Rozwód a akcje. Stanowiska w tym zakresie są niejednolite.
Spokojnie. Najpierw uważnie przeczytaj wpis i zastanów się. Przede wszystkim pamiętaj, że po prostu trzeba o to walczyć i w zależności od twojego celu przybrać taka technikę procesową.
Rozwód a akcje – pierwszy pogląd
Akcje objęte bądź nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego wchodzą w skład odrębnego (osobistego) majątku małżonka będącego stroną danej czynności prawnej.
Wtedy tylko ten małżonek staje się akcjonariuszem. Współmałżonkowi przysługuje roszczenie o zwrot wydatków poczynionych z majątku wspólnego na objęcie lub nabycie akcji.
Adwokat Marta Wnuk
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel.: +48691512933
Rozwód a akcje – drugi pogląd
Godne uwagi – w wyroku z 21.1.2009 (II CSK 446/08) Sąd Najwyższy wskazał, że jeżeli małżonek, działając jedynie w swoim imieniu, obejmuje lub nabywa akcje w spółce, to tylko on jest wspólnikiem, nawet jeżeli środki na pokrycie wkładu lub zapłatę ceny za akcje pochodziły z majątku wspólnego.
Ze względu na fakt, iż podział jest trudny, warto zadzwonić i omówić sytuację indywidualnie.
Podsumowując, postulowane byłoby przyjęcie, że w stosunkach zewnętrznych (spółkowych) akcja należy do wspólnika z wszelkimi konsekwencjami, a w stosunkach wewnętrznych (między małżonkami) akcje mogą być objęte wspólnością majątkową, stanowiąc majątek wspólny.
Więcej: Adwokat Podział majątku
Rozwód a akcje – podział majątku
Co w przypadku rozwodu i podziału majątku?
Może dojść do sytuacji, w której jeden z nich uzyska status akcjonariusza spółki. Tak! Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie podzielony majątek.
ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE
✅ – CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —>ZOBACZ FILMIK !!!
Ja osobiście uważam, że warto skierować się do adwokata w celu wypracowania planu podziałowego jeszcze zanim pójdziecie do Sądu.
Nie można wykluczyć bowiem, że małżonkowie umówią się w ten sposób, iż akcje wchodzące w skład majątku podlegającego podziałowi zostaną im przyznane w stosunku równym.
Rozwód a akcje – Współuprawnieni
Może dojść do sytuacji, w której wskutek podziału majątku małżonkowie staną się współuprawnieni z akcji na zasadzie art. 333 k.s.h., co rodzi obowiązek wyznaczenia wspólnego przedstawiciela do wykonywania przysługujących im praw korporacyjnych.
Podział majątku
W przypadku objęcia akcji na współwłasność pamiętaj, iż należy zawiadomić o tym fakcie spółkę.
W przypadku pytań skonsultuj się z adwokatem/radcą prawnym! Dobry pełnomocnik z pewnością wszystko dokładnie ci wyjaśni i pomoże w rozwiązaniu problemu!
Więcej informacji:
Nierówny podział majątku. 30% żona 70 % mąż
Podział majątku – może nierówny podział majątku! Zaskoczę Cię