Alimenty na dziecko pełnoletnie
Często dostaję pytania, czy trzeba płacić alimenty na dziecko pełnoletnie?
Zgodnie art. 133 § 3 kro, rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego. Zwróć uwagę na słowo „mogą”.
Kiedy? Jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Alimenty na dziecko pełnoletnie
W związku z tym wiek dziecka nie przesądza o istnieniu bądź nieistnieniu obowiązku alimentacyjnego.
Oczywiście wiek daje możliwość, jednakże często jest tak, że dziecko chce się uczyć i rzecz jasna ma do tego prawo.
W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, iż w odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletność, należy brać pod rozwagę to, czy wykazują chęć dalszej nauki.
ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE – ZOBACZ FILMIK – CO ZROBIŁA ŻONA ??? – FILMIK
Jakie alimenty na dziecko?
Ważny wyrok. SN z 24.03.2000r., I CKN 1538/99, dziecko, które osiągnęło nie tylko pełnoletność, ale zdobyło także wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy zawodowej, pozwalającej na samodzielne utrzymanie, nie traci uprawnień do alimentów, jeżeli np. chce kontynuować naukę i zamiar ten znajduje uzasadnienie w dotychczas osiąganych wynikach.
Więcej: Alimenty w Warszawie
Alimenty na dziecko pełnoletnie
Pamiętaj, iż w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Tak, możliwe jest żądanie ich uchylenia w całości.
Jak? Przede wszystkim rodzic pełnoletniego dziecka może żądać uchylenia alimentów jeśli wykaże, że dziecko może samodzielnie się utrzymać.
ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE
✅ – CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —>ZOBACZ FILMIK !!!
Dziecko pracuje i nie chodzi do szkoły? Co robić?
W takiej sytuacji składaj wniosek o uchylenie.
Takie postępowanie pełnoletniego dziecka po prostu świadczy o tym, że nie dokłada ono starań celem ukończenia nauki, albo kolejnymi studiami i kierunkami usprawiedliwia brak podjęcia się pracy zarobkowej.
Uchylenie
Człowiek dorosły ma przede wszystkim być samodzielny i pokrywać swoje koszty utrzymania z własnych środków. Sąd bada, czy faktycznie dziecko pracuje, chodzi do szkoły, bada również jego styl życia… Postępowanie dowodowe jest bez wątpienia najważniejsze! Dlatego najlepiej skonsultuj się z adwokatem, który krok po kroku przedstawi ci strategię działania i powie ci, na czym stoisz. Powodzenia!