Narcyzm Rozwód – Prawdziwa Historia pani Mai! TEST

by ADWOKAT MARTA WNUK
Narcyzm Rozwód

Narcyzm Rozwód – Historia pani Mai, która straciła zdrowie z narcyzem

Ten wpis dodaję na prośbę mojej klientki, pani Mai. Gdy kończyłyśmy sprawę, powiedziała, żebym jej opowieść uwzględniła anonimowo w książce. Wobec tego chciałabym wielu kobietom ku przestrodze opowiedzieć historię obrazującą, jak wyglądał jej rozwód.

Pani Maja to młoda, piękna i bardzo dobrze zarabiająca kobieta. Widząc ją, inne kobiety myślą – albo ma jakiegoś faceta, albo jest utrzymanką. Nic z tych rzeczy – pani Maja do wszystkiego doszła ciężką pracą. Jako nastolatka sprzedawała ubrania na targowisku. Skończyła szkołę i studia.

Narcyzm Rozwód

Pani Maja jest też klasycznym dzieckiem DDA o bardzo niskim poczuciu własnej wartości. Dlatego wygląda jak miss – ubiera się bardzo elegancko. Swojemu wyglądowi poświęca bardzo dużo czasu. Pani Maja jest doświadczoną osobą – z pierwszym mężem również się rozwiodła, gdyż cały czas krytykował ją za to, że jest gruba. Był to dla niej ogromny cios. Chciała poznać mężczyznę, który zaakceptuje ją taką, jaka jest i nie będzie jej krytykował na każdym kroku. Tkwiła w małżeństwie ze względu na dziecko.

Rozwód Kochanek 

Jednakże pewnego dnia pojawił się nowy mężczyzna. Wszystko działo się bardzo dynamicznie – w ciągu miesiąca wyprowadziła się z domu i zaczęła życie z nowym partnerem. Uważała, że to miłość jej życia, mężczyzna, który dla niej zrobi wszystko. Była zdeterminowana we wszystkich działaniach. Przez pierwsze trzy miesiące bombardował ją miłością, codziennie masował jej stópki, przynosił kwiaty, robił kolację, mówił piękne słowa. Idealizował siebie i przedstawiał w świetle ofiary – poprzednie związki mu nie wyszły, gdyż był zdradzany. Ona w to wszystko uwierzyła. Po trzech miesiącach zaczęła otrzymywać sprzeczne sygnały z zewnątrz.

Narcyzm  a Rozwód

Dowiedziała się, że będąc w związku z inną kobietą, miał kochanki. Zaczęła interesować się jego przeszłością. Okazało się, że to on regularnie zdradzał. Zawsze tłumaczyła sobie, że trzeba zdystansować się do przeszłości. Nagle rozpoczął się etap gaszenia – zaczęła się krytyka, izolowanie od rodziny, twierdzenia, że on wie wszystko lepiej. Zaczął również interesować się jej majątkiem oraz zarobkami.

Kiedy nie była w towarzystwie, opowiadał rzeczy, które nie miały miejsca, czyli np. że czeka na przelew na pół miliona złotych. W innej sytuacji, kiedy poszedł sam do znajomych, opowiadał, że w domu ciężko pracuje – sprząta, prasuje. Okazało się, że nigdy nie wstawił pralki ani nie wie nawet, gdzie jest żelazko. Zaczęły dochodzić do niej sprzeczne sygnały, jednakże nie chciała w to wszystko wierzyć.

Zaczęły się kłótnie. Kiedy ona potrzebowała skupić się na wychowaniu dziecka, on musiał być najważniejszy. Pani Maja uznała, że bardzo chciałaby mieć dzieci. Zawsze marzyła o dużej rodzinie. Zapytała, kiedy spełnią się jego deklaracje o dziecku i kiedy zaplanują poczęcie. Ruszyła wtedy lawina krytyki, że jest niedobrą matką, że jest chora psychicznie i że najpierw powinna zająć się sobą, a nie rodzeniem dzieci. Podczas fazy zdobywania mówił zupełnie coś innego. Generalnie wszystko odwróciło się o 180°. Większość dni przepełniały kłótnie. Ona przestała się odzywać. Myślała, że tak będzie lepiej.

Test na narcyzm 

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś w Twoim otoczeniu może wykazywać cechy narcystyczne i chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, najlepiej skonsultować się z profesjonalistą, który może przeprowadzić odpowiednie badania i zapewnić wsparcie.

Narcyz według klasyfikacji DSM-5

Mogę natomiast podać kilka ogólnych informacji na temat cech, które często są kojarzone z zaburzeniem narcystycznym osobowości, według klasyfikacji DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition):

 1. Przesadne poczucie własnej wartości.
 2. Preokupacja fantazjami o nieograniczonym sukcesie, władzy, błysku, urodzie lub idealnej miłości.
 3. Wierzenie, że jest się „wyjątkowym” i unikalnym oraz że można być zrozumianym tylko przez, lub powinno się łączyć się wyłącznie z innymi wyjątkowymi lub wysokiej rangi ludźmi (lub instytucjami).
 4. Potrzeba nadmiernego podziwu.
 5. Poczucie uprawnienia, czyli nieuzasadnione oczekiwania na szczególne traktowanie lub automatyczne spełnianie oczekiwań przez innych.
 6. Wykorzystywanie innych do osiągnięcia własnych celów.
 7. Brak empatii: niechęć do rozpoznawania lub identyfikowania się z uczuciami i potrzebami innych.
 8. Zazdrość o innych lub przekonanie, że inni są zazdrośni o siebie.
 9. Zachowania i postawy aroganckie i zarozumiałe.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji lub pomoc, zalecam kontakt z profesjonalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego.

Efekt? O wszystko ją obwinia. Obwinia ją o to, że ma dziecko. On nie chce mieć z nią potomstwa. Żąda od niej, aby była atrakcyjna i niezależna. Na pewno nie chce, aby narzekała w kwestii związanej z pracą. Ma być po prostu cały czas „fajnie”. Życie toczy się wokół niego, najważniejsza jest zabawa. Kiedy nie chciała się na to zgodzić, twierdził, że jest chora psychicznie.

Życie z psychopatą

 • Życie z psychopatą wiąże się z ogromnym cierpieniem.
 • Choroby psychiczne przy rozwodzie nie są niczym dziwnym.
 • Jak sobie radzić z psychopatą? Stawiaj granice i ograniczaj kontakt.
 • Jak uwolnić się od psychopaty? Zaplanuj odejście!
 • Narcystyczny psychopata a rozwód Rozwody z psychopatami są najtrudniejsze.
 • Czy można zrozumieć narcyza? W mojej ocenie nie.
 • Narcyzm a borderline – będę to analizować w innym wpisie
 • Jak wyleczyć narcyzm? W jaki sposób poradzić sobie z narcyzem w Sądzie? Dobry prawnik do rozwodu z pewnością Ci pomoże.
 • Narcyz ukryty – najciężej go zdiagnozować.
 • Narcyz nadwrażliwy – będzie manipulował.
 • DDA a narcyzm – narcyzm jest częstą cechą osób DDA.
 • Ukryty narcyzm w rozwodzie – narcyz będzie przekonywał Sąd, że to on jest ofiarą.
 • Partner narcyzm a dziecko – ustal sztywno zasady wychowania!

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]