Home rozwód Kto dziedziczy przy rozwodzie ? Cały czas dziedziczy drugi małżonek!

Kto dziedziczy przy rozwodzie ? Cały czas dziedziczy drugi małżonek!

by ADWOKAT MARTA WNUK
kto dziedziczy

Kto dziedziczy? O tym się nie mówi! Czy masz testament?Nie? Weź kartkę i go napisz! Poinformuj bliskich, gdzie się znajduje!

Historia klientki, której umarł mąż

Dzwoni do mnie klientka, której właśnie składam pozew o rozwód i krzyczy: „Pani mecenas, proszę nie składać pozwu! Mąż umarł i zyskam więcej, gdy nie będzie rozwodu”.

W tym czasie drukowałam ostatnią stronę pozwu. Za 5 minut byłabym w drodze do sądu, żeby osobiście złożyć pozew – klientka prosiła mnie, żebym zrobiła to w trybie pilnym. Kiedy wydrukowałam ostatnią stronę, poinformowała mnie, że jej mąż zmarł. Przede wszystkim zaskoczyło mnie to, o czym mówiła – że zyska więcej. Jak się okazało byłam pierwszą osobą, do której zadzwoniła zaraz po otrzymaniu informacji o śmierci. Dwie godziny później przyjechała do kancelarii. Okazało się, że zgon nastąpił 2,5 godziny wcześniej.

O tym się nie mówi. Jeżeli ktoś został poszkodowany sprawami majątkowymi z powodu śmierci, to przecież nic nam nie powie. Małżonek bądź osoby zainteresowane, które na tym zyskają, przecież nie będą się tym chwaliły…

Zapraszam na konsultację. Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Kto dziedziczy?

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (1/4).

Po rozwodzie – obcy człowiek 

Po rozwodzie eks-małżonkowie są – wg prawa spadkowego – obcymi ludźmi i po sobie nie dziedziczą. W takim wypadku w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci. Jeśli nie ma dzieci, to rodzice, a w dalszej kolejności rodzeństwo….

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:

Dlatego warto rozważyć testament? Kto dziedziczy?

Musimy pamiętać, dopóki sprawa rozwodowa trwa, to wciąż jesteśmy w związku małżeńskim. Wówczas w przypadku śmierci małżonka w świetle prawa spadkowego dziedziczymy.

Testament to dokument, w którym rozporządzamy naszym majątkiem po naszej śmierci. Wskazujemy tam nasze życzenie i spadkobiercę bądź krąg spadkobierców. Wszystko zależy od naszej woli. Dlatego jeżeli jesteśmy w trakcie sprawy rozwodowej (co może trwać długo), to liczmy się z tym, iż taki testament powinniśmy sporządzić. Większość osób żyje w przekonaniu, że im na pewno nic się nie stanie, jednakże w życiu bywa różnie.

W mojej ocenie każdy powinien sporządzić testament.

Jak sporządzić testament? 

Testament zwykły – najszybsza forma 

Podstawową formą testamentu jest testament własnoręczny, przez prawo zwany holograficznym.

U notariusza 

Zgodnie z kodeksem cywilnym testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego.

Inna forma – zdecydowanie rzadsza

Testament allograficzny – spadkodawca oświadcza swoją wolę ustnie wobec wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]