alimenty

Alimenty na dziecko pełnoletnie

Alimenty na dziecko pełnoletnie

Alimenty na dziecko pełnoletnie.

Często dostaje pytania czy na dziecko pełnoletnie dalej mam płacić alimenty ?

 

Zgodnie  art. 133 § 3 kro, rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego. Zwróć uwagę na słowo “mogą”.

Kiedy ? Jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Alimenty na dziecko pełnoletnie

W związku z tym wiek dziecka nie przesądza o istnieniu bądź nieistnieniu obowiązku alimentacyjnego.

Oczywiście wiek daje możliwość, jednakże często jest tak że dziecko chce się uczyć i ma do tego prawo.

Należy zauważyć, jak przyjmuje się natomiast w doktrynie i orzecznictwie, w odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletność, należy brać pod rozwagę to, czy wykazują chęć dalszej nauki.

 

Alimenty na dziecko pełnoletnie

Ważny wyrok. SN z 24.03.2000r., I CKN 1538/99, dziecko, które osiągnęło nie tylko pełnoletność, ale zdobyło także wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy zawodowej, pozwalającej na samodzielne utrzymanie, nie traci uprawnień do alimentów, jeżeli np. chce kontynuować naukę i zamiar ten znajduje uzasadnienie w dotychczas osiąganych wynikach.

Alimenty na dziecko pełnoletnie

Pamiętaj, iż w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Tak, możliwe jest żądanie ich uchylenia w całości.

Jak ? Przede wszystkim, rodzic pełnoletniego dziecka może żądać uchylenia alimentów, jeśli wykaże, że dziecko może samodzielnie się utrzymać.

Dziecko pracuje i nie chodzi do szkoły? Co robić ?

Składaj wniosek o uchylenie.

Po prostu,  takie postępowanie pełnoletniego dziecka świadczy o tym, że nie dokłada ono starań celem ukończenia nauki albo kolejnymi studiami i kierunkami usprawiedliwia brak podjęcia się pracy zarobkowej.

 Uchylenie 

Człowiek dorosły ma przede wszystkim być samodzielny i pokrywać swoje koszty utrzymania z własnym środków.  Sąd bada czy faktycznie dziecko pracuje, chodzi do szkoły, styl życia…. Postępowanie dowodowe najważniejsze. !!!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń