego rodzaju zaburzenia – nie moją rolą jest wchodzenie w polemikę czy jest to zaburzenie narcystyczne czy borderline. Niemniej jednak bardzo często w sprawach, które prowadzę, pojawia się problem manipulacji. Manipulacja ma jeden cel – osiągnięcie dla siebie jak największej korzyści.

Na co uważać – Rozwód a zaburzenia osobowości

4. Lęk i strach. Osoba zaburzona najczęściej z uwagi na swoją pewność siebie powoduje lęk u drugiej osoby. Dlatego niekiedy kontakt musi odbywać się przez prawników, albowiem każdy kontakt z drugą stroną wywołuje strach. Musisz wiedzieć, że nie tylko Ty go odczuwasz.

5. Osoba pokrzywdzona z pewnością będzie czuła się gorzej – w szczególności kiedy cierpi z powodu niskiego poczucia własnej wartości. Zauważyłam u swoich klientek, że potrafią za wszystko przepraszać – za to, że przyszły 5 minut za wcześnie, za to, że w kancelarii napiły się wody. Niestety z uwagi na to, że osoba zaburzona – zwłaszcza kiedy cierpi na zaburzenia narcystyczne – ma ogromne poczucie własnej wartości i ma ogromne przeświadczenie o tym, że jest kimś wyjątkowym, najczęściej wprowadza drugą osobę w taki stan, aby obniżyć jej wartość. Każde najmniejsze potknięcie osoby pokrzywdzonej jest wyciągane na piedestał, każdy błąd jest wyolbrzymiany.

6. Mówiąc wprost – odwracanie kota ogonem, czyli taka umiejętność usprawiedliwienia własnego zachowania i przedstawienia sytuacji w sposób zupełnie odmienny od rzeczywistego stanu rzeczy. Dlatego też niekiedy trzeba być tą osobą, która pierwsza złoży pozew o rozwód. Jeżeli bowiem o to nie zadbamy, wówczas damy prawo drugiej osobie do przedstawienia swojej wersji wydarzeń. Niestety te zachowania niekiedy są wyjątkowo wredne. Mamy nadzieję, że osoba zachowa się inaczej, jednakże musimy wiedzieć, iż psychopata kieruje się tylko i wyłącznie swoim własnym interesem. Jest to ogromna dysfunkcja, w szczególności układu nerwowego.

Przy sprawach rozwodowych bardzo często spotykam się z tego typu zaburzeniami. Czy psychopatię można wyleczyć? Myślę, że ludzie często decydują się na rozwód, gdyż psychopata nie widzi najmniejszego powodu do podjęcia leczenia. Zawsze stwierdzi, że winna jest druga strona. Problem mają inni – nigdy on. Psychopata jest przeświadczony o swojej racji.

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]