Home Spadki Kto dziedziczy? Sprawy spadkowe przy rozwodzie

Kto dziedziczy? Sprawy spadkowe przy rozwodzie

by ADWOKAT MARTA WNUK
kto dziedziczy

Kto dziedziczy? Sprawy spadkowe przy rozwodzie

Kto dziedziczy? O tym się nie mówi!

Czy masz testament?

Nie? Weź kartkę i go napisz! Poinformuj bliskich, gdzie się znajduje!

Historia klientki, której umarł mąż

Dzwoni do mnie klientka, której właśnie składam pozew o rozwód i krzyczy: „Pani mecenas, proszę nie składać pozwu! Mąż umarł i zyskam więcej, gdy nie będzie rozwodu”.

W tym czasie drukowałam ostatnią stronę pozwu. Za 5 minut byłabym w drodze do sądu, żeby osobiście złożyć pozew – klientka prosiła mnie, żebym zrobiła to w trybie pilnym. Kiedy wydrukowałam ostatnią stronę, poinformowała mnie, że jej mąż zmarł. Przede wszystkim zaskoczyło mnie to, o czym mówiła – że zyska więcej. Jak się okazało byłam pierwszą osobą, do której zadzwoniła zaraz po otrzymaniu informacji o śmierci. Dwie godziny później przyjechała do kancelarii. Okazało się, że zgon nastąpił 2,5 godziny wcześniej.

O tym się nie mówi. Jeżeli ktoś został poszkodowany sprawami majątkowymi z powodu śmierci, to przecież nic nam nie powie. Małżonek bądź osoby zainteresowane, które na tym zyskają, przecież nie będą się tym chwaliły…

Chcesz dowiedzieć się, jak pomagam? Kliknij -> O mnie 🏛

Kto dziedziczy?

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (1/4).

Po rozwodzie – obcy człowiek 

Po rozwodzie eks-małżonkowie są – wg prawa spadkowego – obcymi ludźmi i po sobie nie dziedziczą. W takim wypadku w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci. Jeśli nie ma dzieci, to rodzice, a w dalszej kolejności rodzeństwo….

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:

Pozew o rozwód  🎥

Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥

Rozwód z Manipulantem 🎥

Dlatego warto rozważyć testament? Kto dziedziczy?

Musimy pamiętać, dopóki sprawa rozwodowa trwa, to wciąż jesteśmy w związku małżeńskim. Wówczas w przypadku śmierci małżonka w świetle prawa spadkowego dziedziczymy.

Testament to dokument, w którym rozporządzamy naszym majątkiem po naszej śmierci. Wskazujemy tam nasze życzenie i spadkobiercę bądź krąg spadkobierców. Wszystko zależy od naszej woli. Dlatego jeżeli jesteśmy w trakcie sprawy rozwodowej (co może trwać długo), to liczmy się z tym, iż taki testament powinniśmy sporządzić.

Większość osób żyje w przekonaniu, że im na pewno nic się nie stanie, jednakże w życiu bywa różnie.

W mojej ocenie każdy powinien sporządzić testament.

JAK POMAGAM ❓

Jak sporządzić testament? 

Testament zwykły – najszybsza forma 

Podstawową formą testamentu jest testament własnoręczny, przez prawo zwany holograficznym.

U notariusza 

Zgodnie z kodeksem cywilnym testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego.

Inna forma – zdecydowanie rzadsza

Testament allograficzny – spadkodawca oświadcza swoją wolę ustnie wobec wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅

Więcej:

Spadek u notariusza

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]