Dziedziczenie majątku przy rozwodzie
Dziedziczenie majątku – temat, który często unikamy, zakładając, że nie dotyczy nas, że to sprawa daleka od naszych codziennych trosk. Ale czy na pewno? Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdybyś nagle zniknął? Kto przejąłby Twoje nieruchomości, oszczędności czy też zgromadzony przez lata majątek? Większość z nas na to pytanie odpowie: “Nie mam pojęcia”. Czy masz testament? Nie? Weź kartkę i go napisz! Poinformuj bliskich, gdzie się znajduje!
Historia klientki, której umarł mąż
Pewnego dnia zadzwoniła do mnie klientka, której właśnie składam pozew o rozwód i krzyczy: „Pani mecenas, proszę nie składać pozwu! Mąż umarł i zyskam więcej, gdy nie będzie rozwodu”.
W tym czasie drukowałam ostatnią stronę pozwu. Za dosłownie 5 minut byłabym w drodze do sądu, żeby osobiście złożyć pozew. Klientka sama prosiła mnie, żebym zrobiła to w trybie pilnym. Kiedy wydrukowałam ostatnią stronę, poinformowała mnie, że jej mąż zmarł. Przede wszystkim zaskoczyło mnie to, że mówiła, że teraz zyska więcej. Jak się okazało byłam pierwszą osobą, do której zadzwoniła zaraz po otrzymaniu informacji o śmierci. Dwie godziny później przyjechała do kancelarii. Okazało się, że zgon nastąpił 2,5 godziny wcześniej.
O tym się nie mówi. Jeżeli ktoś został poszkodowany sprawami majątkowymi z powodu śmierci, to przecież nic nam nie powie. Małżonek bądź osoby zainteresowane, które na tym zyskają, przecież nie będą się tym chwaliły…
Kto dziedziczy majątek?
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (1/4).
Po rozwodzie – obcy człowiek
Po rozwodzie eksmałżonkowie są – wg prawa spadkowego – obcymi ludźmi i po sobie nie dziedziczą. W takim wypadku w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci. Jeśli nie ma dzieci, to rodzice, a w dalszej kolejności rodzeństwo….
Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:
Dlatego warto rozważyć testament? Kto dziedziczy?
Dlaczego unikamy tematu testamentu jakby był to temat tabu? Być może wynika to z naturalnego lęku przed śmiercią lub brakiem znajomości procedur prawnych związanych z dziedziczeniem. Jednak niezależnie od przyczyny, ignorowanie tej kwestii może prowadzić do poważnych konsekwencji dla naszych bliskich.
Musimy pamiętać, dopóki sprawa rozwodowa trwa, wciąż jesteśmy w związku małżeńskim. Jak szybko można się rozwieść? Rozwód w 8 dni . W przypadku śmierci małżonka w świetle prawa spadkowego dziedziczymy oraz w przypadku naszej śmierci, partner po nas dziedziczy.
Testament to dokument, w którym rozporządzamy naszym majątkiem po naszej śmierci. Wskazujemy tam nasze życzenie i spadkobiercę bądź krąg spadkobierców. Wszystko zależy od naszej woli. Dlatego jeżeli jesteśmy w trakcie sprawy rozwodowej (co może trwać długo, zwłaszcza, jeśli orzekamy o winie), to bądźmy przygotowani i sporządźmy testament. Większość ludzi żyje w przekonaniu, że im na pewno nic się nie stanie, jednakże w życiu bywa różnie.
W mojej ocenie każdy powinien sporządzić testament.
Jak sporządzić testament?
Testament zwykły – najszybsza forma
Podstawową formą testamentu jest testament własnoręczny, przez prawo zwany holograficznym. Testament musi zawierać datę oraz Twój podpis. W treści powinieneś zawrzeć osoby, do których trafi majątek po Twojej śmierci. Wskaż je konkretnie podając takie dane, jak imię i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia oraz numer PESEL.
Testament u notariusza
Zgodnie z kodeksem cywilnym testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego. Jest to dość popularna i najbezpieczniejszą formą rozrządzania majątkiem.
Inna forma – zdecydowanie rzadsza
Testament allograficzny – spadkodawca oświadcza swoją wolę ustnie wobec wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące dziedziczenia
Kto dziedziczy majątek po zmarłym małżonku?
Zgodnie z prawem spadkowym, w pierwszej kolejności do spadku powołane są dzieci oraz małżonek zmarłego. Dziedziczą oni w częściach równych, jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (1/4).
Co się dzieje z dziedziczeniem po rozwodzie?
Po rozwodzie byli małżonkowie stają się obcymi ludźmi w kontekście prawa spadkowego i nie dziedziczą po sobie. W takiej sytuacji pierwszeństwo w dziedziczeniu mają dzieci, a jeśli ich nie ma, kolejność dziedziczenia ustalają rodzice, a potem rodzeństwo.
Czy samodzielnie sporządzony testament będzie miał moc prawną?
Tak, możesz wykonać testament własnoręcznie. Będzie miał on taką samą moc jak ten sporządzony u notariusza, jednak ten drugi pozwoli Ci nie martwić o błędy formalnie czy ewentualne zgubienie dokumentu.
Czy mogę dziedziczyć po byłym małżonku, jeśli jesteśmy w trakcie separacji?
Małżonkowie pozostający w separacji orzeczonej wyrokiem sądu nie dziedziczą po sobie, chyba że jest sporządzony odpowiedni testament.
Kto dziedziczy majątek, gdy nie mam dzieci?
W pierwszej kolejności dziedziczy mąż/żona, a następnie rodzice, a kolejnymi osobami, którym będzie należał się spadek będzie rodzeństwo.