Przetrzymywanie dziecka wbrew orzeczeniu Sądu
„Jestem po rozwodzie, a były mąż nie stosuje się do orzeczenia sądu! Na ferie zimowe zabrał syna i po tygodniu dziecko nie wróciło do mnie. Przetrzymuje syna wbrew jego woli i wbrew postanowieniu sądu. Tłumaczy się, że syn nie chce wrócić do mamy, że chce zostać z nim. Były maż nawet nie pozwala porozmawiać z synem. Co robić, gdy drugi rodzic przetrzymuje dziecko? W jaki sposób mogę odebrać syna? Przetrzymywanie dziecka to jakiś żart”.
To nie żart, ale z przykrością muszę stwierdzić, iż w Polsce surowiej karane jest zwykle przetrzymanie książek z biblioteki, niż zabranie przez rodzica dziecka i ukrywanie go.
Moje doświadczenie w pracy jako adwokat uczy, że historie lubią się powtarzać.
Moich klientów zawsze zapisuję w telefonie po nazwisku i często zdarzają się sytuację, że nie zapominamy o sobie. Skończyliśmy rozwód, ustalenie opieki nad dziećmi, podział majątku… Jednak przychodzi ten dzień, kiedy dzwoni telefon i w słuchawce telefonu słyszę znajomy głos: „Pani Mecenas, mam poważny problem…”.
ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE – ZOBACZ FILMIK – CO ZROBIŁA ŻONA ??? – FILMIK
Statystyki pokazują, iż w 99% przypadków przy opiece nad dziećmi występują problemy.
Każdy chce mieć dziecko dla siebie.
Pierwsza myśl – policja? Nie. Policja nic nie zrobi. Oczywiście pojadą na interwencję, popatrzą, porozmawiają, sprawdzą. Koniec końców odjadą, dziecko zostanie, a my otrzymamy informację:
“Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja. Dziecko ma dobrą opiekę, jest zadbane, nie dzieje mu się krzywda”. Więcej sprawą zajmować się nie będą i powiedzą, że “właściwym organem jest sąd”.
Kochamy dzieci i chcemy dla nich dobrze. I nie zawsze ktoś jest tym złym, a ktoś dobrym rodzicem. Czasem nie wyobrażamy sobie po prostu, aby mieć z nimi kontakt w jakichś odgórnie wyznaczonych godzinach, czy dniach tygodnia. Każdy uważa, że umie wychować lepiej niż druga strona, a warunki u niego są do tego doskonałe. Nie możemy się pogodzić z tym, że musimy się dzieckiem dzielić.
Działaj szybko i składaj wniosek o przymusowe odebranie dziecka.
Jeżeli rodzic przetrzymuje dziecko i uniemożliwia z nim kontakt, KONIECZNIE musimy szybko składać wniosek do Sądu. Możemy to zrobić tylko wtedy, gdy mamy orzeczenie Sądu stanowiące o tym, iż miejscem zamieszkania dziecka jest jego miejsce zamieszkania!
Więcej: Rozwód i Dzieci – Dziecko i Wojna przy rozwodzie
Adwokat Marta Wnuk
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel.: +48691512933
kontakt@adwokatwnuk.pl
Co dalej?
Sąd po przeprowadzeniu rozprawy wydaje POSTANOWIENIE O ODEBRANIU DZIECKA. W postanowieniu Sąd określa termin, w jakim zobowiązany powinien DOBROWOLNIE oddać drugiemu rodzicowi dziecko.
Jeżeli zobowiązany do oddania dziecka nie zastosuje się do postanowienia, Sąd – na wniosek pokrzywdzonego rodzica – zleci kuratorowi sądowemu PRZYMUSOWE ODEBRANIE DZIECKA.
Postanowienie o odebraniu co do zasady wykonuje kurator działający przy Sądzie, który wydał postanowienie i który zwrócił się o przymusowe odebranie.
Z doświadczenia wiem, że są to bardzo trudne sytuacje.
Niestety, zdarzają się przypadki, kiedy nawet postanowienia sądu nie działają.
Jeśli dziecko płacze i nie chce opuścić rodzica, to raczej nikt siłą malucha nie będzie wynosił. Wszystko pod płaszczykiem dobra dziecka. Historie idealne dla prasy bulwarowej, więc nic dziwnego, że można ich tam znaleźć bez liku.
„Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj „
Zgodnie z prawem, kurator sądowy jest uprawniony do odebrania dziecka od każdej osoby, u której ona się znajduje.
Przy wykonywaniu orzeczenia KONIECZNA jest obecność rodzica, z którym według orzeczenia Sądu dziecko ma mieszkać lub osoby przez niego upoważnionej, bądź przedstawiciela upoważnionej przez niego instytucji.
Czy odebranie dziecko może być z udziałem POLICJI?
Kurator może ponadto zażądać pomocy organu opieki społecznej lub innej powołanej do tego instytucji lub zwrócić się do Policji, aby udzieliła mu pomocy przy czynnościach związanych z przymusowym dziecka.
Przetrzymywanie dziecka. Co jeżeli nie uda się odebrać dziecka?
Jeżeli przymusowe odebranie dziecka napotka trudności, to kurator zawiadamia prokuraturę, która podejmuje stosowne czynności np. wszczyna postępowanie przygotowawczego w sprawie o czyn karalny.
Obserwacja praktyki działania prokuratur wskazuje, że organy ścigania nie znajdują podstaw do postawienia rodzicowi ukrywającemu i niewydającemu dziecka wbrew orzeczeniu sądowemu zarzutu (…) jeżeli posiada on pełnię władzy rodzicielskiej. Przy czym podkreślenia wymaga, że ingerencja we władzę rodzicielską wymaga przeprowadzenia długotrwałego postępowania sądowego. Często też z uwagi na długi czas ukrywania i izolowania dziecka od drugiego rodzica sądy decydują się na powierzenie władzy rodzicielskiej rodzicowi uprowadzającemu, uwzględniając silne więzi dziecka z tym rodzicem.
Co więcej, rodzice wiedzą, że gdy kłócą się o opiekę nad dzieckiem, to prędzej czy później sprawa zwykle zakończy się wyrokiem i ograniczeniem władzy rodzicielskiej jednego z nich.
Pytanie za milion – którego rodzica? Tego, który ma z dzieckiem “słabsze więzi”. A nie da się lepiej budować takich więzi, niż przebywając z dzieckiem codziennie. Nawet wbrew wcześniejszym orzeczeniom sądów.
Moim zdaniem w sporach między małżonkami ważny jest pełnomocnik, który będzie umiał wyjaśnić rodzicom konsekwencje pewnych zachowań. Czasem udaje nam się wypracować konsensus, np. opiekę naprzemienną – o niej przeczytasz https://adwokatodrozwodow.pl/dziecko-pol-na-pol-opieka-naprzemienna/
W razie chęci zadania dodatkowych pytań lub zlecenia sprawy, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.