Spis treści
Jak złożyć pozew o rozwód?
Jak złożyć pozew o rozwód. Pozew został już napisany – i co dalej?
Jeżeli jeszcze nie sporządziłeś pozwu, zachęcam do przeczytania tego artykułu: POZEW O ROZWÓD Jak napisać pozew o rozwód?
Pozew należy wydrukować, a następnie uiścić opłatę na numer konta sądu właściwego. Można dokonać przelewu w wysokości 600 zł na numer rachunku bankowego właściwego sądu.
NUMER KONTA
Potwierdzenie uiszczenia płatności powinno się znaleźć w załączniku do pozwu. Proszę pamiętać, aby wydrukować w dwóch egzemplarzach oraz nie zapomnieć o załącznikach. Wszystkie pisma powinniśmy składać w dwóch egzemplarzach.
Jak złożyć pozew o rozwód?
Dlaczego? Ponieważ jeden egzemplarz zostaje w Sadzie, a drugi Sąd musi wysłać do drugiej strony. Warto, abyś jeden egzemplarz zostawił również sobie. Rozprawa niekiedy jest wyznaczana za min. 5 miesięcy, wobec czego możesz zapomnieć, co zostało w pozwie zawarte. Musisz przygotować się na pytania sądu.
Po więcej informacji odsyłam do artykułu: Pytania podczas rozwodu. Sprawa rozwodowa
W załączniku musi znaleźć się potwierdzenie uiszczenia opłaty. Jeżeli chcesz, aby Sąd zwolnił Cię z opłaty – złóż wniosek o zwolnienie od kosztów.
Adwokat Marta Wnuk
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel.: +48691512933
Pamiętaj o załącznikach Jak złożyć pozew o rozwód
Załączniki:
- Dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu w wysokości 600 zł;
- Odpis skrócony aktu małżeństwa;
- Odpis skróconego aktu urodzenia dziecka;[ jeżeli macie dzieci];
- Odpis pozwu wraz z załącznikami.
W egzemplarzu do sądu muszą znaleźć się również oryginały aktu małżeństwa. W przypadku gdy są małoletnie dzieci również akt urodzenia dziecka. Ważne: dokumenty powinny być aktualne.
Jak przygotować się na sprawę rozwodową?
Pierwsze pytanie – kto składał pozew o rozwód? Otrzymałeś pozew i musisz odpisać ?
Otrzymałeś odpowiedź na pozew o rozwód i nie wiesz, co dalej. Czy odpisywać? Są to rzeczy bardzo istotne z uwagi na dalsze czynności w sprawie.
Ponadto pamiętaj, aby przygotować dowód osobisty. Zwrócić również uwagę na to, w jakiej sali i na jakiej ulicy odbędzie się rozwód.
Upewnij się, że na wokandzie jest Twoja sprawa. Czasem zdarza się, że sale są zmienione. Taka informacja powinna znaleźć się na drzwiach.
Tutaj więcej informacji: Jak wygląda sprawa rozwodowa. Jakie pytania zadaje Sąd ?
Przygotuj się do sprawy
Należy zapoznać się z pytaniami, jakie zadaje sąd. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie stresu. W związku z tym przygotowanie do sprawy jest konieczne.
Profesjonalny pełnomocnik z pewnością Ci w tym pomoże.
Pamiętaj, że pytania w sprawie o alimenty będą bardzo szczegółowe.
Sąd zadaje pytania, mając na uwagę to, co jest zawarte w piśmie procesowym – pozew o rozwód, odpowiedź na pozew, itp.
Właśnie na podstawie tego układa plan pytań.
Do Sądu mów „Wysoki Sądzie”.
Reasumując, jeżeli składasz sam pozew o rozwód, zapoznaj się z szczegółami, a następnie dobrze się do tego przygotuj. To są niezwykle istotne kwestie! W przypadku wątpliwości najlepiej zwróć się do adwokata.